Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zakopane nazywane "zimową stolicą Polski" jest jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie miejscowości w naszym kraju. Oczywiście największą gratkę stanowią góry - Tatry i najbardziej znany szczyt Giewont.

Jedną z piękniejszych dolin w Tatrach jest Dolina Pięciu Stawów - polodowcowa dolina o długości 4 km i powierzchni 6,5 km2, położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Alpejska roślinność, dzikie zwierzęta i nieskazitelnie czyste jeziora są największymi atutami tego miejsca. Największym jeziorem jest Wielki Staw Polski o głębokości bez mała 80 metrów. W Dolinie znajduje się schronisko górskie, a biegnące tędy szlaki turystyczne prowadzą do różnych zakątków gór. Wszystko to sprawia, że Dolina Pięciu Stawów jest głównym celem wielu wycieczek.

Do najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego należy również Morskie Oko - największe jezioro w Tatrach. Aby się tam dostać, najpierw trzeba dojechać samochodem lub busem do Palenicy Białczańskiej, a następnie pokonać piechotą albo dorożką (w zimie saniami) pozostałe 8 kilometrów drogi. Warto się jednak poświęcić, gdyż na miejscu czekają zapierające dech w piersiach widoki na Tatry Wysokie i najwyższy szczyt - Rysy.

Ci, którzy nie przepadają za pieszymi wędrówkami, mogą na górskie szczyty po prostu wjechać - w sezonie czynna jest m.in.: kolej linowo-terenowa na Gubałówkę, kolej linowa na Kasprowy Wierch (zjazd nartostradą przez Halę Gąsienicową lub Halę Goryczkową) oraz kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch. Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu trwa zazwyczaj od połowy grudnia do początku maja. Zdarza się jednak, że koleje uruchamiane są dopiero pod koniec grudnia.

W samym mieście, turystyczną wędrówkę warto rozpocząć od ulicy Krupówki. Jest to główna, reprezentacyjna i zarazem najdłuższa ulica Zakopanego - zaczyna się na skrzyżowaniu z ul. Nowatorską i ciągnie ponad kilometrowym deptakiem na południe. Znajduje się tutaj m.in.: główna siedziba Muzeum Tatrzańskiego, Dworzec Tatrzański, hotele oraz neoromański kościół. Charakterystycznym elementem tej ulicy jest ogromna ilość małych stoisk, sklepów z pamiątkami i kawiarenek, które przyciągają rzesze turystów. Na Krupówkach można też przejechać się bryczką albo zrobić sobie zdjęcie z niedźwiedziem.

Krzeptówki to jedna z najstarszych dzielnic Zakopanego, położona kilka kilometrów od centrum miasta. Na Krzeptówkach można zobaczyć m.in.: słynne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, konsekrowane przez papieża Jana Pawła II. Mieszczą się tutaj również liczne domy wczasowe oraz restauracje.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. W głównym gmachu przy ul. Krupówki 10 znajdują się kolekcje: skał i minerałów, florystyczne oraz etnograficzne. Za budynkiem muzeum rozciąga się Górski Ogród Botaniczny zwany alpinarium, w którym rośnie ok. 600 gatunków roślin tatrzańskich.

W Zakopanem znajduje się kilka zabytkowych kościołów, a jednym z najbardziej charakterystycznych, położonym przy ul. Krupówki 1a, jest Kościół pod wezwaniem św. Rodziny. Zielony dach wieży kościelnej stanowi świetny punkt orientacyjny - można go bowiem dostrzec z wielu miejsc w mieście. Wewnątrz kościoła znajdują się rzeźbione ambony, ławy i konfesjonał oraz piękny, stary piec kaflowy.

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego. W jej wnętrzach często organizowane są pokazy filmów, koncerty oraz spotkania autorskie. Odbywają się tutaj również ogólnopolskie targi sztuki współczesnej, tzw. coroczne Salony Marcowe.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" - to jedyne na świecie muzeum przedstawiające biografię oraz dokonania tego kompozytora. Często organizowane są tutaj koncerty a także prowadzona jest sprzedaż płyt i publikacji o odnośnej tematyce. Willa "Atma" znajduje się przy ul. Kasprusie 19.

Będąc w Zakopanem, warto też zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego (przy ul. Chałubińskiego 42a) oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego (mieszczące się w willi "Opolanka" przy ul. Tetmajera 15.

U zbiegu ulic Bronisława Czecha i Józefa Piłsudskiego, ukazuje się majestatyczna Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. U jej podnóża znajdują się liczne stragany z pamiątkami oraz atrakcje dla najmłodszych (np.: w lecie wesołe miasteczko i przejażdżki kucykiem a zimą niewielki wyciąg narciarski). Zmotoryzowani turyści mogą korzystać z parkingów przeznaczonych zarówno dla aut osobowych jak i autokarów.

Jedną z ciekawszych zabytkowych budowli w Zakopanem jest położona przy ul. Kościeliskiej 18 - Willa Koliba i mieszczące się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Zbudowana została z kamienia naturalnego i drewna; od samego początku miała spełniać rolę muzeum - służyła Zygmuntowi Gnatowskiemu w gromadzeniu i składaniu jego zbiorów etnograficznych.

Wspaniałym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym dla całej rodziny jest zakopiański Aqua Park, znajdujący się przy ul. Jagiellońskiej 31. Turyści mają do dyspozycji zarówno baseny wewnętrzne, jak i zewnętrzne ulokowane na tarasie. Ponadto Aqua Park wyposażony jest w sauny, kręgielnię, fitness club, restaurację, barek oraz sklep z artykułami pływackimi.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady