Dieta kopenhaska - na czym polega, co można jeść?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dieta kopenhaska (13 dniowa) jest polecana przede wszystkim osobom z silną wolą, gotowym do wyrzeczeń. Przeznaczona jest w szczególności dla tych, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i chcą w szybki sposób zrzucić zbędne kilogramy (od 7 do nawet 20 w ciągu zaledwie dwóch tygodni). Oczywiście jest to zależne od wagi, z którą zaczyna się stosowanie diety.

Taka dieta nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze czy dolegliwości żołądkowe. Ponadto nie powinni jej stosować sportowcy ani też osoby pracujące fizycznie. Dieta kopenhaska jest absolutnie niewskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dieta kopenhaska powinna trwać dokładnie 13 dni; jej skrócenie lub wydłużenie może przynieść inne niż pożądane rezultaty. Zwłaszcza dłuższe jej stosowanie może stać się szkodliwe i negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Dieta 13 dniowa polega na znacznym ograniczeniu dziennej porcji przyjmowanych kalorii, jest uboga w witaminy i składniki mineralne. Jest to dieta niskowęglowodanowa, tzn. że jej jadłospis prawie w ogóle nie zawiera węglowodanów. Z tego też względu podczas jej stosowania mogą wystąpić zawroty głowy, kłopoty z koncentracją, osłabienia, omdlenia, wycieńczenia i drażliwość.

Wyżej wymienione, negatywne skutki mogą wystąpić w pierwszych dniach stosowania diety, ponieważ zbyt gwałtowna i bardzo drastyczna zmiana sposobu odżywiania jest dla organizmu szokiem. Warto więc na ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem diety przygotować organizm i ograniczyć ilość spożywanych posiłków - wówczas gwałtowne ich zmniejszenie nie zniechęci do dalszych starań w walce z niepotrzebnymi kilogramami. Po kilku dniach nieprzyjemne objawi powinny ustąpić.

Ważną zasadą jadłospisu diety kopenhaskiej jest spożywanie tylko trzech posiłków dziennie a mianowicie: śniadania, drugiego śniadania (lunchu) i obiadu. Śniadanie przez większość dni składa się wyłącznie z czarnej kawy (rozpuszczalnej bądź z ekspresu) z dodatkiem jednej łyżeczki cukru. Rano, po przebudzeniu należy więc wypić na czczo filiżankę czarnej kawy, której zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii. Drugie śniadanie powinno być zjedzone najpóźniej do godziny 14.00, natomiast obiad do 18.00 - później nie wolno już nic jeść. Zawartość kalorii w posiłkach musi oscylować w granicach 500-900 kcal.

Najważniejszymi produktami wykorzystywanymi w diecie kopenhaskiej są warzywa, owoce, jaja, chude mięso i kawa. Wymagane jest całkowite wyeliminowanie soli oraz przypraw, które ją zawierają.

Menu w diecie kopenhaskiej jest jedno i nie wolno go w żaden sposób modyfikować. Nie ma potrzeby korzystania z tabeli kalorii czy indeksu glikemicznego, gdyż jadłospis jest stały.

A przedstawia się on następująco:

Dzień 1 i 8

  • Śniadanie: filiżanka/szklanka kawy z łyżeczką cukru
  • Lunch: 2 jaja na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, 1 pomidor
  • Obiad: befsztyk wołowy (ok. 20 dag), kilka liści sałaty z olejem i cytryną

Dzień 2 i 9

  • Śniadanie: filiżanka/szklanka kawy z łyżeczką cukru
  • Lunch: befsztyk wołowy (ok. 20 dag), kilka liści sałaty z olejem i cytryną, świeży owoc (grejpfrut lub jabłko)
  • Obiad: duży plaster chudej szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 3 i 10

  • Śniadanie: filiżanka/szklanka kawy z łyżeczką cukru
  • Lunch: szklanka gotowanego szpinaku, 1 pomidor, świeży owoc (grejpfrut lub jabłko)
  • Obiad: duży plaster chudej szynki, kilka liści sałaty z olejem i cytryną, 2 jaja na twardo

Dzień 4 i 11

Śniadanie: filiżanka/szklanka kawy z łyżeczką cukru

Lunch: 10 dag chudego twarogu, 1 starta marchew, 2 jaja na twardo

Obiad: sałatka owocowa, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 5 i 12

Śniadanie: 1 starta marchew z dodatkiem cytryny

Lunch: duża porcja gotowanej lub smażonej ryby (pstrąga lub dorsza)

Obiad: befsztyk wołowy (ok. 20 dag), kilka różyczek gotowanych brokuł, kilka liści sałaty

Dzień 6 i 13

Śniadanie: filiżanka/szklanka kawy z łyżeczką cukru, grzanka

Lunch: cały kurczak (ok. 70 dag), kilka liści sałaty z olejem i cytryną

Obiad: 2 jaja na twardo, 1 starta marchew

Dzień 7 

Śniadanie: filiżanka/szklanka kawy bez cukru

Lunch: kawałek chudego grillowanego mięsa

Obiad: NIC

Nie wolno spożywać innych produktów niż te, które występują w jadłospisie. Szczególnie niewskazany jest alkohol oraz produkty z wysoką zawartością węglowodanów, np.: białe pieczywo. Wegetarianie zamiast mięsa mogą spożywać tofu, ale muszą przy tym pamiętać o przyjmowaniu preparatów spalających tłuszcz.

W diecie kopenhaskiej można zamienić miejscami lunch z obiadem, ale tylko w ramach jednego dnia. W razie napadu głodu należy wypić szklankę zielonej herbaty albo niegazowanej wody mineralnej. Dziennie należy przyjmować minimum 2 litry płynów, najlepiej wody mineralnej z dużą zawartością magnezu.

W przypadku przerwania diety, czyli w momencie spożycia jakiegokolwiek innego produktu niż wymienionego w menu, można do niej powrócić nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy. Natomiast po zakończeniu diety nie należy jej powtarzać wcześniej niż po upływie 1 roku. Najlepiej powracać do niej co 2 lata - stosowana częściej może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Rozpoczynając odchudzanie należy mieć również na uwadze opinie dietetyków, którzy sugerują aby dietę kopenhaską stosować jako kurację doraźną a nie jako długoterminowy program żywieniowy. Zawsze po zakończeniu diety należy uzupełnić niedobory witamin i minerałów poprzez przyjmowanie suplementów.

Przed rozpoczęciem diety kopenhaskiej warto skonsultować się z lekarzem, który poinformuje o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: