Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dziecko powinno w naturalny sposób dojrzeć do pożegnania się z pieluchą. Są dzieci, które zaczynają załatwiać się na nocnik wcześniej a są i takie, które w wieku czterech lat noszą jeszcze pieluchy. Jeśli chcemy nauczyć dziecko korzystania z nocnika, musimy w odpowiednim czasie zacząć naukę.

W dzień zamiast "pampersów" warto zakładać dziecku pieluchę tetrową albo pozwolić chodzić z gołą pupcią (oczywiście przy odpowiedniej temperaturze). Pielucha tetrowa nie wchłania wilgoci tak jak pielucha jednorazowa, dlatego tez dziecku będzie nieprzyjemnie i chłodno. Jeśli będzie biegało na golaska lub w samych majteczkach, równie szybko zorientuje się że zrobiło siku albo kupkę - będzie to dla niego sygnał, że coś robi źle; co prawda jest to dość rygorystyczne podejście ale może okazać się skuteczne. Dziecko będzie zawstydzone i może w końcu samo przekona się do nocnika.

Podczas nauki należy sadzać dziecko na nocniku zawsze o tej samej porze, np.: przed snem lub rano po przebudzeniu, po kolacji lub przed kąpielą. Za każdym razem, gdy dziecko załatwi się na nocniku lub sedesie należy je pochwalić. Nie należy przesadzać z nagradzaniem dziecka - będzie rosło w przekonaniu, że za każdą dobrze wykonaną czynność należy mu się nagroda.

Aby nauka była skuteczniejsza, można pozwalać dziecku przebywać w toalecie razem z mamą, tatą albo starszym rodzeństwem. Niech podpatruje do czego służy muszla klozetowa i jak się ją obsługuje. Warto kupić specjalną nakładkę na muszlę i zachęcać dziecko, aby na niej siadało. Można powiedzieć dziecku, że za każdym razem gdy zrobi siusiu albo kupkę w ubikacji, będzie mogło samo spuścić wodę z muszli - dla malucha nawet taka banalna czynność może okazać się wielką frajdą.

Jeśli w jakiś sposób uda nam się nakłonić malca do korzystania z nocnika albo sedesu, pamiętajmy aby dokładnie osuszyć mu skórę. Należy przetrzeć chusteczką nawilżającą albo miękkim papierem toaletowym pupę i pachwiny dziecka.

W żadnym wypadku nie można zmuszać dziecka siłą, aby siadało na nocnik. Takie postępowanie może przynieść całkiem odwrotny efekt. Dziecko może zbuntować się przeciwko dalszej nauce. Nie można także zawstydzać dziecka, gdy załatwi się w majteczki ani tym bardziej nakazywać mu prać zabrudzoną bieliznę. Wyśmiewanie się z tego powodu, okazywanie niechęci i obrzydzenia, podnoszenie głosu albo dawanie klapsów może spowodować u dziecka uraz psychiczny.

Jeśli mimo naszych prób, dziecko często załatwia się w majteczki, widocznie nie jest jeszcze gotowy do pozbycia się pieluszki. Należy pozwolić mu spokojnie dojrzeć do tej sytuacji. Musimy wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością i przede wszystkim miłością w stosunku do malca. Niestety pewnych spraw nie da się przeskoczyć ani przyspieszyć a wygórowana ambicja rodziców może tylko zaszkodzić dziecku. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: