Jak podróżować autostopem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dla niektórych autostop to codzienność - w ten sposób dojeżdżają do szkoły lub pracy. Ale dla kogoś, kto nigdy nie korzystał z takiej formy transportu, jazda autostopem może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Poniżej znajdują się wskazówki dla tych którzy zaczyna swoją przygodę z jazdą na okazję.

Mapa

Autostopowicz powinien zawsze mieć na wyposażeniu mapę zwierającą:

  • plany przejazdowe miast (przynajmniej tych największych);
  • wyszczególnione drogi z poboczami oraz numerację dróg;
  • zaznaczone zjazdy z autostrad i stacje benzynowe;
  • ważniejsze zabytki; schroniska młodzieżowe, itp.

Przed wyjazdem należy zebrać najważniejsze informacje na temat miejsca docelowego. W tym celu warto odwiedzić następujące strony w Internecie:

www.autostopem.net (serwis dla autostopowiczów)

www.ptsm.pl (baza schronisk młodzieżowych)

www.pogoda.onet.pl (prognoza pogody dla miast na całym świecie)

Bezpieczeństwo

Autostop ma wiele zalet, ale jest dość niebezpiecznym sposobem transportu. Trzeba pamiętać o ewentualnych zagrożeniach - autostopowicze są idealnym kąskiem dla złodziei.

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, warto:

  • najważniejsze rzeczy nosić zawsze przy sobie;
  • posiadać ukryte zaskórniki - w razie nieszczęścia będzie łatwiej wrócić do domu;
  • obserwować otoczenie, ale dyskretnie - nerwowe zachowanie przykuwa uwagę;
  • unikać przewożenia plecaka w bagażniku auta - lepiej trzymać go między nogami lub na kolanach;
  • na czas zwiedzania można zostawić plecak w przechowalni (np.: w supermarkecie).

Odpowiednie miejsce

Zabawa w autostopowicza często wymaga dobrej kondycji fizycznej. Zdarza się, że trzeba przejść kilka lub nawet kilkanaście kilometrów, aby złapać stopa np.: na końcu miasta. Najlepiej ustawiać się w widocznych miejscach oraz tam, gdzie można się zatrzymać (m.in.: w zatoce autobusowej) lub trzeba jechać wolniej (np.: za rondem). Nie wolno łamać przepisów ruchu drogowego, tzn. nie stawać przed mostami, tunelami, wiaduktami, a także przy ciągłej linii oraz za znakami zakazującymi zatrzymywanie się. Całkowity zakaz zatrzymywania się obowiązuje na autostradach - tutaj łapanie stopa jest karalne (można np.: jeździć od stacji do stacji).

Techniki łapania "stopa"

  1. Na łapę - należy wyciągnąć rękę i cierpliwie czekać. Najlepiej wygląda ręka skierowana w dół lub w kierunku nadjeżdżającego auta. Warto utrzymywać kontakt wzrokowy z kierowcą, można też lekko się uśmiechać.
  2. Na tabliczkę - na kartce z bloku technicznego lub na tekturze należy zamieścić odpowiedni napis. Przykładowe teksty: "Proszę!", "Do domu!", "Zabierz mnie stąd!", itp. Tabliczką nie należy zasłaniać twarzy.
  3. Na stacji benzynowej lub na parkingu - należy podejść do kierowcy i zapytać: "Czy jedzie do...?", "Czy nie zabrałby pasażera na gapę?", itp. Pomoże kontakt wzrokowy i delikatny uśmiech.

Płacić czy nie?

Zawsze należy być przygotowanym na konieczność zapłacenia za podróż. Niektórym kierowcom wystarczy zwykłe "Dziękuję", jednak na wszelki wypadek warto mieć przy sobie drobne. Są takie trasy (te najbardziej oblegane przez autostopowiczów), na których płacenie za przejazd jest ogólnie przyjętym zwyczajem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: