Pokój dla alergika

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Nie ma możliwości, aby całkowicie pozbyć się kurzu z otoczenia; można jednak ograniczyć jego gromadzenie się, zwłaszcza w domu alergika. Odpowiednia aranżacja, właściwie dobrane materiały, meble oraz tkaniny zmniejszą ilość roztoczy a także ułatwią sprzątanie.

ZDROWE MATERIAŁY

Najbezpieczniejszymi materiałami do pokoju alergika są m.in.: płytki ceramiczne, drewno, korek, marmur, szkło i kamień, gdyż nie powodują uczuleń. Ściany powinny być pokryte ekologicznymi, wodnymi farbami. Nie zaleca się stosowania tapet, ponieważ mogą być siedliskiem pleśni. Dobrym rozwiązaniem jest korek - ma właściwości antystatyczne, nie elektryzuje się i nie gromadzi kurzu. Ponadto izoluje ściany przed wilgocią, jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Ściany w pokoju alergika powinny być suche, gładkie i równe. Wilgoć jest idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy a we wszelkich nierównościach szybko zbiera się kurz. Aby temu zapobiec trzeba często wietrzyć mieszkanie - najlepiej kilka razy dziennie.

Podłoga w pokoju alergika musi być zmywalna. Najlepszymi więc materiałami są: deski, parkiet a także wykładzina PCV. Nie zaleca się zakładania paneli - są wykonane ze sztucznych tworzyw, mogą być klejone szkodliwymi substancjami a ponadto w ich szczelinach łatwo zbiera się brud i kurz.

MEBLOWANIE POKOJU ALERGIKA

Najlepszym wyborem do pokoju uczuleniowca są meble z litego drewna, takie które nie posiadają otwartych półek. Ściany zabudowane od podłogi do sufitu zamkniętymi szafkami to dobry pomysł, aby ograniczyć gromadzenie się kurzu i tym samym częste wycieranie półek.

Najważniejsze jest jednak łóżko alergika. Stelaż powinien być wykonany z drewna bądź metalu, zaś materac ze sztucznego tworzywa nie przepuszczającego roztoczy (należy go wymieniać co 2-3 lata). Uczulać mogą materace wypełnione słomą, włóknami palmowymi, trawą morską czy też bawełną.

Nie mniej ważna jest pościel - powinna być wykonana z ze sztucznych materiałów (niewskazana jest kora a także wełna). Najlepsza jest taka, którą można prać w temperaturze 60 stopni w proszku przeznaczonym dla alergików. Pościel należy zmieniać raz w tygodniu i wietrzyć po każdym spaniu. Jeśli kocyki, to tylko z bawełny lub włókien syntetycznych; pierze je się tak samo często jak pościel.

CZYSTOŚĆ POD KONTROLĄ

Do sprzątania należy używać tylko łagodnych środków, które nie podrażnią układu oddechowego alergika. Nie należy sprzątać późnym wieczorem, gdyż naruszone cząsteczki kurzu będą unosiły się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin. Należy codziennie odkurzać i wycierać na mokro podłogi, ściany, kaloryfery oraz meble. Przynajmniej raz na tydzień warto przetrzeć ramy obrazów i luster a także szafek i framugi.

Z pokoju alergika należy pozbyć się przedmiotów, które szybko gromadzą kurz. Należą do nich na pewno: wiklinowe kosze, suszone kwiaty, różnego rodzaju kolekcje np.: samochodzików, figurek, itp. 

Książki powinny znaleźć się za szybą a sprzęt elektroniczny w zamykanej szafce. Jeśli przedmioty te pozostają na odsłoniętych półkach, należy je często przecierać wilgotną szmatką.

Kurz bardzo łatwo zbiera się na pluszowych zabawkach, dlatego należy je prać raz w tygodniu albo przynajmniej wymrażać (przez ok. 3-4 godziny w zamrażalce) i często wietrzyć. Zabawki najlepiej trzymać w zamykanych szafkach, skrzyniach lub pojemnikach.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~milenkaa43 | 2014-12-01 23:39
w sezonie grzewczym tylko nasila się alergia na roztocza.. nie ma co działać na własną rękę, nie polecam aerozoli do nosa bo mi wysuszyły śluzówkę.. po wizycie od alergologa dostałam tabletki z bilastyną i jak narazie widzę efekty. walka z roztoczami to także regularne sprzątanie - niestety nie jesteśmy w stanie od nich uciec, dywany dywaniki firany OUT!! zamieniłam zasłony na higieniczne rolety i takich zamienników należy szukać w pokoju dla alergika pozdr;)
~Hanka | 2012-03-28 20:54
Myślę, ze dużym ułatwieniem w sprzątaniu jest dobry odkurzacz. Ja jestem dumną posiadaczką kosmicznego odkurzacza Sebo. To odkurzacz o dużej mocy, wydajny z wieloma akcesoriami nadającymi się do czyszczenia szorstkiego dywanu, parkietów a nawet obić mebli. Z takim pomocnikiem sprzątanie nie jest straszne:)
~Gloria | 2011-07-26 08:01
Jak dla mnie, największy problem jest z książkami. Mam w domu dość pokaźny zbiór i nie zamierzam z niego rezygnować, czy przenosić do piwnicy tylko dlatego, że jestem alergikiem:/ A wiadomo, że taka biblioteczka to siedlisko nie tylko kurzu, ale też np. grzybów. Dla alergika to ciężki temat. Tutaj znalazłam cały artykuł na temat tego, jak sobie z tym radzić: http://www.mojealergie.pl/wszystko_o_alergii/dom_bez_aler...