Wielkanoc z dietą Dukana - co jeść?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dieta Dukana wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Mimo to można przygotować smaczne potrawy, które będą również wspaniałą dekoracją niejednego stołu wielkanocnego.

FAZA I

Na śniadanie jajecznica

Krewetki z ząbkiem czosnku pieczemy w piekarniku. Na patelnię wbijamy 3 jajka, dodajemy łyżkę otrąb owsianych i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Całość podgrzewamy na wolnym ogniu delikatnie mieszając. Jajecznicę wykładamy na talerz i dekorujemy krewetkami.

Na obiad barszcz biały według Dukana

Przygotowujemy wywar z kostki rosołowej, przyprawiamy go solą, pieprzem, majerankiem i drobno pokrojonym czosnkiem. Gotujemy ok. 15 minut a na koniec dodajemy starty chrzan. Na talerzu kładziemy ugotowane na twardo i pokrojone jajko oraz kilka kawałków chleba z otrąb. Całość zalewamy barszczem.

Na deser lody

Do rondelka wlewamy szklankę chudego mleka, wrzucamy szczyptę wanilii w proszku, szczyptę cynamonu i zagotowujemy. Rozpuszczamy w nim 2 łyżeczki słodziku i wsypujemy 3 łyżki otrąb owsianych. Stawiamy rondelek jeszcze raz na niewielkim ogniu i podgrzewamy. Po zdjęciu mleka z ognia, dodajemy mały serek homogenizowany bez tłuszczu. Następnie czekamy aż masa wystygnie i wstawiamy ją do zamrażalki na ok. 5 godzin, mieszając co pół godziny. Przekładamy lody do pucharków i dekorujemy je listkami mięty.

Na kolację omlet

2 jajka ubijamy z białym 0% serkiem i dodajemy łyżkę otrąb owsianych. Przyprawiamy curry, solą i listkami mięty. Dodajemy kawałki tuńczyka w sosie własnym i delikatnie mieszamy. Smażymy na małym ogniu z obu stron bez użycia tłuszczu.

FAZA II

Na śniadanie jajka nadziewane

Gotujemy jajka na twardo i odstawiamy do wystygnięcia. W tym czasie podsmażamy na patelni pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Kiedy cebula się zeszkli, dodajemy szpinak i dusimy go na małym ogniu. Przyprawiamy solą i pieprzem a na koniec dodajemy kilka listków mięty. Jednocześnie na drugiej patelni podsmażamy kilka krewetek pokrojonych na kawałki i dodajemy je do szpinaku. Smaż jeszcze przez chwilę. Jajka kroimy na pół i wyjmujemy żółtka. Przekładamy je do miseczki i rozdrabniamy widelcem. Dodajemy do nich przygotowany szpinak w proporcjach 1:1. Białka jajek faszerujemy przygotowaną masą. Aby zrobić sos jogurtowy musimy do małego naczynia dodać 3 łyżki jogurtu naturalnego 0%, przyprawić szczyptą soli oraz pieprzu i wymieszać. Gotowym sosem polewamy przygotowane jajka.

Na obiad tarta

Umyte grzyby kroimy i podsmażamy z posiekaną cebulą. Wbijamy jajko i mieszamy. Następnie dodajemy przyprawy: sól, pieprz, kostki tofu i natkę pietruszki. 3 łyżki otrąb owsianych mieszamy z 2 jajkami i dodajemy gałkę muszkatołową. Wykładamy masę na formę do tarty i smarujemy ciasto koncentratem pomidorowym. Na wierzch wykładamy usmażone grzyby z jajkiem. Posypujemy wszystko natką pietruszki i dodajemy kilka pomidorków koktajlowych.

Na deser piernik

Do miski dodajemy 5 łyżek otrąb pszennych i 9 łyżek otrąb owsianych, łyżkę proszku do pieczenia i 3 łyżki odtłuszczonego mleka w proszku. Dodajemy masę przygotowaną z 7 łyżek białego serka 0%, 4 białek i 3 całych jajek. Wszystko dokładnie mieszamy. Doprawiamy słodzikiem w płynie (ok. 3 łyżki), odrobiną startego imbiru, gałką muszkatołową, cynamonem i anyżem. Ciasto wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy ok. godziny. Po 45 minutach wbijamy nożyk głęboko w ciasto - jeśli jest suchy, ciasto się upiekło.

Na kolację papryka faszerowana

Nagrzewamy piekarnik do ok. 180°C. Paprykę kroimy na pół i usuwamy ze środka pestki. Wkładamy warzywa do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 10 minut. W tym samym czasie kroimy cebulę w kostkę. Podobnie postępujemy z papryczką chili, usuwając wcześniej pestki i wszystko smażymy na wolnym ogniu. Po ok. 3 minutach dodajemy mieloną cielęcinę ok. 30 dag, słoiczek koncentratu pomidorowego i wszystko podsmażamy. Kiedy cielęcina będzie gotowa, dodajemy przyprawy: sól, pieprz, natkę pietruszki, słodką paprykę i odrobinę startego imbiru. Mięsem wypełniamy połówki papryki i jeszcze raz wkładamy do piekarnika na kolejne 10 minut.

FAZA III

Na śniadanie kanapki

Ugotowane jajka kroimy na połówki i wyjmujemy żółtka. Wkładamy je do osobnego naczynia, dodaj łyżkę jogurtu naturalnego, przypraw solą, pieprzem, bazylią i ugniatamy na jednolitą masę. Przygotowaną pastą smarujemy kromki pełnoziarnistego chleba (nie więcej niż 2 kromki dziennie). Na kanapkę kładziemy kawałki wędzonego łososia. Białka jajek i korniszony kroimy w kostkę. Dodajemy jogurt naturalny, sól oraz pieprz.

Na obiad kurczak

Piersi z kurczaka kroimy w kostkę i podsmażamy z mleczkiem kokosowym i szczyptą curry. Na drugiej patelni podsmażamy na mleczku kokosowym brokuły i tofu, doprawiamy je solą i pieprzem, a na koniec posypujemy sezamem. Danie wykładamy na talerz i jemy na ciepło.

Na deser panna cotta

Gotujemy pół litra chudego mleka z ekstraktem waniliowym. Następnie ubijamy w rondelku 4 żółtka z 3 łyżeczkami słodziku w proszku i dodajemy do nich zagotowane mleko, ciągle mieszając. Gdy uzyskamy jednolitą masę, zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy żelatynę i odstawiamy do schłodzenia, ale nie wkładamy do lodówki. Za pomocą miksera mieszamy ¾ szklanki chudej śmietany z 3 łyżeczkami słodziku w proszku. Następnie łączymy obie masy i jednolity krem wlewamy do miseczek. Gdy ostygnie wkładamy go do lodówki na kilka godzin. Każdą porcję polewamy balsamem ze zmiksowanych truskawek.

Na kolację babeczki

Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Ciasto do babeczek przygotowujemy mieszając 3 łyżki otrąb pszennych, 5 łyżek otrąb owsianych, łyżkę proszku do pieczenia, 3 jajka, 4 łyżki białego serka 0%, sól i pieprz. Przygotowane ciasto przekładamy do foremek na babeczki i pieczemy ok. 15 minut. Masę przygotowujemy mieszając chudy twaróg z jogurtem naturalnym 0% i posiekanym szczypiorkiem. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Serek nakładamy na babeczki a na serku kładziemy odrobinę kawioru i koperek.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady