Jak przygotować dziecko do pierwszej komunii świętej?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Niezwykle ważnym momentem w życiu każdego dziecka jest przystąpienie do pierwszej komunii świętej. Niektóre parafie już na kilka miesięcy przed ceremonią opracowują plan przygotowania dzieci do sakramentu tak, aby faktycznie w nim uczestniczyły. Bo pierwsza komunia święta to nie tylko przyjęcie, goście i prezenty, to przede wszystkim wymiar duchowy.

Pierwsza komuniaRodzice powinni tłumaczyć dzieciom od najmłodszych lat sens chodzenia do kościoła i uczestnictwa w mszach świętych. Zgodnie z prawem kościelnym dzieci muszą przystępować do pierwszej komunii świętej z pełnym zrozumieniem i świadomością, dlatego też w poszczególnych parafiach na kilka tygodni lub nawet miesięcy przed uroczystością odbywają się próby komunijne, mające na celu sprawdzenie świadomości religijnej dzieci, powtarzanie modlitw a także poszczególnych czynności, które będą wykonywane tego dnia. Już wtedy dzieci zajmują właściwe miejsca, śpiewają wyuczone pieśni a kapłan tłumaczy im znaczenie poszczególnych części Eucharystii. Bardzo ważne jest, aby nie opuszczać tych spotkań i uczestniczyć w nich razem z dzieckiem.

W dzień ceremonii następuje procesjonalne wprowadzenie do Kościoła, zaś w liturgii aktywnie uczestniczą nie tylko dzieci ale też ich rodzice. Oprócz czytań i pieśni ważną częścią uroczystości jest wnoszenie darów na ołtarz i składanie podziękowań.

Pierwsza komunia święta to również pierwsza spowiedź i oczyszczenie z grzechów. Jest to dla dziecka bardzo stresujący moment podczas którego musi szczerze wyznać swoje przewinienia i grzechy, dlatego tym bardziej ważne jest wcześniejsze przygotowanie i próby spowiedzi: oswojenie z księdzem i konfesjonałem.

Dziecko przystępując do pierwszej komunii świętej powinno posiadać pewien zakres wiedzy religijnej wyniesionej z zajęć katechezy i nie tylko; ważne aby nie były to fakty wyuczone na pamięć tylko na potrzeby uroczystości komunijnej. Należy wytłumaczyć dziecku na czym polega powaga tej ceremonii i jakie ma znaczenie dla nas - ludzi. Jeśli dziecko odczuje, że jesteśmy mocno zaangażowani i przeżywamy razem z nim to ważne wydarzenie, będzie mu łatwiej zrozumieć sens uczestnictwa w życiu Kościoła i wiary w Boga.

Warto zakupić np.: "Mały katechizm" albo "Biblię dla dzieci na każdy dzień" - czytać wspólnie i uświadamiać dzieciom zasady naszej wiary, znaczenie Dziesięciu Przykazań Bożych i Pięciu Przykazań Kościelnych oraz sens bycia chrześcijaninem. Taka fachowa literatura może być również wspaniałym prezentem komunijnym.

Dziecko szczególnie w tym wieku jest chłonne i otwarte na wszystko co jest związane z wiarą. Każda rozmowa z rodzicem i chęć opowiedzenia o tym, czego dowiedziało się na lekcji katechezy przysparza mu wiele radości. Dlatego trzeba poświęcić dużo uwagi i nie zmarnować tego czasu, bo w przeciwnym wypadku dziecko wyrośnie na człowieka dalekiego od wiary i Kościoła.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~adam | 2011-03-07 03:57
masz rację