Jak pielęgnować róże?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Róże - nie bez powodu określane mianem "królowe kwiatów", wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak o nie dbać, aby pięknie kwitły i nie chorowały?

Oto poszczególne etapy pielęgnacji róż:

Podlewanie

Róże nie są bardzo wymagającymi roślinami jeśli chodzi o wodę, nie mniej jednak należy je regularnie i dość obficie podlewać, zwłaszcza w gorące dni. Ziemię wokół nich można przesypać warstwa kory sosnowej albo torfu, dzięki czemu ściółka utrzyma równy poziom wilgotności gleby. W trakcie podlewania nie należy opryskiwać liści róż, gdyż może to doprowadzić do pojawiania się różnego rodzaju chorób a nawet poparzenia słonecznego.

Nawożenie

Ziemia wokół róż powinna być zasilana kompostem lub gotowymi nawozami mineralnymi (najlepiej wieloskładnikowymi), które można kupić w sklepach ogrodniczych. Pierwsze nawożenie należy wykonać wraz z początkiem wiosny, kolejne w czerwcu. W przypadku stosowania nawozów azotowych, nawożenie róż powinno trwać nie dłużej niż do połowy sierpnia. Nawozy azotowe nadają roślinom piękną zieloną barwę, niestety osłabiają pędy w okresie przed zimowym a to z kolei powoduje wymarzanie róż.

Przycinanie

Zabieg ten należy rozpocząć wczesną wiosną, ale tylko wówczas gdy nie ma obawy większych spadków temperatury. Po usunięciu zimowej okrywy i rozgarnięciu ziemi z kopczyków, należy usunąć wszystkie suche i uszkodzone pędy oraz odrosty a najlepszym do tego narzędziem jest ostry sekator nożycowy. Pędy przycina się na 3-4 oczka, na płasko lub lekko ukośnie w odległości ok. 0,5 cm od ostatniego zdrowego pąka. Oprócz cięcia wiosennego, w okresie wegetacyjnym należy usuwać dzikie pędy wyrastające z podkładki; usuwa je się tuż przy korzeniu. Rany po cięciu warto posmarować specjalną maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Okrywanie

Na zimę należy okryć róże, aby uchronić je przed działaniem mrozu. Nie można jednak robić tego zbyt wcześnie - rośliny powinny bowiem dobrze zdrewnieć, by móc z powodzeniem przezimować. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków należy kopczykować róże na wysokość ok. 20 cm. W tym celu warto wykorzystać worki jutowe albo słomę - materiały które działają korzystnie na rośliny. Często spotykane osłony pergaminowe mogą im tylko zaszkodzić a to dlatego, że nie przepuszczają powietrza ani wody.

Usuwanie okrywy powinno odbyć się wczesną wiosną, kiedy już pogoda się ustabilizuje; można też wówczas rozrzucić kopczyki o całkiem odsłonić rośliny. Najlepiej robić to w niezbyt słoneczny dzień, ponieważ róże nie przepadają za gwałtownymi zmianami temperatur.

Ochrona

Aby zapobiec namnażaniu się szkodników i rozwijaniu chorób grzybowych, warto stosować odpowiednie środki chemiczne. W sklepach ogrodniczych można nabyć fungicydy i insektycydy, które skutecznie zwalczają szkodniki lub ograniczają ich rozród (w zależności od składników zawartych w preparacie). Sprawcami najczęściej pojawiających się chorób wśród róż są m.in.: mączniaki prawdziwe, przędziorki i mszyce. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać zabiegu opylania środkami chemicznymi w czasie wzmożonej aktywności pszczół (okres karencji).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: