Jak ugotować dobrą zupę

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

ZupaZupy to idealny posiłek dla całej rodziny. Zawierają dobre dla zdrowia warzywa, których powinniśmy jeść możliwie jak najwięcej. Przepisy są łatwe i nie wymagają dużego wkładu finansowego. Możemy przygotować je szybko i sprawnie zapewniając naszej rodzinie zdrowy posiłek. Aby nasza zupa była smaczna i zdrowa podczas przygotowania musimy przestrzegać kilku zasad.

Dużą rolę w przygotowaniu zupy pełni woda przeznaczona na wywar. Do jej gotowania powinniśmy użyć wody przefiltrowanej lub butelkowej, co poprawi jej smak i jakość.

Sposób gotowania wywaru zależy przede wszystkim od rodzaju mięsa. Większość mięs możemy wrzucać do wrzątku, wyjątek stanowi mięso z kurczaka i wieprzowina. Te dwa rodzaje mięsa lepiej gotować wkładając je do zimnej wody.

Zup kwaśnych nie gotujemy na mięsie z kurczaka.

Jeśli zupę gotujemy na cielęcinie powinniśmy ją dokładnie wyparzyć wrzątkiem - wywar nie będzie wtedy mętny.

Przed dodaniem warzyw należy je uprzednio dokładnie umyć. Najlepiej ugotować warzywa na parze i pokrojone w plasterki wrzucić do zupy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości powinniśmy gotować warzywa w całości, ponieważ zachowają w ten sposób swój smak i aromat. Warzywa gotują się znacznie szybciej niż mięso, dlatego też powinny być dodawane do zupy później.

Zupę najlepiej solić pod koniec gotowania, ponieważ jej objętość podczas gotowania zmniejsza się i łatwo możemy ją przesolić. Kolejnym powodem jest twardnienie mięsa, np. wołowiny w słonym wywarze. Na początku gotowania powinniśmy dodawać przyprawy, które występują w całości, czyli liść laurowy i ziele angielskie (liść laurowy nie powinien być gotowany dłużej niż 20 min. w przeciwnym wypadku zupa może mieć gorzko korzenny smak). Przyprawy sypkie dodajemy pod koniec gotowania.

Zupy gotujemy na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu i uważając, aby nie gotować zbyt długo. Gotujemy do momentu - kiedy warzywa i mięso będą miękkie.

Większość zup zabielamy śmietaną. Jak dokładnie rozprowadzić śmietanę aby nie uległa zważeniu? Powinniśmy odlać trochę wywaru (około kilka łyżek) do osobnego naczynia i połączyć ze śmietaną, dokładnie wymieszać do momentu ich połączenia, następnie wlewamy zawartość naczynia do gotującego się wywaru ciągle mieszając. Innym sposobem jest dolanie do śmietany trochę słodkiego mleka.

Jeżeli zdarzy nam się przesolić zupę nie musimy jej od razu wylewać czy też dolewać wody. Powinniśmy wiedzieć, że taką zupę możemy uratować poprzez włożenie obranego surowego ziemniaka. Warzywo wyciągnie nadmiar soli i będzie można rozkoszować się daniem. Natomiast gdy przesolimy bulion, dobrym rozwiązaniem jest wlać do niego roztrzepane białko, które później wyciągamy.

Używając kostek bulionowych należy pamiętać, że wrzucamy je pod koniec gotowania, ponieważ włożone za wcześnie tracą swój smak i aromat.

Zup zimnych typu chłodnik nie należy gotować na tłustym mięsie tylko na wywarze z jarzyn.

Na koniec warto pamiętać, że zupy należy podawać zaraz po ugotowaniu. W zimie podawajmy je bardzo gorące, aby rozgrzać nasz organizm, a w upalne dni podawajmy zupy chłodniejsze, kwaśne , aby orzeźwiły nas po ciężkim dniu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1