Jak zniechęcić się do słodyczy?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do poważnych dolegliwości, dlatego warto się zastanowić przed sięgnięciem po kolejnego batonika. Jedzenie czy też dojadanie słodyczy jest niczym innym jak wynikiem złych nawyków żywieniowych.

Jak więc zniechęcić się do jedzenia słodyczy?

Osoba, która do tej pory jadła słodycze codziennie i to w większych ilościach, nie zniechęci się zbyt szybko. I nie o to chodzi; nie trzeba nagle z dnia na dzień całkowicie rezygnować ze słodkości, ważne aby proces ten postępował stopniowo. Można pozostawić sobie w diecie jeden ulubiony smakołyk, najlepiej ten najmniej kaloryczny spośród jedzonych do tej pory.

Zamiast mlecznej czekolady lepiej wybrać gorzką; zamiast ciasteczek z galaretką lub kremem - ciastko pełnoziarniste a zamiast snickersa - batonika z ziarnem i suszonymi owocami. Warto wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością, ponieważ tam też są różnego rodzaju słodkości. Od słodyczy zalegających na półkach marketów różnią się jednak tym, że zawierają zdecydowanie mniej cukru i tłuszczu a za to więcej potrzebnych witamin, minerałów i błonnika.

Jednym z najlepszych zamienników słodyczy są suszone owoce, np.: banany są doskonałym źródłem magnezu i witaminy B2; morele - potasu, witaminy B6 i B-karotenu; daktyle - kwasu foliowego a figi - wapnia. Oprócz suszonych owoców warto sięgnąć po ziarna słonecznika, pestki dyni i orzechy. Te ostatnie są bardzo bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe, magnez i kwas foliowy.

Praktyczne wskazówki na co dzień:

  • Częste mycie zębów mocno miętową pastą pozostawi w ustach charakterystyczny posmak a mięta zniechęca do spożywania słodyczy;
  • W marketach należy omijać regały ze słodyczami, najlepiej w ogóle nie kierować się w stronę półek z ciastkami, czekoladami, cukierkami, itp.;
  • W miarę możliwości trzeba unikać sytuacji stresujących, podczas których wzrasta zapotrzebowanie organizmu na cukier. W takich chwilach zamiast zjedzenia batonika, lepiej zaparzyć sobie herbatkę z melisy;
  • Warto wypróbować następujący sposób: przez minimum tydzień nie jeść nic słodkiego albo przynajmniej nie słodzić herbaty/kawy. Po tym czasie łyżeczka cukru będzie miała inny, niezwykle słodki smak a to powinno choć trochę zniechęcić do jedzenia słodkiego;
  • Jeśli żadne z powyższych nie zadziała, można pozwolić sobie jedynie na kostkę lub dwie gorzkiej czekolady dziennie.

Podsumowując

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie słodyczy jest świadomość tego, w jaki sposób cukier działa na organizm. Ograniczanie spożywania cukru wymaga dużej dyscypliny, szczególnie na początku kiedy pojawia się uczucie zmęczenia i niepokoju a nawet depresji. Na szczęście jest to tylko chwilowe i w konsekwencji wszystkie nieprzyjemne objawy znikają a w ich miejsce pojawiają się nowe, być może nieznane do tej pory a mianowicie: poprawa samopoczucia, pamięci i koncentracji a także zwiększona stabilność emocjonalna.

Stopniowe ograniczanie cukru wpływa również na poprawę snu i stanu zdrowia (zwiększa się wytrzymałość organizmu i odporność na przeziębienia). Oczywiście są jeszcze inne korzyści wynikające ze spożywania małej ilości cukru czyli szczuplejsze ciało i zdrowsze zęby.

Bez względu na sposób, którego użyjemy do walki ze słodyczami, należy pamiętać że jest to cel możliwy do zrealizowania. Jedzenie słodyczy nie jest przymusem, tylko zachcianką, kaprysem nad którym można zapanować.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: