Jak pielęgnować anturium?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Anturium charakteryzuje się okazałymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Nie wymaga szczególnej troski, a właściwie pielęgnowane jest rośliną długowieczną.

Stanowisko

Anturium powinno stać w ciepłym miejscu - optymalną temperaturą, jaką należy utrzymywać przez cały rok jest 18-20 stopni C. Anturium najlepiej rośnie w świetle rozproszonym, bez bezpośredniej ingerencji promieni słonecznych.

Podłoże

Powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne, o pH 4,5-5,5. Roślina powinna mieć zapewnioną dużą pojemność powietrza o kwaśnym odczynie. Najlepszym podłożem dla anturium jest mieszanina kory sosnowej z kwaśnym torfem ogrodniczym i domieszką gliny - zapewnia roślinie najlepsze warunki do życia.

Podlewanie

Anturium wymaga umiarkowanego podlewania (najlepiej deszczówką) - ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale nie mokra. Roślinę należy podlewać aż po brzeg doniczki, a po 15 minutach wylewać nadmiar wody z podstawki. Wskazane jest również zraszanie liści, ale trzeba uważać by woda nie kapała na kwiaty - mogą pojawić się na nich brązowe plamy.

Nawożenie

Roślinę należy nawozić roztworem flory hydroponicznej w miesiącach od lutego do października, czyli w okresie wzrostu.

Przesadzanie

Anturium przesadza się wiosną, kiedy korzenie wyrastają nad ziemią i z dna doniczki. Należy przygotować doniczkę o numer większą wraz z cienką warstwą drenażu i podłoża złożonego z trzech części torfu oraz jednej części torfowca. Po umieszczeniu rośliny w nowej doniczce, należy wypełnić ją ziemią, a następnie przykryć korzenie i ugnieść. Przesadzone anturium należy zostawić przez 2 dni w zacienionym miejscu i bez podlewania.

Rozmnażanie

Roślina najlepiej rozmnaża się przez podział, wystarczy kawałek łodygi, który łatwo się ukorzenia. Należy przygotować 2 doniczki z warstwą drenażu oraz ziemi; wyjąć anturium z doniczki i usunąć wierzchnią warstwę ziemi. Następnie, delikatnie rozerwać bryłę korzeniową i część naziemną, po czym - posadzić obie części rośliny w normalny sposób.

Czyszczenie

Kurz z liści anturium należy ścierać miękką, zwilżoną szmatką lub gąbką. Co 2 miesiące można użyć substancji nabłyszczającej.

Leczenie

  • Liście robią się żółte i opadają - anturium należy umieścić w cieplejszym i bardziej przewiewnym miejscu;
  • Liście suche, czasami żółknące - roślinę należy podlewać i zraszać, warto też zadbać o większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu;
  • Liście są zwiędnięte - należy przenieść roślinę w bardziej ocienione miejsce;
  • Pojawiają się ciemne, brunatne plamy na liściach - należy je spryskać fungicydem systemicznym;
  • Roślina ma młode, drobne listki, ale nie ma kwiatów - należy ją dokarmić;
  • Korzenie wychodzą z ziemi - anturium wymaga przesadzenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: