Co zwiedzić w Krakowie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kraków należy do najpopularniejszych miast w Europie pod względem turystyki. Jest to miasto bogate w zabytkowe budowle i urokliwe miejsca, które chętnie odwiedzają nie tylko krajowi, ale też zagraniczni turyści. Główne atrakcje turystyczne Krakowa to:

Wawel

Wzgórze o wysokości 228 metrów n.p.m. jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów. Znajdują się tutaj dwa ważne zabytki:

  • Zamek Królewski kryje w swym wnętrzu 71 sal wystawowych i 2 reprezentacyjne klatki schodowe: Senatorską i Poselską. W Zamku znajduje się kilka ekspozycji muzealnych, m.in.: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie; Skarbiec Koronny; Zbrojownia czy Sztuka Wschodu. Najmłodszą jest wystawa - Ogrody Królewskie, która ukazuje ogrodnictwo z epoki renesansu,
  • Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława - kościół katedralny; miejsce koronacji i pochówku królów Polski (bez mała wszystkich począwszy od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego - łącznie 17 królów oraz Jadwiga i Anna Jagiellonka). Spoczywają tu również: św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy, wieszcze narodowi a także prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

Rynek Główny

To miejsce, wokół którego skupiają się ważne zabytki Krakowa. Należą do nich: Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Sukiennice, Ratusz, Pomnik Adama Mickiewicza oraz wiele zabytkowych kamienic. W Rynku znajdują się liczne kawiarnie, restauracje oraz kwiaciarnie. To wspaniałe miejsce na wypoczynek zarówno dla mieszkańców Krakowa jak i dla turystów. To tutaj odbywają się wystawy szopek bożonarodzeniowych, juwenalia, Lajkonik, występy artystyczne, targi staroci a także liczne koncerty.

  • Pomiędzy Kościołem Mariackim a Sukiennicami można obejrzeć Pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku. U jego stóp znajdują się cztery postacie symbolizujące: ojczyznę, męstwo, naukę i poezję.
  • W centrum Rynku Głównego znajdują się Sukiennice - renesansowy pasaż handlowy, w którym obecnie funkcjonują kramy z tradycyjnym strojami krakowskimi; pamiątkami i biżuterią. Nad kramami znajdują sie herby polskich miast i cechów rzemieślniczych a na I piętrze - Galeria Muzeum Narodowego.
  • Nad Rynkiem Głównym góruje Wieża Ratuszowa, której wysokość wynosi 70 metrów. Charakterystyczną cechą Wieży jest ok. półmetrowe odchylenie od pionu. Wewnątrz, na piętrze działa Muzeum Historyczne a w podziemiach słynących swego czasu z więzienia i sali tortur, mieści się przytulna kawiarenka. 

Kościół Mariacki

Na Placu Mariackim, bezpośrednio przylegającym do Rynku Głównego znajduje się piękna gotycka Bazylika. Najznakomitszym dziełem w Kościele Mariackim jest bez wątpienia Ołtarz Wita Stwosza - jeden z cenniejszych drewnianych ołtarzy z czasów gotyckich. Znajduje sie tu ok. 200 figur przedstawiających sceny cyklu maryjnego, z których największe mają ok. 3 metrów wysokości. Fasadę Bazyliki ujmują dwie wieże:

1. Wieża wyższa

Zwana też Hejnalicą ma 82 metry wysokości. Co godzinę na cztery strony świata (z wysokości 54 metrów) wygrywany przez trębacza jest Hejnał Mariacki, będący symbolem Krakowa. Raz dziennie, dokładnie w południe hejnał jest transmitowany przez Program I Polskiego Radia na całą Polskę. Na Wieży znajduje się dzwon zegarowy z XVI wieku.

2. Wieża niższa

Przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną, sięga 69 metrów wysokości. Na piętrze znajduje się renesansowa kaplica pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła.

Barbakan

Zabytek średniowiecznej techniki obronnej grodu. Niegdyś otoczony 24-metrową fosą, łączył się z murami Bramy Floriańskiej. Barbakan jest jednym z najpiękniejszych zabytków Krakowa. Latem organizowane są tutaj ciekawe przedstawienia, koncerty a także wystawy malarskie rozmieszczane na murach obronnych Barbakanu.

Bazylika Trójcy Świętej

Kraków obfituje w sakralne budynki. Jednym z nich jest gotycka Bazylika Trójcy Świętej, w której znajdują się następujące kaplice:

  • Kaplica pod wezwaniem Zbawiciela z XIV wieku;
  • Kaplica pod wezwaniem św. Tomasza, z XV wieku;
  • Kaplica pod wezwaniem św. Wojciecha, z XV wieku;
  • Kaplica Lubomirskich pod wezwaniem św. Róży Limańskiej z XVII wieku;
  • Kaplica pod wezwaniem św. Dominika z Myszkowskich z XVII wieku;
  • Kaplica Różańcowa z XVIII wieku;
  • Kaplica św. Jacka.

Jedną z ciekawszych jest Kaplica św. Dominika z Myszkowskich, ufundowana w 1614 roku. Znajduje się ona w przedostatniej, bocznej nawie Bazyliki. Łatwo ją rozpoznać, gdyż przedstawione rzeźbione postacie rodu Myszkowskich umieszczone są wewnątrz kopuły.

Uniwersytet Jagielloński

Zwiedzając Kraków nie można zapomnieć o najstarszej budowli Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym nauki pobierał sam Mikołaj Kopernik. To najstarsza polska uczelnia wyższa i jeden z najstarszych Uniwersytetów na świecie. Obecnie funkcjonuje tu wiele muzeów; w historycznym budynku Collegium Maius mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdują się tu cenne eksponaty, m.in.: Globus Jagielloński, na którym oznaczony został nowy kontynent - Ameryka i przyrządy astronomiczne używane przez Mikołaja Kopernika. Do pozostałych muzeów należą m.in.: Muzeum Farmacji, Muzeum Historii Medycyny, Muzeum Anatomii, Muzeum Geologiczne, Muzeum Antropologiczne i Muzeum Zoologiczne.

Fontanna z żakiem

Obiekt ten znajduje się na Placu Mariackim, nieopodal Kościoła Mariackiego. Według legend - wrzucenie monety do fontanny daje pewności powrotu do Krakowa w przyszłości. Fontanna z żakiem powstała pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku i była darem artystów rzeźbiarzy dla miasta a także hołdem złożonym na cześć Wita Stwosza. Skromny, krakowski żak znajdujący się na fontannie ma smutną i zamyśloną twarz a to sprawia takie wrażenie, jakby strumienie wody wydobywające się z fontanny były łzami młodzieńca.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: