Dom w pełnym słońcu – okna a ochrona przeciwsłoneczna

SferaPRT  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Gdy za oknem letnia aura zagości na dobre, szklanka zimnej lemoniady i wachlarz to zdecydowanie za mało, by czuć się komfortowo wśród domowych czterech ścian. Rześką atmosferę zapewni odpowiedni system ochrony słonecznej. Dzięki niemu wewnątrz domu na dłużej zatrzymany zostanie przyjemny chłód nocnego powietrza. W jakie dodatkowe akcesoria najlepiej wyposażyć okna, by stanowiły skuteczną barierę dla najbardziej dotkliwych upałów?

Markizy, żaluzje, rolety - to bez wątpienia najpopularniejsze sposoby na zacienienie domowych wnętrz. Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań jedynie niektóre z nich odznaczają się wysoką skutecznością, niosąc ze sobą szereg innych korzyści. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, oraz na które cechy danych rozwiązań najlepiej zwrócić uwagę?

Z nutą designu

By ochronić wnętrza przed słońcem najczęściej decydujemy się na wybór rolet wewnętrznych. Obecne rozwiązania pozwalają montować je nie tylko poprzez przytwierdzenie rolki z tkaniną do ściany powyżej otworu okiennego. Znacznie bardziej eleganckie i funkcjonalne są rolety umieszczone w niewielkich prowadnicach, przytwierdzonych do ramy okiennej wzdłuż przeszklenia. Warto pamiętać, że rolety zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także zapewniają prywatność po zmroku. Ponadto nieograniczona gama wzorów, kolorów i faktur pozwala na wybór modelu idealnie dopasowanego do stylistyki wnętrz. Zasadniczym mankamentem rolet materiałowych jest ich niewystarczająca skuteczność w przypadku wyjątkowo intensywnych upałów. Nawet po zasłonięciu przeszklenia duża część energii przeniknie do wnętrza domu. Popularną opcją jest też markiza, która daje przyjemne zacienienie na przydomowym tarasie lub balkonie.

Solidna ochrona

We współczesnej  architekturze stawiany jest obecnie duży nacisk na obszerne przeszklenia. Jednak szyby o dużych powierzchniach coraz częściej wykorzystywane są także w budynkach już istniejących. W związku z tym wymiana okien również wiąże się z doborem produktów, zapewniających jak najlepszy dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu. Latem nadmierne nasłonecznienie może dawać się jednak we znaki, dlatego wraz z podejmowaniem decyzji o zakupie nowych okien, warto pomyśleć także o dodatkowych akcesoriach, takich jak rolety zewnętrzne. Dzięki nim zapewnimy sobie komfort w bardzo upalne dni i dodatkowo podniesiemy stopień ochrony antywłamaniowej. 

Najczęściej spotykane są rolety w kolorze białym i brązowym, lecz najlepsi producenci mogą obecnie zaproponować dowolny z blisko 20 odcieni, począwszy od żywej czerwieni, a na stalowym błękicie skończywszy. Taki właśnie wybór zapewniamy wszystkim naszym klientom, dbając o jakość i design samych okien oraz o ich doposażenie. Warto pamiętać, że termoizolacyjność rolet zewnętrznych przynosi korzyści nie tylko latem, ale i zimą, stanowiąc zabezpieczenie przed ucieczką ciepła, szczególnie nocą. Dodatkowym udogodnieniem jest napęd elektryczny, który można wykorzystać w miejsce tradycyjnych napędów manualnych. Pozwala on sterować roletą za pomocą niedużego pilota lub przełącznika zlokalizowanego na ścianie - mówi ekspert firmy Budvar, Paweł Trzciński.

Szkło ma znaczenie

Jednym ze sposobów ograniczenia przenikania promieni słonecznych do wnętrza domu jest także wybór odpowiedniego pakietu szybowego. Okna po stronie południowej warto wyposażyć w przeszklenia przeciwsłoneczne, które dzięki procesowi napylania warstwą metali lub tlenków metali, powleczone są niewidoczną dla oka warstwą, która ogranicza przenikanie ciepła do wnętrza domu. Dlatego też, decydując się na nowe okna warto zwrócić uwagę na to, jakie mamy możliwości doboru jego elementów składowych. Szyby przeciwsłoneczne dzielą się na trzy zasadnicze grupy. Szkło absorpcyjne jest barwione w masie, przez co odznacza się nieco inną kolorystyką. To właśnie ciemniejszy odcień sprawia, że szyba silnie nagrzewa się, pochłaniając aż do 50% energii, która później kierowana jest znów na zewnątrz. Szkło refleksyjne, jak sama nazwa wskazuje, polega na odbiciu, tak widzialnych promieni słonecznych, jak i ich energii cieplnej. Powłoka refleksyjna także charakteryzuje się innym zabarwieniem, przez co szkło tego typu częściej wykorzystuje się w budynkach gospodarczych i biurowcach. Z kolei szkło selektywne, jako najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, charakteryzuje się brakiem widocznego zabarwienia, w związku z czym idealnie sprawdzi się w budynkach mieszkalnych. Tym co wyróżnia ten typ szkła od dwóch pozostałych, jest także komora wypełniona kryptonem, który wpływa na znaczną poprawę właściwości termoizolacyjnych okna.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: