Jak pielęgnować tuje?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Tuje to żywotniki - rośliny iglaste często spotykane w ogrodach, które pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną, choć nie tylko. Posadzenie tui to doskonały sposób na ukrycie niezbyt atrakcyjnego ogrodzenia czy stworzenie zacisznego kącika w ogrodzie.

Istnieją różne odmiany tej rośliny; niektóre z nich sięgają nawet 20 metrów wysokości, ale są też i niskie odmiany, które świetnie sprawdzają się w donicach na miejskich tarasach. Wszystkie, bez wyjątku potrzebują odpowiedniej troski i pielęgnacji. Poniżej kilka ważnych wskazówek na ten temat.

Podlewanie

Tuje dość szybko rosną i potrzebuje dużej wilgotności (zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu), dlatego należy je systematycznie i dokładnie podlewać, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem - ostre słońce może bowiem poparzyć mokre igły. Podczas podlewania trzeba uważać, aby nie moczyć zielonych części roślin.

Ściółkowanie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie rośliny. W ten sposób można ograniczyć rozwój chwastów i utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Zabieg ten polega na rozłożeniu wokół drzewka kilkucentymetrowej warstwy zmielonej kory ozdobnej lub drewnianych zrębków. Dzięki ściółce, ziemia pod nią zachowuje odpowiednią strukturę, chroniąc zarazem system korzeniowy tui przed ewentualnymi spadkami temperatury.

Nawożenie

Tuje potrzebują również właściwego nawożenia. Pierwsze powinno odbyć się na początku maja (rok po posadzeniu rośliny) a następne na początku lipca. W tym celu najlepiej zastosować nawóz przeznaczony dla roślin iglastych. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na etykiecie produktu a po każdym zastosowaniu nawozu podlać drzewko.

Przycinanie

Żywotniki należy przycinać dwa razy w sezonie wegetacyjnym; najlepiej wiosną, gdy nabrzmiewają pączki na pędach oraz z końcem lata, kiedy ciemnieją młode przyrosty. Istotne jest również samo cięcie, które powinno być wykonywane regularnie (nowe przyrosty tworzą tylko młode pędy). Jeśli przycięta zostanie stara gałąź, wówczas roślina w tym miejscu może się przerzedzić zamiast zagęścić.

Dodatkowe wskazówki:

  • Przed zasadzeniem tui należy zadbać o to, aby jej korzenie były odpowiednio nawilżone. W tym celu warto regularnie spryskiwać korzenie rośliny lub umieścić tuję w dużym wiadrze z wodą;
  • Tuje lubią nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca - trzeba wziąć to pod uwagę w momencie sadzenia roślin. Wiatr wysusza drzewko a jak wiadomo potrzebuje ono dużo wilgoci; dzięki niej jest gęste i zdrowe;
  • Jeśli chodzi o samo sadzenie, dobrze jest wyodrębnić kawałek trawnika, pozbawić go wierzchniej warstwy trawy i chwastów a wykopany na ok. 30-40 cm dół podsypać torfową ziemią lub kompostem. Tuje nie mogą rosnąć w trawie, gdyż konkurencja o składniki pokarmowe może sprzyjać wielu chorobom grzybiczym;
  • Tuje nie powinny być sadzone zbyt blisko siebie; najlepsza odległość między drzewkami wynosi ok. 50 cm;
  • Młode pędy żywotników są trujące - należy o tym pamiętać, zwłaszcza gdy w ogrodzie przebywają dzieci lub zwierzęta.
TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady