Jak się bawić z niemowlakiem?

Wellnessday  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Prasa kobieca i telewizja podsuwa nam słodkie sceny uśmiechającego się bobasa, często takiego, który już siedzi i wyciąga rączki po zabawkę ku uciesze mamusi. Tymczasem ze szpitala wychodzimy z niewielkim oseskiem, który przez większość czasu śpi. W głowie cały czas mamy slogany namawiające do aktywnego uczestniczenia w rozwoju dziecka, do zabawy z nim od pierwszych chwil. Pytanie brzmi - jak się bawić z takim maleństwem?

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu życia dziecka spędzaj z nim jak najwięcej czasu blisko - możesz kołysać się z maleństwem w rytm spokojnej muzyki. Po urodzeniu najbardziej rozwiniętym zmysłem dziecka jest dotyk, dlatego przytulaj, głaszcz, całuj, nie żałuj kontaktu skóra do skóry, dbając oczywiście o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, by nie zaziębić, ale też nie przegrzać malucha. Noworodek widzi najlepiej rzeczy w odległości od 18 do 30 cm, dlatego uśmiechaj się do niego gdy zmieniasz pieluszkę, czy przebierasz dziecko. Zwracają także uwagę dziecka duże kontrastowe kolory - np. czarne wzory narysowane na kartce papieru. Co ciekawe, noworodek ma dosyć dobrze rozwinięte widzenie peryferyjne - to co na obrzeżach pola widzenia dostrzega lepiej, niż to co w centrum - czyli odwrotnie niż my, dorośli.

Drugi miesiąc

Grzechotka Krówka Już od trzeciego, czwartego tygodnia życia możesz pokazywać dziecku grzechotki (np. AKUKU Grzechotka „Krówka” A0169 czy „Żyrafa” A0168). „Przy wyborze grzechotki zwracajmy uwagę na jej wytrzymałość i bezpieczeństwo użytych materiałów” - mówi Irena Szewczyk z firmy produkującej akcesoria dla niemowląt marki AKUKU. - „Odpowiednio dobrana grzechotka to taka, która jest funkcjonalna, łatwo się myje i jest atrakcyjna dla dziecka. Grzechotki marki AKUKU mają specjalnie wyprofilowane kształty ułatwiające chwytanie, dzięki temu grzechotki wspomagają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka.” Oprócz pokazywania dziecku grzechotek, śpiewaj, klaszcz, uśmiechaj się - zobaczysz, że już wkrótce maluch będzie próbował ciebie naśladować.

Trzeci miesiąc

Zachęcajmy malucha do rozwoju koordynacji ręka-oko, pokazując mu kolorowe grzechotki i dając mu je do rączek. Zabawki powinny mieć wygodne uchwyty. W trzecim miesiącu przydatne będą także zabawki z lusterkiem - maluch ciekawy świata i zmieniającego się odbicia będzie chętnie do niego zaglądał. Pokazuj też dziecku otoczenie - nazywaj poszczególne przedmioty, opowiadaj co będziecie robić i dlaczego.

Czwarty miesiąc

Zabawka MotylekCoraz bardziej rozkwitają umiejętności motoryczne i językowe malucha. Łatwo już rozpoznać emocje malujące się na twarzy maluszka, który radość i szczęście potrafi wyrazić rozbrajającym uśmiechem i gaworzeniem. Do zabaw możecie dołączyć delikatne łaskotanie, zabawy w chowanie i znajdowanie zabawki (np. przykrywając zabawkę pieluszką tetrową). Koniecznie też zaopatrzcie się w gryzaki (np. AKUKU Gryzak silikonowy "Motylek" A0138 ), gdyż maluch chętnie wkłada przedmioty do buzi.

Piąty i szósty miesiąc

Oczy i uszy malucha zaczynają już działać tak jak dorosłego. Gaworzenie malca to doskonała okazja do słownych zabaw. Rozmawiaj z dzieckiem, niech odpowiada ci właśnie gaworzeniem. Powtarzaj spółgłoski, sylaby, śpiewaj piosenki, mów rymowane wierszyki. Oglądajcie razem książeczki, a ty głośno nazywaj przedmioty czy zwierzęta na obrazkach. Możesz także ustawić w szeregu grzechotki i nazywać je: „Krowa”, „Koń”, „Żyrafa”.

Zabawkowe kluczeStawiaj przed dzieckiem wyzwania - połóż dalej grzechotkę, niech przemieści się do niej. Czasem dziecko bardziej jest zainteresowane przedmiotami codziennego użytku, niż zabawkami - to normalne. Dbaj tylko o to, aby dziecko nie wkładało sobie takich przedmiotów do ust, gdyż może to być niebezpieczne. Lepiej wtedy podsuń maluchowi gryzak, czy grzechotkę (np. Grzechotko-gryzak KLUCZE A0141 Akuku). Możesz też samodzielnie przygotować grzechotki - do butelek z kolorowymi nadrukami wsyp różne elekenty np. do jednej kaszę kukurydzianą, do drugiej sól, do trzeciej małe kamyczki, do czwartej piasek. Mocno zakręć butelki i pozwól maluchowi trzęść nimi i obserwować jak zawartość butelki przesuwa się w jej wnętrzu. Pamiętaj tylko aby nie zostawiać dziecka samego z tak ręcznie zrobionymi grzechotkami.

Pamiętaj, że dziecko lubi słuchać twojego głosu, dlatego już od pierwszych chwil mów do niego, wyjaśniaj co będziecie robić teraz, co za chwilę. Śpiewaj, nuć, przytulaj. Pierwsze pół roku życia dziecka to wspaniały czas bliskości mamy i dziecka, który już się nie powtórzy, bo dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i ma coraz więcej możliwości ruchu. Za kilka lat będziesz pierwsze miesiące wspominała jako wyjątkowy, błogi czas. Dlatego wymyślaj własne zabawy, wykorzystaj fakt, że po urodzeniu dziecka każda mama znajduje w sobie nowe pokłady kreatywności, elastyczności i cierpliwości.


Akuku to produkty akcesoria i zabawki dla niemowląt oraz dla świeżo upieczonych mam. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży, produkcja w kraju i za granicą. W ofercie znajduje się ponad 200 produktów, całkowicie bezpiecznych w użytkowaniu (BPA free) oraz przyjaznych dla niemowląt. To co wyróżnia produktu marki Akuku na rynku to nowoczesny design w połączeniu z niezwykle przystępną ceną, wygodą w użytkowaniu i wytrzymałością.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady