Ferie - zadbaj o tańsze połączenia za granicą

muff.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Okres zimowy to czas wzmożonych wyjazdów do zagranicznych ośrodków narciarskich. Planując urlop, dbamy o każdy szczegół wyjazdu tak, by na miejscu cieszyć się już tylko słoneczną pogodą i doskonałymi warunkami na stoku. Jednak wśród blasków zimowego urlopu, zazwyczaj pojawia się jeden cień - rachunek za telefon. Kto z nas dzwoniąc do bliskich w kraju nie spogląda nerwowo na czas połączenia z myślą - ciekawe, ile za to zapłacę?

Sprzęt przygotowany na zimowe szaleństwa, hotel dawno zarezerwowany, a my odliczamy już dni do ferii zimowych - tak zapewne wygląda rzeczywistość w wielu polskich domach tuż przed wyjazdem na narty. Jednak w tym nawale obowiązków zwykle zapominamy, że telefonując z zagranicy do rodziny czy bliskich w kraju płacimy kilkunastokrotnie więcej niż za połączenia krajowe. Jak uniknąć nielubianych opłat roamingowych i skutecznie ograniczyć koszty połączeń międzynarodowych? Poniżej wskażemy kilka prostych sposobów jak swobodnie, a przede wszystkim niedrogo komunikować się z bliskimi za granicą.

1. Sprawdź dokładnie ceny połączeń międzynarodowych swojego operatora

Ceny połączeń międzynarodowych zawsze są dużo wyższe niż stawki krajowe i niezwykle rzadko uwzględniają podstawowe pakiety np. darmowych minut w abonamencie. Innymi słowy, usługi i promocje, z których korzystamy na co dzień, do połączeń zagranicznych mają się jak przysłowiowy piernik do wiatraka. Informacje o koszcie połączenia za granicą znajdziesz w regulaminie. Uważnie przyjrzyj się także adnotacjom, ponieważ całkowita opłata za minutę połączenia z zagranicy do kraju nie zawsze jest tą podaną w cenniku operatora. Pamiętaj - będąc za granicą nie jesteś przywiązany do swojego operatora. To, że twój plan taryfowy na połączenia krajowe w pełni Cię satysfakcjonuje nie oznacza, że jest to najlepsza opcja do rozmów zagranicznych.

2. Znajdź kraj, do którego jedziesz w tzw. strefie stawek roamingowych

Wysokość opłat za połączenia międzynarodowe przez wszystkich operatorów komórkowych jest uzależniona od kraju, w którym spędzamy ferie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie nasz operator ponosi z tytułu korzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej operatorów zagranicznych. Innymi słowy będąc za granicą, nasze połączenia są automatycznie przekierowywane do sieci lokalnego operatora komórkowego, który przekazuje wszystkie połączenia, zarówno wychodzące jak i przychodzące. Sęk w tym, że stawek może być tyle, ile krajów. Zwykle jednak operatorzy dzielą je na tzw. strefy połączeń, gdzie jednolitą stawką objęte są kraje Strefy Euro, pozostałe kraje Europy i reszta świata. Na niespodzianki taryfowe szczególnie powinny być uczulone osoby wyjeżdżające na narty do Szwajcarii - często bowiem operatorzy zaliczają ten kraj do strefy drugiej, co się wiąże z niemal dwukrotnie wyższą opłatą za minutę połączenia.

3. Skorzystaj z opcji pakietu roaming u swojego operatora

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić ofertę swojego operatora. Wielu z nich wyszło naprzeciw oczekiwaniom podróżujących klientów i wprowadziło różnego typu pakiety roamingowe. Można tę usługę włączyć na stronie internetowej tuż przed wyjazdem na urlop, co z pewnością wpłynie korzystnie na obniżenie kosztów przychodzących i wychodzących połączeń. Minus jest niestety taki, że część operatorów rozlicza połączenia z dokładnością co do minuty, a więc każda rozpoczęta minuta połączenia pomniejsza pakiet o jedną minutę.

4. Poszukaj alternatywnych sposobów połączeń

Sieć komórkowa to nie jedyny i, z pewnością, nie najtańszy sposób na bycie w stałym kontakcie z bliskimi przebywającymi w kraju. Jeśli chcemy swobodnie rozmawiać i na bieżąco dzielić się wrażeniami ze stoku, a jednocześnie myślimy nad maksymalnym ograniczeniem wydatków, warto sprawdzić możliwości oferowane przez operatorów telefonii internetowej. Korzystanie z tej telefonii najczęściej nie wymaga żadnej umowy czy stałego abonamentu. Wszelkie formalności oraz doładowania konta załatwi kilka kliknięć myszą na stronie internetowej.

a. Dzwoń z urządzeń mobilnych

Założenie konta u operatora telefonii internetowej jest całkowicie darmowe i zajmuje chwilę - wystarczy zarejestrować się na stronie i pobrać prostą w obsłudze aplikację na smartfon, tablet lub laptop, np. muff.pl, skype. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań są darmowe połączenia wewnątrz sieci, co oznacza, że gdy zainstalujemy aplikację i to samo zrobi osoba z którą będziemy się kontaktować, możemy rozmawiać z nią bez ograniczeń całkowicie za darmo. To najprostszy sposób na uniknięcie zbędnych kosztów, których przecież na zagranicznych wyjazdach nigdy nie brakuje.

b. Korzystaj z aplikacji na komórce

W sytuacji, gdy nie mamy ochoty zabierać na urlop niezliczonej ilości sprzętu, można także pobrać z poziomu telefonu komórkowego (z systemem Android) aplikację i poszukać miejsca z bezpłatnym dostępem do WiFi (popularne Hot Spoty). Za pomocą tego rozwiązania możemy wykonywać połączenia bezpośrednio z komórki, „omijając” naliczane koszty opłaty roamingowej. Ale co ważne (a w niektórych przypadkach nawet ważniejsze niż połączenia wychodzące) operatorzy internetowi nie pobierają opłat za połączenia przychodzące. Jest to bardzo przydatna cecha, bowiem niezwykle często widząc połączenie przychodzące odbieramy je tylko po to by powiedzieć że jesteśmy za granicą i nie możemy rozmawiać. Choćbyśmy zarzekali się przed wyjazdem, że telefonu używamy tylko w ekstremalnych przypadkach, w praktyce kilka takich kilkunastosekundowych połączeń przychodzących przekłada się na kilkanaście złotych wydanych zupełnie bezsensownie.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru najlepiej pobrać i przetestować aplikację przez wyjazdem, w kraju - to niezawodny sposób, by się przekonać, czy to usługa dla Ciebie czy też nie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady