Praktyczny przewodnik po symbolach prania

Renata  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wyblakła lub rozciągnięta koszulka czy sweter to nie zawsze wina producenta, który sprzedał nam niskiej jakości odzież, ale często skutek niewłaściwego sposobu prania, który spowodował, że tkaniny uległy zniszczeniu. Zapamiętywanie wszystkich symboli prania, wskazań odnośnie temperatury itp. może okazać się trudne. Mamy jednak na to sprytny sposób.

Tablica z symbolami prania

Aby ułatwić sobie segregację tkanin przygotowaliśmy tablicę – swoisty „przewodnik po symbolach prania”, na której zebraliśmy wszystkie popularne oznaczenia dotyczące prania, suszenia oraz prasowania tkanin, a także możliwości zastosowania środków chemicznych w przypadku konieczności wywabiania plam.

Sprawdzanie przed każdym praniem poszczególnych znaków przed ekranem monitora byłoby jednak z pewnością niepraktyczne. W związku z tym przygotowaliśmy specjalną wersję naszego przewodnika, którą można wydrukować, powiesić na ścianie czy schować we wnętrzu szafki obok pralki, by zawsze mieć pod ręką potrzebne nam informacje. Bez względu na to czy mamy pralkę w łazience czy w innym pomieszczeniu w domu, taki przewodnik po symbolach prania będzie z pewnością ozdobą każdego pomieszczenia. Przyda się nie tylko kobietom, które robieniem prania zajmują się na co dzień, ale również mężczyznom, którzy na ogół nie przywiązują wagi do segregacji ubrań przed włożeniem ich do bębna pralki. Poniżej prezentujemy dwa warianty tablicy (do wyboru):

I wariant tablicy

http://www.tophaus.pl/files/symbole-prania-druk1.pdf

II wariant tablicy

pranie

http://www.tophaus.pl/files/symbole-prania-druk2.pdf

Rodzaj materiału a temperatura prania

Poniżej, specjalnie dla Was zamieszczamy dodatkowo kilka ważnych informacji odnośnie właściwości najpopularniejszych tkanin oraz odpowiedniej dla nich temperatury prania:

Bawełna bardzo powszechnie wykorzystywany w przemyśle włókienniczym materiał, który z reguły nie kurczy się i jest dość wytrzymały. Najbardziej właściwą temperaturą prania jest ta w granicach 30-60 °C. W większości ubrania kolorowe wykonane z bawełny powinniśmy prać w temperaturze 30-40°C, żeby nie straciły swoich kolorów, białe w 40°C, natomiast ręczniki w 60°C.

Wełna. Z ubraniami wykonanymi z tego materiału powinniśmy postępować ostrożnie. Wełna to tkanina, która łatwo się kurczy i rozciąga. Zalecana temperatura prania takich ubrań to 30°C, (ewentualnie możemy wyprać ręcznie). W przypadku tkanin wełnianych ilość obrotów w trakcie wirowania powinniśmy zmniejszyć do 400. Ponadto tkaninę po wyjęciu z pralki należy suszyć w pozycji poziomej. Produkty wykonane z wełny są bardzo delikatne, tak więc prasując je należy również zmniejszyć moc żelazka, by nie przypalić tkaniny.

Len – materiał wytrzymały i dość łatwy w pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku bawełny, kolorowych i ciemnych ubrań lnianych lepiej nie prać w temperaturze wyższej niż 40°C, ponieważ z czasem będą one tracić kolor. Lepiej również zmniejszyć ilość obrotów wirowania na 400-600, żeby ułatwić sobie prasowanie tkaniny.

Poliester – tzw. materiały sztuczne zaleca się prać w temperaturze 30°C, a często nawet ręcznie. Dzięki temu zapobiegniemy odkształcaniu materiału.Dodatkowo warto pamiętać o tym, by do prania sportowych ubrań z poliestru nie dodawać płynów do płukania tkanin, bo może to negatywnie wpłynąć na strukturę materiału.

Pranie z naszym przewodnikiem

Coraz więcej ubrań, które kupujemy ma dołączoną metkę z przepisem prania w obcym języku. Jeśli nie znamy na pamięć symboli prania to możemy mieć problem z rozszyfrowaniem jak prać daną bluzkę, spodnie czy inną część odzieży. Dzięki naszej tablicy z symbolami prania problem przestaje istnieć. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie prania to nic nie szkodzi. Teraz masz przewodnik, który pozwoli Ci właściwie zadbać o tkaniny tak, żeby nie uległy zniszczeniu.

Mamy nadzieję, że przewodnik się spodoba i okaże się przydatny. Czekamy na Wasze komentarze!

Artykuł wraz z infografiką został przygotowany we współpracy z firmą TopHaus oferującą wysokiej jakości konfekcję pościelową, stołową oraz pozostałe tekstylia domowe.

 

 

Polecane strony

Top Haus
Polski Producent Tekstyliów Domowych

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~bawełna | 2016-02-07 19:03
Dzisiejsze tekstylia i ubrania bardzo często w 100% są sztuczne. Jeśli na metce jest 30 stopni to warto się tego trzymać bo taka sztuczna bluzka po upraniu w wyższej temperaturze może skurczyć się nawet o jedną trzecią.
poszewki, bieżniki: www.domowyazyl.blogspot.com

Najnowsze porady