Jak przygotować się do przeprowadzki?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Z przeprowadzką do nowego mieszkania/lokalu powiązanych jest wiele czynności i spraw organizacyjnych, o które musimy sami zadbać. Poniższe wskazówki pozwolą każdemu z nas przejść przez ten proces bezproblemowo.

Dwa miesiące przed przeprowadzką

Na minimum 6-8 tygodni przed planowany terminem przeprowadzki robimy listę zadań do wykonania w odpowiednim czasie, aby o niczego nie przegapić.

Szukamy firmy zajmującej się przeprowadzkami, szczególną uwagę zwracając na jej doświadczenie i miejsce prowadzenia działalności (profesjonalna firma posiada biuro w porządnym lokalu, a nie w prywatnym mieszkaniu). Sprawdzamy, czy firmy dysponują wolnym terminem w wybranym przez nas czasie.

Rozglądamy się po swoim mieszkaniu lub biurze, aby pomyśleć co zostanie przewiezione, a czego można się pozbyć. Nie każdy mebel czy sprzęt RTV/AGD znajdzie zastosowanie w nowym lokum. Niektóre rzeczy będziemy musieli wyrzucić, część możemy oddać rodzinie lub znajomym albo sprzedać.

Miesiąc przed przeprowadzką

Informujemy rodzinę i znajomych o planowanej zmianie adresu. Zawiadamiamy też stałych dostawców usług, a w szczególności:

  • Urząd Skarbowy,
  • ZUS,
  • Urząd Pocztowy,
  • Bank,
  • Firmę ubezpieczeniową,
  • Zakład energetyczny,
  • Gazownię,
  • Operatora telewizji kablowej,
  • Firmę telekomunikacyjną,
  • Przychodnię lekarską oraz innych lekarzy specjalistów,
  • Wydawnictwa, w których zamawiamy książki i czasopisma.

Z pracodawcą uzgadniamy urlop, a z przewoźnikiem ustalamy wstępny termin przeprowadzki.

Robimy listę rzeczy, które będziemy przewozić sami, czyli: najważniejsze rzeczy osobiste, dokumenty, dyplomy, itp.

Podejmujemy ostateczną decyzję odnośnie pakowania rzeczy - zajmiemy się tym sami albo zlecimy to zadanie fachowcom.

Trzy tygodnie przed przeprowadzką

Oddzielamy duże rzeczy od mniejszych - te pierwsze możemy przewozić osobno lub w większych paczkach, a drugie - w pudłach, unikając ich przepakowywania.

Osobno pakujemy: odzież, kosmetyki, szkło, porcelanę, produkty spożywcze, itd. Rzeczy łatwo tłukące owijamy w papier pakowy lub folię bąbelkową. Do przenoszenia książek używamy kartonów średniej wielkości - zapakowane nie powinny przekraczać wagi 25 kg. Do pudeł wkładamy rzeczy czyste, aby po rozpakowaniu były gotowe do użycia. Nie mieszamy w kartonach rzeczy z różnych pomieszczeń - w ten sposób szybciej je znajdziemy w nowym mieszkaniu/lokalu.

Dwa tygodnie przed przeprowadzką

Organizujemy opiekę dla dzieci na czas przeprowadzki. Zastanawiamy się także, komu pod opiekę powierzymy psa, kota lub innego zwierzaka. Kompletujemy najważniejsze dokumenty i pakujemy najmniej używane rzeczy, opisując każde pudło i worek.

Tydzień przed przeprowadzką

Wypowiadamy ostatnie umowy. Oddajemy książki do biblioteki, a płyty DVD do wypożyczalni. Opróżniamy lodówkę z mrożonek. Robimy plan rozstawienia mebli w nowym mieszkaniu/lokalu.

Dzień przed przeprowadzką

Kończymy pakowanie, całkowicie opróżniając meble z zawartości. Najważniejsze dokumenty i klucze chowamy w torbie, z którą w trakcie przeprowadzki nie rozstajemy się choćby na chwilę. Zdejmujemy tabliczkę z drzwi wejściowych i przygotowujemy protokół zdawczo-odbiorczy przekazania mieszkania. Opróżniamy też skrzynkę na listy.

W dzień przeprowadzki

Zawozimy dzieci do osób, które zgodziły się nimi zaopiekować (np.: do dziadków lub opiekunki). Spisujemy liczniki za prąd, gaz, wodę. Całkowicie opróżniamy lodówkę.

Przeprowadzce zawsze towarzyszy duży stres, który udziela się również dzieciom, zwłaszcza jeśli zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z pójściem do nowego przedszkola/szkoły. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby przeprowadzka była nich ciekawym wydarzeniem, a nie przykrym obowiązkiem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: