Abonament RTV - rejestracja, opłaty abonamentowe i kary

Poradopedia.pl  |   |  + 13  |  Ocena: (głosy: 0)

Ministerstwo Finansów podjęło działania zmierzające do przyspieszenia egzekucji zaległych opłat abonamentowych. Wytyczne w tej sprawie trafiły już do dyrektorów izb skarbowych, którym podlegają urzędy skarbowe.

Rejestracja odbiorników RTV

Każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego czy telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie oraz regularnego wnoszenia opłat abonamentowych.

Rejestracji odbiornika RTV można dokonać:

1. W urzędzie pocztowym

Należy zgłosić się do dowolnego urzędu pocztowego w celu pobrania i wypełnienia "Formularza wniosku o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych". Wypełniony i podpisany wniosek należy przekazać pracownikowi poczty.

Dowodem potwierdzającym fakt zarejestrowania odbiornika RTV jest oryginał "Wniosku o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych" z odciskiem datownika i podpisem pracownika urzędu pocztowego lub "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych". Otrzymane potwierdzenie należy okazać w razie ewentualnej kontroli.

2. Przez Internet

Na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. należy wypełnić i zaakceptować "Wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych. Po dokonaniu rejestracji (w ciągu 4 dni roboczych) abonent otrzyma przesyłkę z hasłem i wypełnionym wnioskiem - wówczas należy ponownie wejść na stronę internetową Poczty Polskiej, wybrać opcję weryfikacja rejestracji i wprowadzić otrzymane hasło. Następnie trzeba podpisać formularz wniosku, a kopię wysłać w kopercie zwrotnej do nadawcy. W odpowiedzi abonent otrzyma "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego" wraz z drukami polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej.

Zasady opłacania abonamentu RTV

Abonament można opłacać we wszystkich placówkach pocztowych bez dodatkowych opłat oraz w pozostałych instytucjach finansowych. Wpłat należy dokonywać na numer rachunku bankowego, zawierający numer identyfikacyjny abonenta.

Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, bez względu na ilość używanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym ich własność.

Jedną opłatę, bez względu na liczbę posiadanych odbiorników w tym samym budynku lub zespole budynków wnoszą: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej. Pozostałe podmioty mają obowiązek uiszczania opłat za wszystkie posiadane odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne, w tym również odbiorniki w samochodach służbowych.

Pracodawca powinien zarejestrować i wnosić opłaty za wszystkie odbiorniki używane w miejscu pracy. Może zakazać pracownikom używania niezarejestrowanych odbiorników lub zobowiązać ich do rejestracji oraz wnoszenia opłat - dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy.

Opłata uiszczana za telewizję kablową, satelitarną i cyfrową nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Abonament płaci się bowiem za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie treść emitowanych programów.

Wykaz osób uprawnionych do zwolnienia z opłat abonamentowych RTV znajduje się na stronie internetowej Poczty Polskiej.

Wysokość opłat abonamentowych RTV w 2012 roku

Bez zniżki (z tytułu wnoszenia opłat za 1 miesiąc):

 • za radioodbiornik - 5,50 zł (łącznie za cały rok - 66,00 zł)
 • za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 18,50 zł (łącznie za cały rok - 222,00 zł)

Ze zniżką (z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc) za używanie odbiornika radiofonicznego:

 • 2 m-ce - 10,70 zł
 • 3 m-ce - 15,85 zł
 • 4 m-ce - 21,35 zł
 • 5 m-cy - 26,55 zł
 • 6 m-cy - 31,35 zł
 • 7 m-cy - 36,85 zł
 • 8 m-cy - 42,05 zł
 • 9 m-cy - 47,20 zł
 • 10 m-cy - 52,70 zł
 • 11 m-cy - 57,90 zł
 • 12 m-cy - 59,40 zł

Ze zniżką (z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc) za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

 • 2 m-ce - 35,90 zł
 • 3 m-ce - 53,30 zł
 • 4 m-ce - 71,80 zł
 • 5 m-cy - 89,20 zł
 • 6 m-cy - 105,45 zł
 • 7 m-cy - 123,95 zł
 • 8 m-cy - 141,35 zł
 • 9 m-cy - 158,75 zł
 • 10 m-cy - 177,25 zł
 • 11 m-cy - 194,65 zł
 • 12 m-cy - 199,80 zł

Uwaga! Zniżka przysługuje przy wnoszeniu opłaty z góry w terminie, tj. do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Stwierdzenie, iż użytkownik zarejestrowanego odbiornika zalega z zapłatą abonamentu pozwala na ustalenie kwoty zaległości i naliczenie stosownych odsetek. Kierownik placówki pocztowej powinien wysłać upomnienie, a po siedmiu dniach wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, czyli właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego.

Odpowiedzialność za brak rejestracji odbiornika RTV

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych będą przeprowadzać uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Aby wykonać swoje czynności, kontrolerzy muszą okazać upoważnienie i legitymację służbową, a na żądanie również dowód osobisty. Abonent powinien umożliwić przeprowadzenie kontroli lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Uwaga! Za używanie niezarejestrowanego odbiornika RTV pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. Nr 85, poz. 728 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. Nr 187, poz. 1342).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia jednostek operatora publicznego przeprowadzających kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, wzoru upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych oraz zasad i trybu wydawania tych upoważnień (Dz.U. Nr 178, poz. 1100).

Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 kwietnia 2011 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2012 roku (Dz.U. Nr 93, poz. 548).

Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 30 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz.U. Nr 146, poz. 877).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 13
~Timmyhurne | 2017-09-20 23:59
Hi HI
~gosść | 2014-06-15 16:02
a kto nam zapłaci za światło które musimy płacić przez wasze reklamy za które bierzecie ciężkie pieniądze w ciągu roku to jest ładna suma ;aż dziw bierze ze nikt nie pomyślał pociągnoć was do zwrotu za światło
~michalmr | 2014-05-15 17:47
Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace :)
~michal | 2013-03-07 06:18
jakim prawem naliczaja oplate za okres 5-ciu lat - abonament to nie podatek i przedawnia sie po 3 latach
i jeszcze jedno TVP od kiedy jest spolka S.A zeby pobierac od nas oplaty musi podpisac z nami umowe ktora zaakceptuja obie strony umowy i dopiero na podstawie takiej umowy ma prawo dochodzic swoich roszczen
~Krystian86 | 2013-02-28 10:15
Czas zlkwidować ten martwy przepis z PRL.
Abonament zastąpić opłatą audiowizualna.
~zdegustowana | 2013-02-11 08:37

poziom TVP jest tak niski , że ' odstaliśmy " od świata o kilkadziesiąt lat . Różne gwiazdki i gwiazdeczki zarabiają ogromne pieniądze , a powinne zamiatać ulice . Widać kto ma duże znajomości lub rodzinę , a kto małe / wtedy gra w reklamie / . Może znajdą się ludzie , którzy poświęcą swój czas na organizację ruchu obywatelskiego walczącego z kolejnymi posunięciami rządu wyciskającego z normalnych obywateli co się da .
~Np | 2013-01-03 22:17
Takie prawo jaki Rząd Pana Tuska
~kotka | 2012-11-27 10:54
najpierw ściagnijcie abonament od tych którzy nigdy nie płacili a nie wiewiórczo wybieracie ludzi jak tak mozna jeśli wcześniej był brany haracz to było dobrze a komu mało dla mnie cichopek to zadna aktorka pomyslcie co robicie
~010 | 2012-08-02 15:52
Pytam CZYM JEST W PL PRAWO ?!?!?!!!!
kilka dni temu otrzymalem upomnienie do zaplaty z tytulu zaplaty abonamentu RTV za okres od 2007-2012 roku . W okresie tym nie posiadalem i nie posiadam odbiornika rtv - uzywam kompa takze do wybranych kanalow tv - W PODANYM OKRESIE NIE REJESTROWALEM I NIE REJESTRUJE ODBIORNIKOW RTV PONIEWAZ NIE UZYWAM ; dobry komp i siec w zupelnosci mi wystarcza .
W imie czego , w imie jakiego paragrafu , w imie jakiego prawa naliczono OPLATY ZA ODBIORNIKI RTV skoro takowych nie rejestrowalem ?!?!?!!? POD KONTEM PRAWA MAMY MOBBING OSOBY CYWILNEJ ZE STRONY URZEDU POCZTY !!! TO dzis POCZTA STOI PONAD PRAWEM ?!?!?!?
Sciganie platnosci abonamentu rtv przez KRRiT za posrednictwem poczty polskiej i rozsylanie do ludzi ktorzy w okreslonym terminie przez poczte nie placily abonamentu PONIEWAZ W MYSL PRAWA RP w danym okresie nie rejestrowaly zadnego odbiornika rtv bo z roznych wzgledow takowego nie posiadaly sa niczym innym tylko lAMANIEM PRAW CZLOWIEKA ., MOBBINGIEM PISEMNYM ( udokumentowanym ) NADUŻYCIEM PRAWA - rząd RP PRZYMYKA NA TO OKO ?!?!?!? Naliczenie abonamentu za okres w ktorym nigdy nie byl zarejestrowany odbiornik rtv jest PROBA WYMUSZENIA PIENIEDZY przez panstwowa instytucje jaka jest POCZTA POLSKA !!!!!!
~zocha | 2012-06-29 19:51
a na podstawie jakiego przepisu pracownik pocztowy będzie sprawdzał, kto ma a kto nie ma telewizora w domu? Nawet policja musi mieć nakaz, żeby mi wejść do mieszkania.