Zasady udzielania kredytu wg programu "Rodzina na swoim" w roku 2012

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Osoby, które chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu według programu "Rodzina Na Swoim" mają czas tylko do końca 2012 roku.

Projekt "Rodzina Na Swoim" pomaga w zakupie własnego M - polega na dopłatach do oprocentowania kredytów, a dofinansowania obowiązują przez pierwsze 8 lat ich spłacania i wynoszą równowartość 50% odsetek naliczanych według stopy referencyjnej publikowanej raz na kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla uniknięcia ryzyka związanego z wahaniami kursów walut, kredyty udzielane są w złotówkach.

Zmiany w programie "Rodzina Na Swoim"

Jedną z nowości jest rozszerzenie grona osób starających się o przyznanie dofinansowania. Dotychczas mogły na nie liczyć tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Od sierpnia 2011 roku, czyli od momentu wejścia w życie nowelizacji, starać się o nie mogą również osoby samotne (single).

Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą uzyskać dofinansowanie do mieszkań o powierzchni do 75 m2 (dofinansowanie dotyczy 50 m2) i do domów o powierzchni do 140 m2 (dofinansowanie dotyczy 70 m2). Single natomiast mogą starać się o dofinansowanie przy zakupie mieszkania do maksymalnej powierzchni równej 50 m2, ale powierzchnia do jakiej mogą zostać przyznane dopłaty to 30 m2 (przy mieszkaniu o powierzchni 30 m2 dopłata dotyczy całej powierzchni, ale już przy 50 m2 - tylko 30 m2; natomiast mieszkanie o powierzchni np.: 54 m2 w ogóle nie będzie zakwalifikowane do kredytu z dopłatą, gdyż przekracza dopuszczalny limit powierzchni).

Zmianie uległ współczynnik służący obliczaniu maksymalnej ceny nieruchomości - poprzednio wynosił 1,4 dla rynku pierwotnego, obecnie obniżono go do wartości równej 1 i dodano współczynnik dla rynku wtórnego, który wynosi 0,8. Poszerzono również grono osób, które mogą zawrzeć umowę o kredyt preferencyjny - jeśli właściwy kredytobiorca nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej - o małżonków jego rodzeństwa.

Przyznanie kredytu w ramach "Rodziny Na Swoim" jest zależne od metrażu planowanego mieszkania, ale też od wieku potencjalnych kredytobiorców. W przypadku małżeństw, młodszy z małżonków może mieć maksymalnie 35 lat i taki sam limit dotyczy bezdzietnej osoby samotnej. Wymóg ten nie odnosi się do osób samotnie wychowujących dzieci, ale tylko w sytuacji gdy dziecko jest małoletnie lub uczące się - do 25 roku życia albo (niezależnie od wieku dziecka) kiedy pobierany jest na nie zasiłek pielęgnacyjny.

Nie są to jedyne warunki, które muszą spełnić kredytobiorcy. Dodatkowo, nie mogą oni być wcześniej związani z kredytem preferencyjnym o którym mowa w ustawie, a ponadto - żadna osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu w ramach "Rodziny Na Swoim" nie może posiadać prawa własności lub współwłasności do nieruchomości mieszkalnej.

Brak zdolności kredytowej wnioskodawcy nie przekreśla jego szans na uzyskanie kredytu preferencyjnego - umowa może zostać zawarta przez osoby spokrewnione lub spowinowacone z docelowym kredytobiorcą (osoby wymienione w ustawie).

W przypadku:

  • uzyskania przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny (z wyjątkiem nabycia tych praw w drodze spadku)

lub

  • dokonania przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, zmiany sposobu użytkowania kredytowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (przeznaczenie go na cele inne niż zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych),

zaprzestaje się stosowania dopłat.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.