Jak wyrzucać śmieci - podstawowe zasady segregowania śmieci

Poradopedia.pl  |   |  + 11  |  Ocena: (głosy: 1)

Nie wszystkie śmieci można wyrzucać wraz z odpadami komunalnymi, co związane jest z możliwością odzyskiwania cennych surowców, troską o środowisko i zagrożeniem powodowanym przez odpady. Czasami także problemem są po prostu gabaryty wyrzuconych przedmiotów.

Segregacja śmieci pozwala na lepsze zarządzanie odpadami poprzez recykling (odzyskiwanie) niektórych materiałów, właściwe składowanie oraz utylizację odpadów.

Główne korzyści to czystsze środowisko, mniejsza liczba odpadów trafiająca na pęczniejące wysypiska śmieci, mniej realna groźba wyczerpania się zapasów niektórych surowców. Niestety powyższe argumenty rzadko kiedy trafiają do świadomości masowej, warto więc wspomnieć o tym, że dla każdego z nas może to oznaczać także mniejsze koszty wywozu śmieci, spokój sumienia i uniknięcie kar za niewłaściwe pozbywanie się niektórych odpadów.

Przepisy dotyczące utylizacji odpadów

Wyrzucając niektóre rzeczy do kosza nie zdajemy sobie sprawy, że może to być zakazane. Dotyczy to w szczególności:

  • zużytych baterii i akumulatorów,
  • sprzętu elektronicznego,
  • gruzu i odpadów budowlanych,
  • świetlówek, w szczególności energooszczędnych,
  • lekarstw oraz opakowań po lekarstwach.

W Polsce funkcjonują przepisy, które nakazują utlizację takich odpadów przez właściwe zakłady, np. baterie i akumulatory powinniśmy wyrzucać w wyznaczonych do tego punktach i sklepach specjalistycznych (sprzedających baterie), sprzęt elektroniczny możemy zazwyczaj oddać w sklepie gdzie kupujemy nową elektronikę, w każdym wypadku możemy skorzystać z usług specjalistycznych firm.

Dobrze jest także zapoznać się z zasadami dotyczącymi wyrzucania śmieci w naszej wspólnocie mieszkaniowej, spółdzielni czy też firmie zajmującej się wywozem śmieci.

Łamiąc te przepisy narażamy się w najlepszym wypadku na wysokie kary pieniężne.

Segregacja śmieci w domu

Kosz do segregacji śmieci w domu

Segregację śmieci powinniśmy zacząć już w domu przechowując oddzielnie poszczególne rodzaje  odpadów. Żeby ułatwić sobie zadanie warto zaopatrzyć się w specjalny kosz na śmieci, który posiada oddzielne przegródki dla każdego rodzaju śmieci.

Podstawowy podział powinien obejmować odpadki organiczne oraz pozostałe - już w tym wypadku podstawowa korzyść jest taka, że można częściej pozbywać się odpadków organicznych, z którymi wiąże się zazwyczaj nieprzyjemny zapach.

Właściwa segregacja odpadków powinna obejmować:

  • odpadki organiczne,
  • papier,
  • odpadki z plastiku,
  • aluminium,
  • szkło przezroczyste,
  • szkło kolorowe,
  • pozostałe odpadki.

Papier, plastik, aluminium i szkło powinniśmy wyrzucać do specjalnych kolorowych pojemników. Powyższy podział trudno jest w pełni utrzymać w domowym koszu na śmieci i tak naprawdę istotne jest, aby oddzielnie przechowywać odpady które nadają się do recyklingu - zawsze możemy je posegregować wyrzucając do odpowiednich pojemników. W oddzielnej poradzie znajdziesz szczegółowe zasady dotyczące segregacji śmieci poddawanych recyklingowi i przeznaczenia pojemników.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o oddzielnym zbieraniu:

  • baterii i akumulatorów (do odstawienia w najbliższym sklepie specjalistycznym o powierzchni pow. 25 mkw)
  • sprzętu elektronicznego i AGD (do odstawienia w wyznaczonych punktach i sklepach z elektroniką).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 11
~update | 2020-02-17 10:28
Myślę, że przydałby się mały update materiału - https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-seg... tutaj dość obszerne opracowanie, z fajnymi grafikami.
~robta co chceta | 2013-07-19 06:31
kupa i tyle
~elza | 2013-07-04 21:43
właśnie wróciłam z spotkania z wójtem gminy Szczecinek ,tak manipulował informacjami że chyba wrócimy do początków tzn braku segregacji .Już zapewnił mieszkańców wsi że bardziej będzie im się opłacało nie segregować śmieci niż segregować. On też nie segreguje - tak oznajmił
~nelkon | 2013-06-10 16:47
Od kilku lat segreguję śmieci i nigdy nie otrzymałam konkretnych odpowiedzi na wiele niejasności, zresztą pewnie nie otrzymam ponieważ sami zainteresowani, czyli twórcy owego dzieła nie wiedzą do końca jak to zrobić, żeby było dobrze. należałoby zaapelować, a nawet wymóc na producentach żywności, odzieży, innych artykułów przemysłowych sprzedawanych w sklepach aby swoje towary wypuszczane na rynek opakowywane były w materiały, które można byłoby oddać do recyklingu i również byłyby odpowiednio tzn. czytelnie i zrozumiale oznakowane. zdarza mnie się chodzić z lupą do sklepu gdyż skład produktu i data przydatności do spożycia jest napisana tak maleńkimi literkami, że nawet gdy mam tylko okulary to nie jestem w stanie odczytać, a na niektórych artykułach nie ma symbolu, i nie wiesz czy nadaje się do recyklingu czy też nie. mało tego, niektóre metki papierowe przy ubraniach są foliowane i nie zawsze udaje się zedrzeć folię z metki i tu nasuwa się pytanie do którego kosza wyrzucić ten odpad??????!!!!!!!!!
Na opakowaniach po aerozolach jest symbol aluminium i drugi symbol, że opak. nadaje się do recyklingu, natomiast regulamin nie pozwala wyrzucić tego opakowania do recyklingu. Więc kolejne pytanie : kogo słuchać i gdzie zatem to wyrzucić!!!!!!!!!!????????????
kolejna rzecz: symbole PE, PET i PP nadają się do recyklingu, co zatem zrobić z opakowaniami mającymi symbole HDPE, LDPE, HDPET, LDPET, PS !!!!!!!!!!???????????
I dużo mam jeszcze niejasności i szereg wątpliwości, które i tak zapewne nie zostaną wyjaśnione"ad mortem de fecatam". Do widzenia
~wkurzona | 2013-05-08 19:38
Mam małe dziecko gdzie mam wyrzucać pampersy (prać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!), a co mam zrobić jak dostanę okresu do kanalizacji? czy mam robić jak przed wojną prać szmatki . Szukam pewnego rodzaju glizd żeby jadły kości po obiedzie. PARANOJA
~Ruda | 2013-02-10 10:43
Z tych informacji o segregacji wiem na dziś jedno. moge babrać się w segregowanie śmieci przez całą noc a i tak będzie źle ponieważ "znawcy" od ustawy sami nie wiedzą jak to robić . Mamy za to pełno już producentów koszy EKOLOGICZNYCH które jak znam życie są kolejnymi bublami.Jeszcze jedno w blokach dopiero teraz będzie plaga zapchanych kanalizacji :) bo tam znajdą swoje miesce tz odpady organiczne. Istny cyrk
~keti | 2011-09-08 15:06
macie rację , żadnych konkretów bo np. opakowania po mleku w kartoniku cz sokach owocowych

to makulatura czy można to segregować razem z plastikami ??

Nie mam pojęcia gdzie to wrzucać. Taki kartonik to i papier i aluminiu i plastik.

Chyba daleko nam jednak do innych krajów typu Niemcy czy Belgia tam jest jasno określone co gdzie.

Szkoda
~inżynier | 2011-05-31 19:38
żenujace. Żadnych konkretów. gołosłowie
~trick; | 2011-04-14 20:29
no nawet to dobre;
~marta | 2011-03-20 14:59
Artykuł napisany bardzo ogólnikowo! Żadnych wskazówek, żadnych szczegółowych informacji, buuuu. Przerost tytułu nad treścią ;-(