Jak poprawić zdolność kredytową?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Dla wielu osób, zaciągnięcie kredytu jest jedynym rozwiązaniem, by nabyć nowy telewizor, samochód czy mieszkanie. Najważniejszym elementem, branym pod uwagę przez bank, jest wówczas zdolność kredytowa. Można ją poprawić, wiedząc że w procesie badania wniosku kredytowego, instytucja finansowa ocenia zarówno dochody, jak i wszelkie zobowiązania kredytobiorcy.

Aby poprawić zdolność kredytową, należy:

1. Wykazać stałość dochodów

Dla banków najbardziej wiarygodne są osoby zatrudnione na umowę o pracę. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kredytobiorcy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych, ale i oni nie są skazani z miejsca na porażkę. Jeśli pracują w ten sposób od dłuższego czasu i mogą udokumentować stałość dochodów, bank na pewno to uwzględni. W przypadku mikroprzedsiębiorców, instytucja finansowa bierze pod uwagę roczny PIT.

2. Uporządkować kredyty

Spłacając kredyt konsumpcyjny, należy pamiętać że banki traktują miesięczną spłatę jako trwałe obciążenie domowego budżetu, chyba że są to końcowe raty kredytu spłacanego od kilku lat - wówczas instytucja finansowa może przymknąć na nie oko. W przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego, warto więc wstrzymać się z zakupem telewizora, pralki czy samochodu na raty.

3. Wydłużyć czas spłaty kredytu

Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej odsetek do spłacenia - taka reguła dotyczy każdego rodzaju kredytów. Ale dzięki temu, można zmniejszyć wysokość miesięcznej raty i ubiegać się o większe pieniądze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki kredyt spłacić wcześniej, np.: po otrzymaniu dodatkowych środków.

4. Zamknąć kartę kredytową, zmniejszyć limit w rachunku bieżącym

Jeśli karta debetowa jest zbędna, warto oddać ją bankowi. Nawet sporadyczne korzystanie z niej, będzie miało wpływ na ocenę zdolności kredytowej oraz przysługujący limit. Banki wychodzą bowiem z założenia, że w każdej chwili można użyć karty i zaciągnąć kolejny kredyt. To samo dotyczy limitu w ROR - warto przemyśleć jego zmniejszenie.

5. Pozyskać współkredytobiorców

Można zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku, np.: wspólnie z rodzicami. Nie będą oni wpisani do KW jako właściciele nieruchomości, ale dla banku będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak wziąć pod uwagę ich wiek, który może skrócić maksymalny okres kredytowania. Współkredytobiorcą może być również brat lub siostra. 

6. Znaleźć dodatkowe zabezpieczenie kredytu

Członkowie rodziny mogą też wyrazić zgodę, aby ich mieszkanie/dom stanowiło dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Dzięki temu, można wziąć większy kredyt i negocjować lepsze warunki, np.: oprocentowanie, marżę czy koszty okołokredytowe.

7. Wybrać raty równe zamiast malejących

Raty równe oznaczają większe koszty kredytu, ale są korzystniejsze w przypadku obliczania zdolności. Natomiast raty malejące, w pierwszym okresie spłacania kredytu, są znacznie wyższe i to właśnie te pierwsze miesiące bank bierze pod uwagę, obliczając zdolność kredytową.

8. Wybrać odpowiednią walutę kredytu

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny w obcej walucie, należy wykazać zdolność kredytową wyższą o 20% niż w przypadku takiego samego kredytu złotowego. Zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów w obcych walutach, powoduje iż banki formalnie lub nieformalnie bardziej krytycznie oceniają zdolność kredytową w tym przypadku.

9. Zadbać o dobrą historię w BIK

BIK zbiera informacje o kredytach spłacanych na czas. Dobrze jest więc raz na jakiś czas wziąć niewielki kredyt i spłacić go w terminie, by poprawić swoją zdolność kredytową. Brak jakiejkolwiek historii, wbrew pozorom, może być niezbyt dobrze odebrany przez bank. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, warto sprawdzić czy dane w BIK są aktualne, a jeśli nie - poprawić je.

10. Wybrać bank, który uwzględnia premie, prowizje

Jeśli większa część wynagrodzenia wypłacana jest w postaci premii lub prowizji, warto wybrać taką instytucję finansową, która bez problemu uwzględni ten składnik wynagrodzenia przy ocenianiu zdolności kredytowej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~janek34 | 2014-03-08 01:35
Na forum kredytowym bardzo klarownie to przedstawiaja:
http://www.forum-kredytowe.pl/c/zdolnosc-kredytowa-57/
warto zajrzec
~iwchiebroker | 2013-06-10 11:42
Redukcja długów, czyszczenie BIK

Chcesz:
podnieść swoją zdolność kredytową
zmniejszyć raty kredytów
zawiesić spłatę rat
umorzyć odsetki karne

...a także
chcesz pozbyć się komornika
chcesz wyczyścić rejestry BIK, BR
masz problem z długami
wpadłeś w pętlę kredytową
nie radzisz sobie z kredytami
nie wiesz jak sobie pomóc

WIĘCEJ INFORMACJI : http://iwchi.ebrokerpartner.pl/kredyty,cod
~Doradca praktyk | 2012-04-26 11:29
Więcej o możliwości podnoszenia ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ znajdziecie w poradniku – ebooku „77 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA ZWIĘKSZENIE ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ” autorstwa Krzysztofa Rzymskiego – doświadczonego niezależnego doradcy kredytowego ( ponad 2 500 zrealizowanych kredytów hipotecznych) oraz wykładowcy akademickiego z zakresu finansowania nieruchomości, dostępny na http://jakponiesczdolnosckredytowa.pl lub w kilku tysiącach księgarni internetowych.

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.