Kiedy i jak kosić trawę w ogródku?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Koszenie trawy to jeden z obowiązków wynikających z posiadania ogrodu. Tylko systematyczne jej przycinanie pozwoli cieszyć się pięknym, gęstym i zdrowym trawnikiem bez wszelkiego rodzaju chwastów.

Odpowiednia pora na koszenie

Trawę w ogrodzie powinniśmy kosić przynajmniej raz na tydzień w okresie wiosennym i jesiennym oraz dwa razy na tydzień - latem. Przede wszystkim musimy wykaszać trawę, której wysokość przekracza o ok. 2 cm poziom optymalnej wysokości trawnika.

Trawa rosnąca pod drzewami lub w cieniu wymaga rzadszego koszenia niż ta, wystawiona na pełne słońce. Ostatnie koszenie trawy powinniśmy przeprowadzić pod koniec października - trawa na zimę powinna mieć ok. 8 cm wysokości.

Trawę najlepiej kosić wieczorem, w dni pochmurne ale nie deszczowe albo też przed południem, bo wówczas trawa nie jest już mokra a zawiera w sobie odpowiednią ilość wilgoci. Dzięki temu trawa jest sprężysta i elastyczna a to z pewnością sprzyja jej koszeniu.

W południe i po południu trawa jest wysuszona przez słońce i staje się twarda przez co łatwo poszarpać jej końcówki kosiarką. Podobnego efektu możemy się spodziewać w przypadku koszenia mokrego trawnika - poszarpane źdźbła trawy na pewno nie wyglądają estetycznie i co gorsza, są narażone na obumieranie.

Trzeba wiedzieć jak kosić

Wysokość cięcia zależy od rodzaju trawy jak i typu murawy. Dlatego wykonując zabieg koszenia musimy stosować się do zaleceń podanych przez producenta trawy. Świeżo założony trawnik powinniśmy najpierw lekko zwałować.

Według ogólnie przyjętych norm, powinniśmy skracać trawę o 1/3 jej wysokości. Właśnie dzięki takiemu postępowaniu trawa nie traci dużej ilości masy zielonej, której tak bardzo potrzebuje do prawidłowego wzrostu.

Trawniki gazonowe i sportowe kosimy przynajmniej raz w tygodniu, natomiast trawniki kwiatowe - 3-5 razy w sezonie, oczywiście w zależności od tempa wzrostu roślin.

Trawy ozdobne (dekoracyjne, gazonowe) kosimy na wysokość ok. 2-3 cm; zaś trawniki rekreacyjne na wysokość ok. 4-5 cm. Pamiętajmy, że trawa w miejscach zacienionych (np.: pod drzewami) powinna być przycinana na o ok. 2 cm wyżej niż trawa rosnąca w optymalnych warunkach.

Jeśli z jakiegoś powodu zapomnieliśmy o skoszeniu trawy w ogródku, musimy rozłożyć ten zabieg na 3-4 strzyżenia następujące po sobie co 2-3 dni. W przypadku skrócenia wysokiej trawy za jednym razem, możemy doprowadzić do żółknięcia liści i obumierania trawy.

Częstotliwość koszenia trawy zależy od tempa jej wzrostu, na co największy wpływ ma nawożenie, nawadnianie oraz temperatura powietrza.

Po każdym przycinaniu trawnika, dokładnie zgrabiamy skoszoną trawę, gdyż pozostawiona w ogródku będzie gromadzić wilgoć i powodować gnicie trawnika. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest używanie kosiarki zaopatrzonej w noże służące do ściółkowania. Taka kosiarka rozdrabnia ścięte źdźbła trawy, które działają jak nawóz i doskonale użyźniają trawnik. 

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~krenik | 2014-08-08 07:54
Trawę należy kosić przynajmniej raz w tygodniu, jak mam czas to staram sie prze kosić ją dwa razy w tygodniu, co udaje mi się odkąd mam automatyczną kosiarkę Autoclip Stigi - to bardzo wygodne rozwiązanie