Zasady przechowywania żywności

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

W naszej kuchni występuje wiele produktów spożywczych. By pozostały one jak najdłużej świeże powinniśmy zadbać o odpowiednie ich przechowywanie. Warunki są różne. Inne będą przeznaczone dla mięs i jego przetworów, inne dla warzyw i owoców a jeszcze inne dla produktów suchych takich jak: mąka czy kasza.

W celu przedłużenia trwałości produktów o kilka lub kilkanaście dni służy chłodzenie, czyli przechowywanie artykułów w lodówkach lub chłodnych miejscach. Mrożenie natomiast pozwala zachować trwałość produktów nawet do kilku miesięcy.

Mięso i jego przetwory

Surowe mięso powinno być przechowywane w temperaturze od 0o do 2°C. Przed włożeniem do lodówki należy je dokładnie umyć, osuszyć i umieścić w pojemniku. Może wtedy pozostać w lodówce nawet do dwóch tygodni.

Jeżeli chcemy mięso przechowywać dłużej należy podzielić je na niewielkie porcje, które po umieszczeniu w torbie foliowej może być przechowywane w zamrażarce około dwóch lub trzech miesięcy.

Mięs nie kładziemy w lodówce obok gotowych potraw. Najlepiej układać je blisko zamrażalnika.

Jak przechowywać mięso bez lodówki?

Istnieje pewien łatwy sposób, który nie dopuści do zepsucia się mięsa. Należy dokładnie owinąć mięso liśćmi chrzanu i włożyć do lnianego woreczka. Może pozostać tak przez kilka dni z gwarancją świeżości.

Ryby i owoce morza

Świeże ryby powinny być przechowywane na najniższej półce w lodówce przez okres około jednego do dwóch dni.

Nie powinno się ich umieszczać koło masła lub serów gdyż mogą nabrać niewłaściwego zapachu. Tyczy się to również ryb wędzonych, które powinny być umieszczane w zamkniętym pojemniku przed włożeniem do lodówki.

Konserwy rybne mogą być przechowywane w lodówce nawet dwa dni po uprzednim wyciągnięciu ich z puszki.

Ryby wypatroszone, owoce morza lub gotowe filety można przechowywać w zamrażarce nawet do ośmiu miesięcy. Należy je najpierw umyć wysuszyć i włożyć do worka foliowego.

Im niższa temperatura przechowania ryb tym większa ich trwałość.

Nabiał

Produkty te powinny być przechowywane w lodówce gdyż są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury. Najodpowiedniejszym miejscem będzie dla nich środkowa półka. Ze względu na dość krótki okres ważności nabiał powinien pozostać w lodówce tylko przez kilka dni.

Wyjątek stanowi pasteryzowane mleko i mleczne napoje w kartonach, bo nawet do kilku miesięcy.

Produkty pakowane próżniowo takie jak kefir, jogurt, czy serek topiony mogą być przechowywane tylko około miesiąca.

Produktów nabiałowych nie zamrażamy!!! Po rozmrożeniu tracą wiele wartości, swoją pierwotną konsystencję, smak i nie nadają się do spożycia.

Jajka możemy trzymać w lodówce na specjalnej półce przy drzwiach około jednego miesiąca. Przed włożeniem do lodówki nie myjemy ich. Skorupkę jajka pokrywa warstwa ochronna, która chroni przed drobnoustrojami.

Tłuszcze

Przechowuj je w ciemnym i chłodnym miejscu lub w lodówce. Aby uniknąć chłonięciu zapachów należy trzymać je w zamkniętym szklanym lub kamionkowym pojemniku.

Oliwę i olej trzymamy w temperaturze od 6 do 7°C przez około trzy miesiące. Masło natomiast trzymane poza lodówką przez dłuższy okres może ulec zjełczeniu.

 

Produkty mączno-zbożowe

Należy je przechowywać w suchym, ciemnym i najlepiej zamkniętym pomieszczeniu jak na przykład szafka.

Mąkę trzymamy w plastikowym pojemniku lub słoju by nie dopuścić do jej zwilgotnienia. Jej czas przydatności jest zgodny z datą na opakowaniu i wynosi około pięciu miesięcy.

Kasze i płatki przechowujemy w takich samych warunkach jak mąka.

Pieczywo ze względu za proces czerstwienia i pleśnienia nadaje się do spożycia przez krótki okres czasu. Dlatego też nie powinno się go przetrzymywać w temperaturze od -10 do 10°C gdyż wtedy następuje najszybsze jego czerstwienie, (czyli pieczywo wysycha, traci swój smak i zapach). Najlepszym miejscem do przechowywania pieczywa jest chlebak drewniany lub plastikowy, który zapewnia dostęp tlenu.

Pieczywo jak najbardziej nadaje się do mrożenia. Może być zamrożone przez kilka miesięcy a i tak po jego wyciągnięciu nadal będzie posiadał swoje walory smakowe i zapachowe.

Bez obaw możesz mrozić różnego rodzaju ciasta, pierogi, knedle czy ciasto francuskie lub do pizzy. Przechowując suchary czy herbatniki należ umieścić je tak jak mąkę w słoju lub w puszcze. By zmniejszyć ryzyko przedostania się wilgoci należy wrzucić troszkę grubej soli kuchennej, która będzie ją pochłaniać.

Potrawy gotowe

Posiłki raz przygotowane nie powinny być pozostawione w temperaturze pokojowej powyżej dwóch godzin. Jeżeli jest to dość upalny dzień to należy ograniczyć jego przechowanie do jednej godziny. Później należy ten posiłek włożyć do lodówki lub zamrozić. Takie danie należy trzymać na środkowej półce w lodówce koniecznie pod przykryciem.

Potraw tych (zup, klusków, sosów) nie należy przechowywać dłużej niż dwa, trzy dni (w lodówce). Jeżeli zamierzasz je zamrozić musisz uprzednio je ostudzić. Po rozmrożeniu takiego dania należy je zagotować lub odsmażyć.

Warzywa i owoce

Większość warzyw i owoców zazwyczaj przechowuje się w lodówce. Idealnym miejscem jest dolna półka gdzie panuje wyższa wilgotność tak jak w piwnicy. Wyjątek stanowią owoce mniej dojrzałe, które powinny znajdować się na wolnej przestrzeni. Owoce te to: banany albo warzywa takie jak ziemniaki czy buraki.

Owoce takie jak Truskawki, czereśnie, wiśnie należy spożyć w ciągu dwóch, trzech dni. Banany i gruszki najdłużej w ciągu tygodnia a jabłka, marchewki, pomidory, ziemniaki, seler, por, kapusta mogą być przechowywane w domu nawet do miesiąca.

Owoce jak i warzywa można mrozić. Ich walory smakowe utrzymają się nawet przez cały rok. Nie zamrażaj warzyw kapustnych ani miększych owoców. Nie powoduje to pogorszenie ich, jakości ale uszkadza ich strukturę.

Nie myj owoców ani warzyw od razu po kupnie. Należy ograniczyć do bezpośredniego mycia przed jedzeniem. Umyte wcześniej szybciej się psują.

Cytrynę jak i inne cytrusy trzymaj w lodówce najlepiej w dzbanku z wodą. Zapewni to ich dłuższą trwałość- nawet do całego miesiąca.

Przetwory owocowe przechowuj w temperaturze poniżej 15°C ograniczając przy tym dostęp do światła. Możesz również trzymać je w lodówce na półce na drzwiach razem z np.: chrzanem, sokiem w kartonie, ketchupie lub musztardzie.

Pamiętaj!!!

Nie zamrażaj niczego więcej niż jeden raz. Produkty rozmrożone staraj się od razu przyrządzać i jeść. Najbezpieczniej zamrażać na okres od trzech do dwunastu miesięcy.

Inaczej niż w lodówce produkty układane w zamrażalniku powinny być ułożone ciasno żeby pracował sprawnie.

Nie zamrażaj wyrobów garmażeryjnych, wędlin, salcesonu, pasztetu ani serów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~paulina | 2012-02-08 14:43
nuda