Jak wybrać łóżko do pokoju dziecięcego - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Najważniejszym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju jest łóżko. Wokół tego mebla koncentruje się życie dziecka, dlatego też łóżko musi być bezpieczne, stabilne i wygodne.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do pokoju dziecięcego?

 

Jednym z czynników, który powinniśmy wziąć pod uwagę kupując łóżko do pokoju dziecka jest wykończenie mebla. Najczęściej są to konstrukcje drewniane, w związku z tym musimy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne elementy są odpowiednio wyszlifowane i wygładzone - niedopuszczalne są ostre kanty i drzazgi.

 

Ruchome elementy (np.: śruby) nie mogą być łatwe do zdemontowania, wyjęcia i połknięcia przez dziecko. Ważna jest również możliwość regulacji wysokości materaca - boczne ścianki łóżka nie mogą być niższe nić 30 cm, gdy materac znajduje się na najwyższym poziomie (dotyczy łóżeczek dla niemowląt).

 

Dziecięce łóżko oprócz tego, że ma być stabilne i wygodne, powinno być także funkcjonalne - wyposażone w pojemnik lub szuflady pozwalające przechowywać pościel, koce, narzuty, jaśki, itp. Oczywiście nie mniej ważną rolę odgrywają kolory, które powinny łączyć łóżeczko z aranżacją pokoju dziecięcego.

 

Przy zakupie łóżka dziecięcego nie należy sugerować się wyłącznie ceną, bo nie zawsze najdroższe oznacza najlepsze. Również tańsze modele łóżek mogą być bardzo bezpieczne i wygodne dla dziecka w każdym wieku.

 

Rodzaje łóżek do pokoju dziecięcego

Rodzajów łóżek dziecięcych jest wiele. Wybór właściwego modelu zależy od możliwości finansowych, wielkości pokoju a także upodobań (szczególnie starszych dzieci). Może to być np.:

  • Pojedyncze łóżeczko z materacem;
  • Jednoosobowe łóżko z możliwością wydłużania wraz ze wzrostem dziecka;
  • Rozkładana sofa;
  • Rozkładany narożnik;
  • Łóżko piętrowe dla dwójki dzieci;
  • Łóżko piętrowe dla jednego dziecka, ze zjeżdżalnią i miejscem przeznaczonym na zabawę pod meblem.

Typowe łóżko ma wymiary 120 x 60 cm, ale są też większe - 140 x 70 cm. Gdy dziecko podrośnie, łóżeczko można przeobrazić w tapczan, który może służyć malcowi nawet do szóstego roku życia.

Lokalizacja łóżka w pokoju dziecięcym

 

Łóżko powinno przylegać chociaż jednym bokiem do ściany pokoju, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie go w narożniku lub specjalnie zaprojektowanej niszy pomieszczenia. Nie należy stawiać łóżka głową do okna ze względu na zróżnicowaną temperaturę powietrza czy przeciągi (zimą - bliskość kaloryferów, latem - mocne promieniowanie słoneczne). Podczas ustawiania łóżka warto pamiętać też o tym, aby dziecko miało możliwość obserwacji drzwi.

 

Wybór materaca

Najczęściej kupowany jest osobno. Do wyboru mamy materace piankowe, sprężynowe, lateksowe, kokosowe i inne. Według specjalistów warto wybierać takie, które są średniej twardości i dzięki swej elastyczności mogą dopasowywać się do kształtu ciała dziecka.

Niech to będzie wspólna decyzja

 

Starszemu dziecku należy pozwolić dokonać wyboru łóżka, pościeli i dodatków - niech zdecyduje na czym i w czym chce spać. Przedszkolaki a tym bardziej dzieci w wieku szkolnym mają swoje własne upodobania, chociażby względem kolorów, warto więc zabrać dziecko do sklepu i pozwolić na to, aby miało wpływ na wystrój własnego pokoju.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: