Nastolatki - jak powiedzieć rodzicom, że jestem w ciąży?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Ciąża wśród nastolatek jest dziś powszechnym zjawiskiem, coraz więcej młodych dziewczyn zostaje matkami. Trudno mówić o planowaniu dziecka mając naście lat, ciąża w tym wieku jest raczej konsekwencją chwilowych uniesień, przeżywania "wielkich" miłości albo niewiedzy antykoncepcyjnej. Ciąża jest szokiem dla nastolatki i pierwszym, chyba najtrudniejszym dla niej krokiem jest przekazanie tej informacji rodzicom.

Z pewnością łatwiej będzie miała dziewczyna, którą wspiera szczerze kochający chłopak. Wtedy oboje powinni powiedzieć zarówno jednym jak i drugim rodzicom. Znacznie gorzej sytuacja wygląda, jeśli dziewczyna spotykała się z chłopakiem w tajemnicy przed rodziną albo też z taki, którego rodzice nigdy nie zaakceptowali.

W jednym i drugim przypadku trzeba zastanowić się w jaki sposób poinformować rodziców o tym, że wkrótce zostaną dziadkami. Reakcja mamy i taty zależy przede wszystkim od charakteru każdego z nich. Jedni będą okazywać wsparcie i chęć niesienia pomocy od samego początku; inni mogą zareagować gwałtowniej - krzykiem, złością, płaczem, w skrajnych przypadkach nawet wyrzuceniem z domu.

Należy poprosić rodziców o rozmowę i uprzedzić ich, że nie będzie należała do najłatwiejszych. Kiedy już do niej dojdzie, należy spokojnie powiedzieć: "Na pewno poczujecie się rozczarowani i zawiedzeni moim postępowaniem, za co chcę Was od razu przeprosić bo pewnie nie tak wyobrażaliście sobie moją przyszłość, ale stało się - jestem w ciąży" i chwilę odczekać. Na pewno te słowa mocno ich zaskoczą a może nawet zabolą i minie dłuższa chwila zanim zrozumieją ich sens. Trzeba jednak poczekać, pozwolić im się wypowiedzieć na ten temat, nie przerywać i odpowiadać szczerze na każde ich pytanie.

Jeśli w ogóle będą chcieli prowadzić dalej tę rozmowę należy powiedzieć, że cała ta sytuacja też powoduje u nas wiele obaw i lęków nie tylko o własną, ale przede wszystkim o przyszłość nienarodzonego jeszcze dziecka. Trzeba jednak utwierdzić ich w przekonaniu, że wszelkie konsekwencje poniesiemy z pełną odpowiedzialnością.

Z obawy o reakcję rodziców można skonsultować się ze specjalistą. Wizyta u lekarza i tak nas nie ominie, warto więc przy okazji wykonywania niezbędnych badań zapytać o sposób poinformowania rodziców o ciąży. Z pewnością lekarz udzieli nam cennych rad jak sobie z tą sytuacją poradzić.

Taka rozmowa wbrew przekonaniom nie musi należeć do trudnych i bolesnych. Oczywiście są tacy rodzice, którzy długo nie mogą pogodzić się z tym faktem, ale większość z nich po pewnym czasie łagodnieje, sami zaczynają proponować pomoc. W końcu na widok małego szkraba na ich twarzy zaczyna pojawiać się uśmiech a z czasem zaczynają być dumni, że mają wnuka.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~ja | 2011-05-03 15:49
jakas kretynka albo kretyn nie rozumie powagi sytuacji kobiet w ciazy i pize brednia....zal
~Miisiiowa | 2011-04-30 21:44
Dziewczyno co Ty za głupoty pleciesz to się w głowie nie mieści...
~Julia | 2011-03-15 19:19
Podczas wakacj powiekszyl mi sie brzuch babcia dala mi ubrania ciazowe.Niewiedzialam ktory miesiac wiec balam sie wyjsc z domu pozwolilam sobie wyjsc tylko na taras wiec zaczelam miec skorcz babcia powiadomila mojego chlopaka on pomogl mi wstac gdy polozylam sie zaczelam rodzic chlopak pomogl mi rodzic pomocy!!!!!!!!!

Najnowsze porady