Jak urządzić salon zgodnie z zasadami Feng Shui?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Feng Shui to chińska sztuka aranżacji przestrzeni a jej prawidłowe zastosowanie może poprawić naszą sytuację życiową, zdrowie a także stosunki międzyludzkie.

Salon/pokój dzienny jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj spotykamy się w gronie rodzinnym lub znajomych. Jakie zasady Feng Shui obowiązują przy urządzaniu salonu? Oto kilka podpowiedzi:

KOLORY

W praktyce Feng Shui kolory odgrywają bardzo ważną rolę.

Ciepłe barwy takie jak: żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe to kolory Yang, które symbolizują zdrowie, powodzenie i spryt. Dla przykładu kolor pomarańczowy wspomaga kreatywność, zaś czerwień związana jest z prawdą i autorytetem. Kolory Yang najlepiej pasują do salonów, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć ich także w jadalni czy kuchni.

Drugą grupę stanowią kolory zimne - Yin; należą do nich niebieski, fioletowy, zielony oraz indygo. Niebieski jest symbolem nadziei, spokoju i harmonii; działa odprężająco i relaksująco, dlatego warto zastosować go w sypialni.

Jeśli zastosujemy poszczególne kolory zgodnie z zasadami Feng Shui, to z pewnością będą pracowały na naszą korzyść.

OŚWIETLENIE

Wiemy już, że salon powinien być jasny, ale warto też dodać że powinien być dobrze nasłoneczniony. Idealnym położeniem salonu jest południowa część domu, należy jednak uważać na rozmieszczenie okien (jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu).

Okno nie powinno znajdować się naprzeciwko drugiego okna albo drzwi wejściowych do salonu; jeśli tak jest, to warto postawić pomiędzy nimi jakiś mebel, roślinę albo chociaż zawiesić dzwonki. Salon rozświetlą integralne źródła światła a mianowicie: oświetlenie górne, kinkiety, lampy stojące a także świece.

W salonie bardzo dobrze sprawdzają się lustra, które mnożą i odbijają światło oraz pozytywną energię. Lustro może być ustawione tak, aby były w nim widoczne drewniane drzwi. Duże lustro może wisieć nad kominkiem; nigdy zaś naprzeciwko wejścia do salonu, gdyż wówczas będzie skupiało negatywną energię.

USTAWIENIE MEBLI

W salonie powinny znajdować się tylko meble, z których faktycznie korzystamy. Wizualny ład i lekkość to jedna z głównych zasada Feng Shui. Pozytywnej energii dodadzą przedmioty symbolizujące żeńską energię, np.: poduszki rozłożone na sofie.

Wszelkie siedziska (sofy, kanapy, pufy) powinny być miękkie i posiadać zaokrąglone kształty; ostre kanty kumulują złą energię. Sofa powinna stać przodem do drzwi, nigdy tyłem. Jeszcze większą energię oddziałującą pozytywnie na nasze zmysły zapewni położony przed sofą dywan a na nim ustawiony niski stolik.

Stół w salonie powinien być okrągły, owalny lub ośmiokątny - najlepiej wykonany z drewna, które zgodnie z zasadami Feng Shui idealnie nadaje się na podłogę.

Telewizor nie powinien zajmować centralnego punktu salonu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy trzymać go w zabudowanej szafce. W centralnym miejscu pokoju może natomiast znajdować sie kominek.

W salonie nie powinno być zbyt dużo ozdób, gdyż to kłóci się nie tylko z dobrym gustem, ale przede wszystkim z zasadami Feng Shui - nadmiar ozdób zakłóca prawidłowy przepływ energii. Klasycznymi dodatkami we wnętrzach urządzonych według zasad Feng Shui są indyjskie, jasne figurki. Przynajmniej jedna ściana w salonie powinna pozostać całkowicie pusta (wolna od jakichkolwiek ozdób).

Filozofia Feng Shui nie dopuszcza ustawiania kaktusów w narożnikach salonu.

Jeśli salon łączy się z jadalnią, powinniśmy rozgraniczyć te dwa obszary. Zgodnie z zasadami Feng Shui każde pomieszczenie ma swój charakter ze względu na funkcje jakie pełni i dlatego tak ważne jest wyraźne wyodrębnienie poszczególnych pomieszczeń.      

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady