Jak najkorzystniej ubezpieczyć samochód?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o nakłada obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, w tym: pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w ustawie - Prawo o ruchu drogowym. By czuć się naprawdę pewnie i bezpiecznie warto pomyśleć o zainwestowaniu w dodatkową ochronę, która zabezpieczy nas w razie powstałych szkód, zdarzeń losowych, czy kradzieży auta. Z którym towarzystwem ubezpieczeniowym i jakiego rodzaju umowę podpisać, by jak najkorzystniej ubezpieczyć pojazd?

Rodzaje ubezpieczeń dla posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest ubezpieczeniem obowiązkowym i dotyczy posiadaczy pojazdów mechanicznych, posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą i nie dopuszczonych do ruchu w Polsce oraz posiadaczy pojazdów historycznych, wprowadzonych do ruchu.

OC polega na objęciu przez zakład ubezpieczeń odpowiedzialności za wyrządzone szkody przez kierujących pojazdem. Wówczas towarzystwo, z którym zawarta została umowa, zobowiązane jest do wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej (za wyrządzone szkody mienia i osobowe).

Ubezpieczenie OC zawiera się z zakładem ubezpieczeniowym, podpisując umowę na 12 miesięcy. Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Należy pamiętać, że przed upływem tego okresu możemy z niej zrezygnować i zmienić ubezpieczyciela, składając wypowiedzenie; w przeciwnym wypadku umowa automatycznie zostanie
przedłużona na następne 12 miesięcy.

Ubezpieczenie Autocasco

Z myślą o większym bezpieczeństwie możemy zainwestować w dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco) - oprócz szkód powstałych w ruchu drogowym, AC zabezpieczy nas m.in.: w razie kradzieży pojazdu, działania czynników zewnętrznych (chemicznych) czy też nieprzewidzianych zdarzeń losowych, typu pożar i powódź.

Warto pamiętać, by podczas podpisywania umowy (okres 12 miesięcy) z ubezpieczycielem podać faktyczną wartość pojazdu - może mieć to wpływ na wysokość odszkodowania, która w przypadku zniszczenia bądź kradzieży auta będzie pokrywała się z jego wartością rynkową, a nie z kwotą ubezpieczenia. Czynniki składające się na wysokość składki ubezpieczenia AC to m.in.: marka, rocznik i wartość pojazdu a także wiek jego właściciela.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

W obawie przed niefortunnymi zdarzeniami warto zainteresować się ubezpieczeniem NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Pomimo zachowania wszelkiej ostrożności na drodze, zarówno kierowca jak i jego pasażerowie są narażenie na czynniki zewnętrzne, niezależne od nich samych. Dlatego też sensowne jest ubezpieczenie auta właśnie od sytuacji typu: szkody powstałe w ruchu oraz podczas postoju, np.: na skutek załadunku i rozładunku auta.

Podpisując umowę z ubezpieczycielem, właściciel pojazdu ma możliwość ustalenia kwoty ubezpieczenia, od której następnie obliczana jest składka NNW.

W razie uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaca procentową sumę ubezpieczenia proporcjonalnie do wynikłych szkód. Natomiast w razie śmierci ubezpieczonego, kwota ubezpieczenia wynosi 100% i przysługuje w pierwszej kolejności małżonkowi. W przypadku jego braku, odszkodowanie należy się dzieciom, rodzicom lub innym uprawnionym do wypłaty osobom.

Ubezpieczenie komunikacyjne Assistance

Ubezpieczenie komunikacyjne Assistance to propozycja dla posiadaczy pojazdów, którzy chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi wypadkami, kradzieżami, awariami auta czy nawet brakiem paliwa. W zależności od treści zawartej umowy, ubezpieczyciel oferuje pomoc całodobową przez wszystkie dni tygodnia i co są to usługi bezpłatne.

Posiadanie ubezpieczenia Assistance może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza dla osób podróżujących po kraju i za granicę. Dzięki niemu kierowca uzyska niezbędną pomoc: informacyjną o najbliższych warsztatach samochodowych; podróżną związaną z poszukiwaniem noclegów czy powrotem ubezpieczonego do miejsca zamieszkania; medyczną niosącą ratunek i opiekę a także transport zwłok oraz serwisową zapewniającą naprawę, holowanie czy dostarczanie paliwa na miejsce.

Wybór ubezpieczyciela

Decydując się na podpisanie umowy z wybranym zakładem ubezpieczeniowym należy brać pod uwagę jego doświadczenie i pozycję na rynku, okres prowadzonej działalności, zaufanie wśród klientów oraz dogodne warunki współpracy. Należy również z uwagą czytać i z rozsądkiem podpisywać umowy, by wiedzieć czego można oczekiwać i na co liczyć w razie wypadków czy nieprzewidzianych sytuacji losowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady