Jak urządzić łazienkę na poddaszu

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Poddasze i pomieszczenia ze skosem dachowym coraz częściej adaptowane są na łazienki. Nic dziwnego - mają swój niepowtarzalny klimat i są o ponad 1/3 tańsze w aranżacji. Największym wyzwaniem, jakie stawia przed nami takie wnętrze, jest praktyczne wykorzystanie skosów dachowych oraz pogodzenie funkcjonalności z estetyką. Podpowiadamy, jak sprawić, by łazienka była ustawna i urządzona zgodnie z trendami.

KROK 1 -  zagospodaruj rogi

Chcąc uniknąć efektu ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu zadbajmy o to, aby jego centralny punkt pozostał niezagospodarowany. Taki efekt osiągniemy dzięki wykorzystaniu kątów pomieszczenia. Jeszcze do niedawna uważano, że sanitariatów nie należy montować pod skosami, ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jednak producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz nietypowym sytuacjom aranżacyjnym, wzbogacili ofertę o niskie stelaże do zabudowy. Wybierając stelaż podtynkowy WC do łazienki na poddaszu, zwróćmy uwagę na jego wysokość. Na rynku dostępne są stelaże o wysokości 820 mm. Z kolei dzięki specjalnym mocowaniom możemy zamontować je także pod kątem 90°. Takie rozwiązania wpływają na komfort użytkowania i oferują większe możliwości aranżacyjne - radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

KROK 2 - patrz pod kątem

Skosy i belki dachowe mogą znacznie ograniczyć przestrzeń użytkową pomieszczenia, są jednak nieodzownym elementem poddaszy. Rozwiązaniem sytuacji jest zamiana pozornej wady w zaletę - Optymalna wysokość do montażu kabiny prysznicowej to 210 centymetrów, jednak na rynku dostępne są drzwi prysznicowe docinane pod skosem. Dodatkową zaletą  jest możliwość montażu odwodnienia z pominięciem brodzika, co nie narzuca nam dodatkowych wymagań dot. wysokości montażowej kabiny -podpowiada ekspert firmy TECE.

Przestrzeń pod skosami możemy wykorzystać także jako miejsce do przechowywania przyborów toaletowych i kosmetyków. Sprawdzą się tu meble do niskiej zabudowy, szafki, komody. Dzięki praktycznym schowkom zyskamy uporządkowaną przestrzeń.

KROK 3 - pomyśl o komforcie kąpieli

Egzamin z ustawności zda także wanna asymetryczna lub wolnostojąca. Zwróćmy jednak uwagę, na jej przeznaczenie. Jeżeli zamierzamy brać w niej prysznic w pozycji stojącej, to ustawienie jej pod skosem może być problematyczne. Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Z kolei człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną. Pamiętajmy także, że przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni i co najmniej 2 m wysokości.

KROK 4 - oszukaj oko

Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, a także lustrzane powierzchnie - to najlepsi przyjaciele niewielkich wnętrz. Ściany w odcieniach pastelowych lub w kolorach ziemi optycznie powiększą pomieszczenie. Szczególnie polecanymi kolorami do małych łazienek są błękity - budzą skojarzenia z wodą, wiatrem oraz otwartą przestrzenią. Oprócz kolorystyki ścian ważna jest także ich faktura i forma zdobień. Kafelki nie powinny być zbyt duże, a dekoracje zbyt bogate. Zamiast strojnych wykończeń zdecydujmy się na lustra - najlepiej bez ram. Jeżeli warunki pozwalają na zakup dużego zwierciadła „od ściany do ściany”, nie wahajmy się wybrać takiego rozwiązania. Dzięki temu optycznie powiększymy pomieszczenie. Najkorzystniej byłoby, gdyby łazienka była naturalnie doświetlona światłem słonecznym. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wybierzmy światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Łazienka na poddaszu, mimo że trudniejsza do zaaranżowania, przy zachowaniu wszelkich wytycznych dotyczących ergonomii i wygody korzystania, nie musi w niczym ustępować standardowym wnętrzom toalet.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: