Planowanie garderoby - otwarta czy zamknięta?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

W dzisiejszych czasach przywiązujemy wagę nie tylko do tego jak się ubieramy ale też w jaki sposób przechowujemy odzież. Od jakiegoś czasu panuje bowiem moda na wygodne, elegancko urządzone garderoby: zamknięte lub otwarte.

Garderoba jako odrębne pomieszczenie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym zachować porządek w ubraniach. W garderobie można z łatwością układać i segregować odzież, która zdjęta z wieszaka nadaje się do włożenia z powrotem bez zbędnych zabiegów. Ogromną zaletą garderoby jest także to, że pozwala ona uwolnić inne pomieszczenia od zbędnych szaf i komód.

Garderoba zamknięta

W garderobach zamkniętych można zamontować lustro w formie drzwi suwanych, które powiększy optycznie przestrzeń i zarazem pozwoli oglądać całą sylwetkę jak w przymierzalni. Nie powinniśmy jednak decydować się na zamkniętą garderobę, jeśli nie będzie na tyle duża, aby można było się w niej swobodnie obrócić czy układać ubrania. Na taką garderobę nie najlepszym miejscem jest również wnęka niewiele głębsza od głębokości standardowej szafy - będzie ciasna i nie zmieści się w niej więcej ubrań niż w zwykłej szafie wolnostojącej. Jeśli ma to być wygodna garderoba, musimy przeznaczyć na nią minimum 3,5 m2 powierzchni a najlepiej całe wolne pomieszczenie.

Decydując się na garderobę zamkniętą, pamiętajmy o warunkach które powinna ona spełniać a mianowicie:

Pojemność i wygoda w postaci wysuwanych szuflad lub koszy, ułatwiających dostęp do ubrań;

Dobre oświetlenie i odpowiednia wentylacja;

Łatwa dostępność z innych pomieszczeń;

Wyposażenie w oparciu o system szuflad, półek, drążków, wieszaków, stojaków i uchwytów;

Powierzchnia umożliwiająca wygodne przebieranie się i układanie ubrań.

Garderoba otwarta

Jeśli nie mamy możliwości zagospodarowania większej przestrzeni bądź całego pomieszczenia, powinniśmy zdecydować się garderobę otwartą albo szafę wnękową. Garderoba otwarta charakteryzuje się tym, że nie posiada ścianek a jej funkcje może pełnić każdy system mebli modułowych. Mają one zazwyczaj szersze półki, niestety znacznie gorzej dopasowują się do kształtu pomieszczenia. W przeciwieństwie do tego systemu, do każdego rodzaju pomieszczenia świetnie nadaje się system kolumnowy. Aluminiowe profile nośne można łączyć pod kątem prostym i w pionie. Do nich z łatwością przymocujemy szafki, szuflady, półki i drążki. System kolumnowy jest łatwy w montażu i przenośny; bez problemu można zdemontować profile i przenieść do innego pomieszczenia.

Jeśli nie dysponujemy ani wolnym pomieszczeniem ani na tyle dużą wnęką, aby urządzić w niej wygodną garderobę, nie pozostaje nam nic innego jak ustawić pojemną szafę wolnostojącą. Najlepszym dla niej miejscem jest sypialnia, przedpokój lub hol. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady