Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Większość środków do czyszczenia zawiera detergenty szkodliwe dla środowiska naturalnego i dla ludzi. Negatywne skutki ich działania widoczne są natychmiast - w przypadku osób cierpiących na alergie oraz małych dzieci, których organizm jest bardzo wrażliwy. Rynek przepełniony jest różnymi produktami czyszczącymi, również przeznaczonymi specjalnie dla alergików. W trosce o zdrowie, wydają oni krocie na specjalne środki, podczas gdy istnieją tańsze i przede wszystkim ekologiczne sposoby sprzątania mieszkania. Oto one:

Sposób 1. Ocet

Znajdzie się w każdej kuchni. Ocet, zwłaszcza w połączeniu z solą, jest uniwersalnym środkiem idealnie rozpuszczającym zanieczyszczenia.

Sposób 2. Szare mydło

Tanie, dobre i przede wszystkim ekologiczne - szare mydło. W jego składzie można odnaleźć naturalne oleje roślinne i potas. Świetnie rozpuszcza tłuszcz, jest niezastąpione w czyszczeniu podłóg. Szare mydło nie cieszy się zbyt wielką popularnością, jednak bez problemu można je kupić w drogerii czy osiedlowym markecie.

Sposób 3. Boraks

Nie jest drogi, a na pewno przyda się do czyszczenia niektórych rodzajów zabrudzeń. Boraks to rodzaj związku chemicznego, którego fachowa nazwa brzmi: sól sodowa kwasu borowego. Można go kupić w aptece lub na portalu aukcyjnym Allegro.pl

W trosce o własne zdrowie, a także o jakość środowiska, warto samemu przygotować uniwersalny środek do sprzątania, właśnie na bazie boraksu. Potrzebne będą:

  • łyżka boraksu,
  • kilka łyżek soku z cytryny,
  • gorąca woda.

Boraks z sokiem cytrynowym należy przelać do spryskiwacza do kwiatków i dopełnić wodą, a następnie dokładnie wymieszać. Gotowym preparatem należy spryskać brudną powierzchnię i wytrzeć do sucha.

Czas na sprzątanie

Salon

Czyszczenie należy rozpocząć od mebli. Zmatowiałym i poszarzałym pomoże mieszanka wody, octu i oliwy z oliwek (proporcje 1:2:2). Zanurzoną w płynie ściereczką należy przecierać meble, aby drewno nabrało nowego życia. Tłuste plamy na dywanie lub tapicerce mebli można usunąć za pomocą mąki, sody oczyszczonej lub talku kosmetycznego. Wystarczy posypać wybranym środkiem zabrudzoną powierzchnię i poczekać (kilka godzin) aż tłuszcz się wchłonie, po czym zebrać proszek odkurzaczem.

Najlepszym środkiem do czyszczenia szyb i luster jest ocet. Należy rozprowadzić 2 łyżeczki octu w 2 litrach wody, a następnie nanieść roztwór na brudną szybę za pomocą zwykłej gazety - dzięki niej szyby i lustra nabiorą pięknego połysku. Złocone ramy obrazów można odświeżyć poprzez pocieranie ich połówką surowego ziemniaka.

Kuchnia

To miejsce, w którym mamy do czynienia z nieco większymi zabrudzeniami. Zlew, szafki, podłoga - pokryte są plamami rożnego pochodzenia. Osad z armatury zniknie po użyciu mieszanki octu i sody oczyszczonej (w proporcji 1:2), która usunie rdzę i kamień. W przypadku zapchanego zlewu, należy wlać do odpływu pół szklanki sody i szklankę octu, a gdy mieszanka przestanie się pienić, spłukać ją gorącą wodą.

Osad z kubków po herbacie lub kawie można usunąć za pomocą gruboziarnistej soli, a naczynia ze śladami spalenizny - moczyć w wodzie, a następnie szorować połówką surowego ziemniaka. Kamień z czajnika zniknie po wlaniu do środka butelki octu i gotowaniu go do momentu, aż brud odpadnie.

Najlepszym środkiem na nieprzyjemny zapach z lodówki jest sok z cytryny. Należy wycisnąć kilka cytryn, a następnie przecierać wnętrze lodówki wacikami nasączonymi sokiem. Brudną podłogę w kuchni doczyści szare mydło, a silnie zanieczyszczone fugi - proszek do pieczenia. Należy nabrać go na wilgotną ściereczkę i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię.

Łazienka

Tutaj, podobnie jak w kuchni, trzeba uporać się z trudnymi zabrudzeniami. Czyszczenia wymagają wszelkiego rodzaju sanitariaty: wanna, prysznic, umywalka, muszla klozetowa; a także podłoga i ściany. Aby łazienka lśniła czystością, należy wymieszać sodę oczyszczoną z proszkiem do pieczenia (w proporcji 1:1) i wilgotną ściereczką nanosić na brudną powierzchnię, a następnie zmyć wodą. Z zabrudzeniami wokół kranów poradzi sobie sok z cytryny lub podgrzany ocet, który jest równie skuteczny w walce z osadzającym się kamieniem.

Ważne jest, aby w łazience było sucho. W jej osuszaniu pomoże dobra wentylacja, a także pochłaniacz wilgoci. Można go wykonać samemu, umieszczając kilka brykietów węgla drzewnego w metalowej puszce - taki pochłaniacz należy wymieniać co miesiąc lub dwa.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~gabi | 2014-04-07 19:42
czy wiecie panie,ze plamy z krwi mozna usuwać roztworem z soli-namoczyc miejsce splamione na kilka godz.w wodzie z rozpuszczona solą.nawet tłuste plamy łatwiej się czyści,jezeli przedtem byly obficie posypane solą.
~elka | 2013-10-01 08:12
Do mycia lodówki używam zawsze wodę z rozpuszczoną sodą oczyszczoną. Na koniec przecieram szmatką z octem.
POLECAM
~peruggia | 2012-07-18 15:46
Polecam książkę "Ekologiczny dom" http://eko-life.pl/ekologiczny-dom/ - dużo fajnych porad odnośnie sprzatania i nie tylko :-)
~mirka.s@wp.pl | 2012-03-19 13:22
Używam do czyszczenia łazienki , osadów, octu. Trzeba po tym tylko zostawić na chwilę otwarte drzwi, żeby szybko wywietrzyć. Teraz spróbuję jeszcze proszek do pieczenia i sodę. Lubię korzystać z takich porad.