Wiosenne porządki, czyli jak przygotować ogród na nowy sezon

Sfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Zielony dywan wokół domu
Odpowiednio pielęgnowany, zielony trawnik to podstawa pięknego i zadbanego ogrodu. Wiosenne porządki dobrze jest rozpocząć od zgrabienia liści, zebrania gałęzi oraz śmieci, które mogły zgromadzić się na trawniku w trakcie zimy. Kolejnym krokiem jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika poprzez nakłuwanie jego powierzchni. W przypadku pojawienia się wybrzuszeń, możemy zastosować walcowanie, które pozwoli nam uzyskać nieskazitelną nawierzchnię. Murawa, po okresie zimowym, posiada często mnóstwo ubytków, które należy osiać na nowo. W tym celu najlepiej wykorzystać tę samą mieszankę nasion, która była stosowana na całej powierzchni. Aby nasz trawnik rósł szybciej i równomiernie, warto zastosować także odpowiedni nawóz. Kiedy trawa po kilku tygodniach uzyska odpowiedni wzrost, należy ją skosić.

Spacerem po ogrodzie
Ścieżki i chodniki są ciekawym urozmaiceniem, które sprawia, że ogród nabiera charakteru. Jeżeli dopiero zastanawiamy się nad ułożeniem alejek w naszym ogrodzie, warto skupić się na doborze odpowiedniego materiału do ich wykonania. Alejki możemy wykonać np. z naturalnego kamienia, z ceramiki, betonowej wylewki lub wysypać je żwirem. – Zamiast naturalnych kamieni możemy wybrać wyroby betonowe, które dzięki zaawansowanej technologii do złudzenia przypominają naturalne kruszce. Jest to rozsądny kompromis między estetyką i trwałością a przystępną ceną. Najnowsze technologie pozwalają nam na uzyskanie bardzo interesujących efektów wizualnych na kostce brukowej – podpowiada Małgorzata Gral, ekspert z firmy Jadar.
Jeżeli już posiadamy wyznaczone ścieżki, należy odpowiednio o nie dbać. Właściwa konserwacja nawierzchni ogrodowych alejek, pozwoli nam na dłuższe utrzymanie ich w dobrej kondycji. Możemy je umyć, ubytki między kostką wypełnić piaskiem, a jeśli wymaga tego sytuacją, wymienić uszkodzone elementy. W przypadku żwirowych alejek, należy je wyrównać oraz utwardzić, na przykład przy pomocy walca. Żwirowe ścieżki łatwo się wypłukują i ulegają odkształceniu. Warto także wyplewić przy alejkach wszystkie chwasty, które mogą przyspieszyć ich erozję.

Drzewa i krzewy
Każdy kto posiada ogród, bardzo dobrze wie, jak ważnym elementem są drzewa i krzewy. Tworzą w nim niepowtarzalny klimat i nadają mu naturalności. Mogłoby się wydawać, że drzewa nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego. Przymrozki oraz działanie słońca, mogą spowodować całkowite obumarcie roślin. Warto zatem osłaniać je zimą, a na wiosnę stosować nawozy i opryski. Skuteczną ochroną drzew jest także bielenie, które zapobiega rozhartowaniu tkanek kory w okresie pierwszych słonecznych dni.  Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie gałęzi drzew i krzewów. Pobudza to rośliny do wzrostu, a także umożliwia formowanie ich kształtu według naszych preferencji.

Miejsce wypoczynku
Dla wielu z nas, istotnym elementem w ogrodzie jest altanka – miejsce relaksu, wypoczynku i rodzinnych spotkań. Warto zatem poświęcić jej szczególną uwagę i czas. Równie ważna jest jej funkcjonalność, co jej estetyczny wygląd. - Na wiosnę należy podjąć się konserwacji altany, która mogła zostać uszkodzona przez zimowe opady oraz niską temperaturę. Sprawdzenie szczelności dachu, malowanie przy użyciu bejcy lub oleju drewnianego, uzupełnienie ubytków w betonowej konstrukcji to czynności, które powinny znaleźć się na liście naszych wiosennych porządków – radzi Małgorzata Gral, ekspert z firmy Jadar. Ważnym elementem jest także oczyszczenie rynien z zalegających gałęzi i liści, zarówno w altanie, jak i w rynnach zainstalowanych przy naszym domu.

Rabaty i donice
Wiosną nasz ogród budzi się do życia nie tylko dzięki drzewom i roślinom wieloletnim. To także idealny moment, by zadbać o kwiaty i krzewy, które sadzimy corocznie. Wystawiamy na światło dzienne donice z kwiatami, pielęgnujemy rabaty, plewimy chwasty i sadzimy nowe rośliny, które po kilku tygodniach zachwycą nas swoim widokiem. – Kwiatowe rabaty mogą służyć nie tylko ozdobie, ale również organizacji przestrzeni. Przy ich pomocy, w ciekawy sposób, możemy podzielić przestrzeń dużego ogrodu. Ich brzegi możemy zaznaczyć przy użyciu obrzeży i palisad. Efektownym rozwiązaniem są także murowane donice, które mogą zdobić nasz ogród przez cały rok. W betonowych donicach umieszczamy te plastikowe, które możemy wymieniać w dowolnym momencie, o każdej porze roku – dodaje ekspert.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~boborowska | 2018-10-10 11:14
ja zamówiłam w tym sezonie altankę krytą strzechą i meble drewniane https://www.drewbud24.pl/