Zmiany w wydawaniu świadectw pracy po 20 marca 2011r.

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Od 21 marca obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu Pracy. Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy, jeśli ma zamiar ponownie go zatrudnić. Zwolnienie z obowiązku każdorazowego wydawania świadectwa pracy dotyczy umów terminowych:

  • umowy o pracę na okres próbny;
  • umowy o pracę na czas określony;
  • umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy;

jeśli pracownik będzie ciągle zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy pracownikowi dopiero z upływem 24 miesięcy, licząc od dnia zawarcia pierwszej z umów terminowych.

Pracownik ma prawo w każdym momencie zażądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie umów terminowych, przypadającego przed zgłoszeniem żądania. Pracodawca zaś jest zobowiązany wydać dokument w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.

Nowelizacja nie zmienia zasad wydawania świadectw pracy po ustaniu zatrudnienia na podstawie umowy zawartej na czas nie określony. Tak jak do tej pory, obowiązkiem pracodawcy jest niezwłoczne wydanie świadectwa pracy pracownikowi.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 o zmianie ustawy - Kodeks Pracy (Dz.U. nr 36, poz. 181). 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.