Jak wybrać chomika - syryjski, angorski czy może dżungarski?

Poradopedia.pl  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 0)

Z wielu różnych ras chomików, tylko niektóre można uznać za zwierzęta domowe; z pewnością jest to chomik syryjski (również angora) i dżungarski. Jeśli marzysz o chomiczku, poniższa charakterystyka powinna ułatwić Ci właściwy wybór zwierzątka.

Chomiki syryjskie

Pochodzą z Azji Mniejszej i są największymi spośród trzymanych w domach gatunków. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet 18 cm długości. Żyją krótko - do 2,5 lat. Chomiki syryjskie są samotnikami, dlatego lepiej trzymać je oddzielnie; chyba że każde zwierzątko będzie miało zapewniony własny rewir. W chomiczej klatce nie powinno zabraknąć domku i kołowrotka, ale też różnego rodzaju rurek przypominających podziemne korytarze.

Chomiki syryjskie prowadzą naziemny tryb życia i każdy upadek z większej wysokości może się dla nich tragicznie zakończyć. Są niezwykle aktywne w nocy, a większość część dnia przesypiają. Mają słaby wzrok, ale za to świetny słuch i gwałtownie reagują na głośne, nieznane im odgłosy. Dość szybko się oswajają, jednak nie szukają towarzystwa ludzi - wystraszone, mogą ugryźć.

Domowe zwierzęta odżywiają się karmą - specjalną mieszanką nasion dla gryzoni. Można im również podawać owoce i warzywa, z wyjątkiem cytrusów, sałaty i fasoli. Chomiki syryjskie nie mają zbyt dużego zapotrzebowania na wodę, a jeśli dostaną dużą ilość soczystego pokarmu, mogą w ogóle nie pić.

Chomiki syryjskie odmiany angorskiej

Chomiki długowłose - mają długą, miękką i jedwabistą sierść oraz różnorodne ubarwienie. Ich futerko może osiągnąć długość nawet 8 cm (u samców jest ono zazwyczaj dłuższe nić u samiczek).

Chomiki angora są bardzo łagodne, również w stosunku do innych ras (są przyjaźniejsze i wierniejsze niż inne chomiki). Ich pielęgnacja wymaga czesania grzebieniem z dużymi zębami, gdyż futerko tych chomików filcuje sie i mechaci.

Chomiki dżungarskie

Zaliczane są do chomików miniaturowych; mają gęste futerko, które chroni je przed mrozem. Żyją średnio 2-3 lata. Podobnie jak chomiki chińskie, na grzebiecie mają charakterystyczną pręgę (od czoła po ogon). Długość ciała samców wynosi ok. 10 cm, zaś samiczek - ok. 7 cm.

Jak wszystkie chomiki, tak i te są aktywne głównie nocą. Potrafią bardzo hałasować i głośno skrzeczeć. Nie są w stanie oceniać wysokości, dlatego należy uważać aby nie zrobiły sobie krzywdy. Chomiki dżungarskie szybko się oswajają, jednak towarzystwo człowieka nie jest potrzebne im do szczęścia. Można trzymać je w grupach lub parach - nawet osobniki tej samej płci, ale pod warunkiem że zostaną połączone ze sobą w młodym wieku. Charakteryzuje je niezwykła łagodność i praktycznie nie zdarza się, aby gryzły ludzi.

Żywią się głównie mieszanką ziaren i orzechów, a także świeżymi owocami (poza cytrusowymi i pestkowymi) i warzywami (z wyjątkiem sklepowej sałaty); ponadto mięsem, nabiałem i owadami (ważnym źródłem białka). Nie należy dawać im resztek z obiadu, słodyczy, czekolady oraz słodzonych i gazowanych napojów. Powinny mieć stały dostęp do wody, mimo iż nie mają na nią dużego zapotrzebowania.

Chomiki dżungarskie rozmnażają się przez cały rok. Po 21 dniowej ciąży, samiczka rodzi ok. 4-7 młodych, ale zdarzają się również większe mioty.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~Luna | 2016-09-03 09:13
Superdziękiwan wiemcośtam więcej o moim chomiku
~mateusz | 2015-10-13 17:01
hej kinia I love you
~klaudia | 2015-03-04 11:23
Kinia idź z nim do weterynarza.Może ma tylko katarek.<3
~kinia | 2012-06-02 20:58
tez sie zgadzam ja tez mam chomika dzungarskiego i sie boje o niego bo dziewnie kicha jak ktos wie co to oznacza to napiszcie
~weronika | 2012-05-04 12:37
mam takiego zgadzam sie z tym co jest napisane