Jakie witaminy podawać niemowlęciu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują witamin i minerałów. Ich niedobór u niemowląt musi stwierdzić lekarz - to on decyduje o tym, kiedy i jakie preparaty należy podać dziecku. Suplementy diety podawane są zazwyczaj wcześniakom, dzieciom karmionym wyłącznie piersią (witamina D i K), a także niemowlętom cierpiącym na różne schorzenia.

Witaminy dla niemowląt

Witamina D

Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju nowo narodzonego dziecka - odgrywa istotną rolę we właściwym wzrastaniu oraz mineralizacji kości o zębów. Witamina D jest naturalnie wytwarzana w skórze, pod wpływem promieni słonecznych, a ponieważ bezpośrednia ekspozycja na słońce niemowląt poniżej 6-go miesiąca życia nie jest zalecana przez pediatrów, znacznie spada zawartość witaminy w organizmie maluszków.

Również u starszych dzieci, ze względu na stosowanie odpowiednich kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, wydajność syntezy skórnej witaminy D może być zredukowana nawet o 90%. Codzienna suplementacja pozwala zapobiec wystąpieniu wielu chorób, m.in.: krzywicy, chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Niemowlętom karmionym piersią należy codziennie podawać witaminę D w ilości 400 j.m. na dobę.

Witamina K

Odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowego krzepnięcia krwi - u niemowląt karmionych wyłącznie piersią stwierdzono niebezpieczne przypadki późnych krwawień wynikających z jej niedoboru. Najgroźniejsze są krwawienia wewnątrzczaszkowe, które powodują nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

Dzieci powinny dostawać dodatkową dawkę witaminy K doustnie - podaje się ją od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzech miesięcy, czyli w okresie największego zagrożenia krwawieniem. Najczęściej stosuje się dawkę 25 mcg na dobę. Jeśli maluszek jest karmiony sztucznie, nie ma konieczności podawania witaminy K - większość mieszanek mlecznych i mlekozastępczych zawiera ją w ilości wystarczającej dla rozwijającego się dziecka.

Witamina A

Jest podawana rzadziej niż witamina D3 i w związku z tym rzadziej obserwuje się jej przedawkowanie. Niedobory witaminy A u niemowląt karmionych piersią nie są spotykana i to samo dotyczy dzieci karmionych mieszankami mlecznymi dla niemowląt. Soki oraz zupy jarzynowe również pokrywają część zapotrzebowania.

Witamina C

Jest odpowiedzialna za powstawanie ciał odpornościowych. Przeciwdziała wzrostowi bakterii chorobotwórczych, a nawet potrafi je zabijać; bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych i hemoglobiny; pomaga w przyswajaniu żelaza. Niedoboru witaminy C nie spotyka się u niemowląt karmionych piersią i mieszankami mlecznymi. U starszych dzieci niedobór może wystąpić w czasie długotrwałej choroby lub przy nieprawidłowym odżywianiu - dziecko ma wówczas gorszy apetyt, rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła; czasem obserwuje się zmiany w układzie kostnym.

Witaminy dla niemowląt nie są złą rzeczą, ale nie można podawać ich w dowolny sposób i przekraczać zalecanej dawki. Witamina D (podobnie jak A i E) nie rozpuszcza się w wodzie, kumuluje w organizmie i w nadmiarze bywa również toksyczna - jej nadmiar może powodować nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca i pracy nerek. Jeśli natomiast dziecko otrzyma za dużo witaminy A mogą wystąpić u niego bóle głowy, wymioty, a nawet uszkodzenia wątroby.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: