Jak depilować woskiem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 2)

Depilacja woskiem jest najbardziej popularną i skuteczną metodą usuwania zbędnego owłosienia. Można ją stosować na wszystkich częściach ciała. Oprócz włosków usuwa też martwy naskórek w wyniku czego skóra staje się gładka i miła w dotyku. W zależności od tego, jak szybko rosną włoski u danej osoby efekt utrzymuje się od 3 do nawet 8 tygodni. U niektórych osób może wystąpić podrażnienie skóry, które zwykle ustępuje po kilku godzinach.

"Wosk na zimno" i "wosk na gorąco"

Depilacja woskiem na zimno (popularna metoda wykonywana w domu) polega na zastosowaniu gotowych plastrów, które są dostępne w drogeriach i marketach. Metoda jest dość skuteczna, niestety bolesna i nie zalecana osobom o bardzo wrażliwej skórze.

Z kolei depilacja woskiem na gorąco podobnie jak "wosk na zimno" może być wykonywana w domu, jednak najczęściej stosuje się ją w gabinetach kosmetycznych. Wosk rozgrzewany jest do odpowiedniej temperatury, po czym wylewany na skórę. Po zastygnięciu plaster zrywany jest wprawnym ruchem ręki. Z "woskiem na gorąco" należy uważać, ponieważ przekroczenie odpowiedniej temperatury może skutkować oparzeniami i zdarciem naskórka.

Zabieg depilacji woskiem krok po kroku

Przed zabiegiem należy oczyścić i odtłuścić skórę. Jeśli woskowanie będzie wykonywane u kosmetyczki warto dzień wcześniej zrobić peeling i pamiętać, aby w dniu zabiegu nie smarować skóry kremami i balsamami. Przygotowując się do depilacji woskiem skóra powinna być czysta a włoski suche i odpowiedniej długości, najlepiej ok. 5 mm.

Ponadto warto wykonać próbę alergiczną i sprawdzić, czy wosk nie powoduje podrażnień skóry. Test najlepiej zrobić na dobę przed planowanym zabiegiem - jeśli nie wystąpią niepożądane zmiany skórne, można przystąpić do depilacji woskiem.

Depilacja woskiem na zimno

Należy rozgrzać gotowy plaster w dłoniach a następnie nałożyć go na skórę. Po chwili oderwać go zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Nie należy odrywać plastra w żaden inny sposób, bo można połamać włoski. Resztki wosku można usunąć wacikiem nasączonym oliwką.

Depilacja woskiem na gorąco

Najpierw trzeba rozgrzać pojemnik z woskiem do odpowiedniej temperatury a następnie nałożyć wosk na skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Na warstwę wosku nakłada się pasek materiału (płótno bądź fizelinę), po czym zrywa się go zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Zabieg można wykonać samemu w domu, jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonej kosmetyczki.

Po zabiegu woskowania powinno nałożyć się preparat łagodzący a także krem lub żel spowalniający odrastanie i ograniczający wrastanie włosków. Dzięki zastosowaniu takich kosmetyków można zmniejszyć częstotliwość wykonywania zabiegów.

Ważne wskazówki:

Przed depilacją woskiem należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania produktu i stosować go zgodnie z wytycznymi. W zależności od typu wosku, rodzaju plastrów czy składników zawartych w wosku, zalecenia te mogą się od siebie różnić.

Nie zaleca się depilacji woskiem cukrzykom i osobom mającym problemy z układem krążenia. Ponadto wosku nie należy używać na rany, pryszcze i poparzenia.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory