Jak łowić ryby?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Łowienie ryb łączy w sobie przyjemność z pożytecznym - przynajmniej tak uważają Ci, którym to zajęcie nie jest obce. To dobry sposób na spędzanie wolnego czasu; rodzaj hobby którego tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ale wędkarstwo to też świetna okazja do zdobycia pożywienia i możliwość delektowania się smakiem świeżych ryb.

Wędkowanie krok po kroku

1. Trochę teorii

Zanim przystąpimy do łowienia ryb, powinniśmy się dowiedzieć czegoś na ich temat a mianowicie:

  • gdzie i kiedy występują dane gatunki;
  • łowienie których jest surowo zabronione (czyli które gatunki są objęte ochroną).

Niektóre gatunki ryb znajdziemy tylko w odpowiednich wodach i w dodatku o konkretnej porze roku a nawet dnia.

2. Szukanie odpowiedniego miejsca

Miejsce, w którym zamierzamy łowić ryby powinno być położone z dala od często uczęszczanych (np.: dróg). Najlepszym wyborem będzie ustronne miejsce nad stawem lub jeziorem - pamiętajmy że ryby lubią spokojne wody. Powinniśmy się zachowywać w miarę najciszej; nie rozmawiać zbyt głośno ani nie mącić wody.

3. Dobór właściwej przynęty

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej przynęty. Ryby mają swoje upodobania, dlatego wcześniej powinniśmy rozrzucić zanętę, aby ściągnąć je do siebie. Przynętę najlepiej dobierać na cały połów, abyśmy nie musieli zmieniać jej co jakiś czas. Idealną przynętą są robaki a także różnego rodzaju wabiki, które powinny być odpowiednie dla danego gatunku ryb. Od tego bowiem zależy to, jakie ryby uda nam się zwabić i złowić.

4. Zakładanie przynęty na haczyk

Łowienie ryb to swego rodzaju sztuka a już tak na pewno jest w przypadku zakładania przynęty na haczyk. Ryby to mądre stworzonka, dlatego powinniśmy zadbać o to aby haczyk nie różnił się zbyt mocno od przynęty ani nie wystawał. Jeśli zrobimy to w naturalny sposób, ryba na pewno chwyci przynętę.

5. Zarzucanie wędki

Przed wykonaniem tej czynności, musimy sprawdzić najbliższe otoczenie (np.: czy tuż nad nami nie ma gałęzi drzewa) i zwolnić hamulec kołowrotka. Następnie przekładamy górną część wędki za siebie i zdecydowanym ruchem zarzucamy przed siebie (jak bicz). Haczyk powinien znajdować się w wodzie, jeśli tak jest to możemy nacisnąć hamulec na kołowrotku. Czynność ta do najłatwiejszych nie należy, ale po kilkukrotnym przećwiczeniu na pewno nam się uda.

6. Wyciąganie ryby z wody

W momencie gdy ryba się złapie, poczujemy nagłe szarpnięcie na dół. Wówczas powinniśmy powoli pociągnąć żyłkę, aż stanie się napięta (taki ruch pozwoli prawidłowo umocować haczyk w rybiej paszczy). Następnie musimy zacząć zwijać kołowrotek, ale nie na siłę. Najlepiej "zmęczyć" rybę, zanim całkowicie wyciągniemy ją z wody.

7. Przechowywanie złowionych ryb

Po wyciągnięciu ryby, musimy ją odhaczyć. W tym celu powinniśmy użyć szczypiec i ewentualnie rękawic ochronnych. Ściskamy boki głowy, aby otworzyć usta ryby; sprawdzamy jak zaczepiony jest haczyk i delikatnie go wyjmujemy.

Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 roku "Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione ryby, z tym że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godziny".

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: