Podatek liniowy - kiedy jest opłacalny?

ammel  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Podatek liniowy został wprowadzony znowelizowaną ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 23.10.2003 r. Zgodnie z tymi przepisami osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru formy opodatkowania - rozliczają się według skali podatkowej bądź rozliczaą swoje dochody liniową stawką podatku - 19%. 

Jakie czynniki muszą zostać spełnione, aby rozliczanie stawką podatku liniowego było dla nas korzystne?

Po pierwsze, nasze dochody muszą być wyższe niż 40,000 zł. To jednak nie jedyny czynnik mówiący nam o tym, czy powinniśmy się rozliczać stawką podatku linowego.

Kolejnym czynnikiem nad którym powinniśmy się zastanowić jest kwestia wspólnego rozliczania z małżonkiem i naszych z tego korzyści. Bowiem, im większa dysproporcja w dochodach małżonków, tym większa korzyść ze wspólnego opodatkowania. Jeżeli oboje małżonkowie są opodatkowani w tym samym wyższym przedziale skali podatkowej, żadne korzyści ze wspólnego rozliczenia nie występująË.

Należy bowiem pamiętać, że wybranie liniowej formy opodatkowania wiąże się z utraceniem prawa do ulg odliczanych od dochodu i podatku z działalności gospodarczej oraz do możliwości wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem. Utracenie ulg może nie być o tyle istotne, bo i tak nasz poprzedni rząd prawie wszystkie nam zniósł. Natomiast kwestia wspólnego rozliczania z małżonkiem może być dla wielu osób istotna.

Biorąc pod uwagę formę opodatkowania stawką podatku liniowego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy oboje z małżonkiem posiadamy dochód przekraczający 80 000 zł?

Tak rozumując możemy jasno sprecyzować, czy stawka podatku liniowego jest dla nas atrakcyjnym rozwiązaniem.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.