Jak urządzić domowe SPA?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Któż z nas nie chciałby po ciężkim dniu pracy zrelaksować się w wannie z hydromasażem lub w saunie. Mamy do wyboru dwa rozwiązania: wybrać się do gabinetu odnowy biologicznej albo urządzić SPA we własnym domu. Oto wskazówki jak wyposażyć i zaaranżować takie pomieszczenie.

Wyposażenie domowego SPA

Wanna z hydromasażem

Przy montażu jacuzzi najważniejszą zasadą jest to, by nie ustawiać wanny przy ścianach i nie montować jej na sztywno z podłogą. Każde jej użycie generuje drgania, które mogą uszkodzić ścianę, a nawet samą konstrukcję wanny. Trzeba tak ją zamontować, by mieć nieograniczony dostęp do elementów sterujących. Samo sterowanie polega na włączeniu pompy przy użyciu przycisku pneumatycznego. Droższe wanny posiadają specjalne programatory, które w trakcie kąpieli zmieniają natężenie masażu. Dodatkowo wanna może być wyposażona w podświetlenie halogenowe, podgrzewacz wody i powietrza, a także system do dezynfekcji. O jacuzzi należy odpowiednio dbać - na rynku istnieje wiele środków, które po dodaniu do wody oczyszczają rury z niepożądanych organizmów.

Sauna

Przy budowie sauny ogromne znaczenie ma gatunek drewna - musi ono spełniać określone warunki do pracy w takim środowisku i być specjalnie zakonserwowane. Istotną rolę odgrywa również piec grzewczy - im większe pomieszczenie, tym większy powinien być piec. Do wyboru są piece elektryczne (wygodne w obsłudze) i opalane drewnem (łatwe w montażu). Kolejnym ważnym elementem sauny jest instalacja beczki kąpielowej lub prysznica, które posłużą do ochładzania ciała po seansie. Aby wytworzyć odpowiednią ilość pary w saunie, można użyć np.: kamieni ceramicznych lub mineralnych - po osiągnięciu właściwej temperatury, polewa się je wodą. Inne, niezbędne elementy sauny to m.in.: zegary, termometry, cebrzyki do przynoszenia czystej wody.

Łaźnia parowa

Pomieszczenie to przypomina saunę, z tym że budowane jest z aluminium lub warstwowej płyty, a wykańczane akrylem sanitarnym albo mozaiką szklaną. Konstrukcja łaźni parowej musi być odporna na działanie powietrza o 100% wilgotności. W warunkach domowych montuje się kabiny, które są w stanie pomieścić od jednej do sześciu osób.

Aranżacja domowego SPA

Ważny wpływ na samopoczucie w domowym SPA, ma również właściwa aranżacja pomieszczenia. Urządzając je od podstaw, należy zadbać o wysokiej jakości materiały i odpowiednią kolorystykę wnętrza. Można wybrać np.: uspokajające błękity lub pobudzające czerwienie. Urządzenia typu: sedes lub bidet należy ustawić w osobnym pomieszczeniu lub przynajmniej oddzielić ścianką od części przeznaczonej na relaks.

Domowe SPA należy odpowiednio oświetlić. Światło powinno być rozmieszczone w różnych punktach łazienki - od jasnego do przyciemnionego. Dodatkiem do takiego luksusu może być uspokajająca muzyka, grająca w tle.

Urządzanie SPA we własnym domu na pewno nie jest łatwym zadaniem, ale warto włożyć trochę wysiłku by odpoczywać w jakże wyjątkowym stylu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady