Zwiedzanie Berlina - co warto zwiedzić w Berlinie?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Berlin jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie, bez względu na porę roku. Pełno tu różnorodności i kontrastów, widocznych przede wszystkim w architekturze (harmonia budowli historycznych z nowoczesnymi), ale też w stylu życia mieszkańców niemieckiej stolicy. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba zobaczyć:

Berliner Mauer

Czyli Mur Berliński a właściwie niewielkie fragmenty, które z niego pozostały. System umocnień (betonowy mur, okopy, zapory drutowe) o długości ok. 156 km oddzielały kiedyś Berlin Zachodni od Wschodniego. Mur Berliński jest jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec, który przetrwał do 9 listopada 1989 roku. Tamte wydarzenia można dziś oglądać na Ścieżce Pamięci Muru Berlińskiego, która jest stałą wystawą przedstawioną w 4 językach i składa się z 21 tablic informacyjnych.

Brandenburger Tor

Brama Brandenburska to charakterystyczny punkt Berlina. Wzorowana na ateńskich budowlach, stanowiła bramę miejską i łuk triumfalny jednocześnie. Po upadu Muru Berlińskiego urosła do rangi jednego z najsłynniejszych pomników na świecie. Brama ma 26 metrów wysokości, 65,5 metra szerokości oraz 11 metrów głębokości. Zwieńczeniem budowli jest 5-metrowa miedziana rzeźba przedstawiająca uskrzydloną boginię zwycięstwa.

Reichstag/Bundestag

Stary budynek Parlamentu Niemieckiego (Reichstag), który był świadkiem najważniejszych wydarzeń w Berlinie, jest obecnie oficjalną siedzibą Bundestagu. Budynek posiada szklaną kopułę, na szczycie której znajduje się taras widokowy. Kopuła jest ekologicznym projektem, oświetlającym salę plenarną (odpowiednia ilość światła dziennego kierowana jest w głąb budynku za pomocą 360 luster). Wymiary kopuły wynoszą: średnica - 38 metrów, wysokość - 23,5 metra a waga - 200 ton. Wyposażona jest dodatkowo w system wentylacyjny oraz instalację zbierającą wodę opadową.

Rotes Rathaus

Czerwony Ratusz jest siedzibą burmistrza miasta. Nazwa budynku jest związana z materiałem, z którego został zbudowany a mianowicie z czerwoną cegłą. Po zjednoczeniu kraju i administracji miasta, Czerwony Ratusz stał się oficjalną siedzibą władz Berlina.

Schloss Bellevue

Zamek Bellevue stanowiący siedzibę prezydenta Niemiec jest kompleksem pałacowym znajdującym się w samym centrum miasta a dokładnie w północnej części parki Tiergarten - poddzielnicy Berlina (jednej z sześciu dzielnicy Mitte).

Berliner Dome

Katedra Berlińska jest katedrą ewangelicką, zbudowaną w stylu późnego włoskiego renesansu. Znajduje się tu jedna z największych świątyń Berlina. To tutaj najczęściej odbywają się nabożeństwa ekumeniczne z okazji ważnych świąt państwowych.

Wyspa Muzeów 

Jest to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, który obejmuje: Pergamonmuseum, Altes Museum, Bode-Museum, Alte Nationalgalerie i Neues Museum. Wyspa Muzeów znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNSESCO.

  • Pergamonmuseum - Muzeum Pergamońskie, w którym znajduje się rekonstrukcja Wielkiego Ołtarza Zeusa. Muzeum słynie ze zbiorów architektury starożytnej oraz rzeźby z czasów hellenistycznych. Można w nim obejrzeć m.in.: dzieła sztuki azjatyckiej i islamskiej.
  • Altes Museum - Stare Muzeum wybudowane pod koniec lat dwudziestych XIX wieku, podczas II wojny światowej doszczętnie zniszczone przez pożar. Dziś stanowi jeden z największych zabytków Berlina. W zbiorach muzeum można podziwiać miedzioryty i rysunki z czasów podziału Niemiec.
  • Bode-Museum - Muzeum im. Bodego to neobarokowy budynek posiadający kolekcje malarstwa Donatella, Verrocchia czy Berniniego; kolekcje rzeźb z kości słoniowej z XVII i XVIII wieku; kolekcje sztuki bizantyjskiej oraz zbiory monet pochodzących nawet z VII wieku p.n.e.
  • Alte Nationalgalerie - Stara Galeria Narodowa miała być pierwotnie przeznaczona na ważne uroczystości i wykłady. Ostatecznie jednak budynek poświęcono na muzealne archiwum współczesnego malarstwa niemieckiego - prace znanych artystów z XVII, XIX i XX wieku.
  • Neues Museum - Nowe Muzeum to neoklasyczna, trzypiętrowa budowla udekorowana klasycznym malarstwem i pięknymi schodami. W budynku odrestaurowanego po wojennych zniszczeniach można oglądać kolekcję egipską oraz antyczną - tak jak to było przed wybuchem II wojny światowej.

Aegyptisches Museum

Muzeum Egipskie to budowla w stylu klasycystycznym, na parterze której znajdują się rzeźby greckie, rzymskie i etruskie a na piętrze - staroegipskie (eksponaty pochodzące ze stolicy Faraona Echnatona). Przez kilka lat w Muzeum Egipskim można było podziwiać słynne popiersie Nefretete.

Judisches Museum

Muzeum Żydowskie jest dużą atrakcją turystyczną Berlina. To charakterystyczny budynek tego miasta a właściwie muzealny kompleks w kształcie szklanego zygzaka. Kilka lat temu do barokowej części muzeum dobudowano szklaną wiatę. W Muzeum Żydowskim znajduje się stała wystawa historyczna poświęcona dziejom niemieckich Żydów, od czasów średniowiecznych po dziś dzień. Ponadto organizowanych jest tu wiele wystaw okolicznościowych.

Zitadelle Spandau

Cytadela w Spandau to forteca otoczona ze wszystkich stron wodą. Muzeum znajduje się w nowym arsenale wybudowanym na miejscu starej zabudowy a w jego podziemiach można oglądać wystawę pokazującą historię tej dzielnicy Berlina, która kiedyś była osobnym miastem. W Cytadeli znajduje się tzw. Dom Artystów, w którym prowadzone sa zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Botanischer Garten und Botanisches Museum

Jedno z najciekawszych muzeów, w którym można zobaczyć m.in.: strefy klimatyczne z opisami, modele i przekroje roślin - turyści mogą bliżej się przyjrzeć ok. 20 tysiącom różnych odmian roślin. Ogród otaczający muzeum zajmuje 42 hektary powierzchni i jest jednym z najważniejszych tego typu parków na świecie.

Grunewaldturm

Wieża Grunewaldzka zbudowana z czerwonych cegieł ma 56 metrów wysokości i ulokowana jest na prawie 80-metrowym wzgórzu Karlsberg, w południowo-zachodniej części Berlina. Wewnątrz wieży znajduje się okrągły hall z marmurową statuą Wilhelma I Hohenzollerna. Aby dostać się na taras widokowy i móc podziwiać panoramę na Hawelę i Las Grunewaldzki, trzeba najpierw pokonać ponad 200 schodów.

Fernsehturm

Wieża telewizyjna stojąca blisko centrum Berlina mierzy 368 metrów. Na wysokości ok. 200 metrów (w kuli) znajduje się taras obserwacyjny a kilka metrów nad nim położona jest obrotowa platforma z restauracją. Wieża telewizyjna jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Berlina, o czym świadczą miliony turystów odwiedzających każdego roku to miejsce. Obiekt ten należy do Światowej Federacji Wielkich Wież.

Alexanderplatz

Na Placu Aleksandra znajduje się centralny węzeł komunikacyjny. Ta otwarta przestrzeń, którą odwiedzają tysiące osób, jest przez miejscowych nazywana w skrócie "Alex". Najciekawszymi budynkami stojącymi przy Placu Aleksandra są: Berolinahaus i Alexanderhaus - dzieła architektury secesyjnej.

Charlottenburg

Dzielnica Berlina będąca niegdyś niezależnym, osobnym miastem. Słynne obiekty, które tu wzniesiono cieszą się popularnością wśród zwiedzających. A należą do nich: Pałac Charlottenburg, Opera Niemiecka, Dworzec, Zoo a także Stadion Olimpijski.

Zoologischer Garten und Tiergarten

Berlińskie Zoo jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. W stolicy Niemiec tak naprawdę znajdują się 2 ogrody zoologiczne - Zoologoscher Garten i Tiergarten. Na początku XIX wieku Tiergarten został przekształcony w park angielski, na terenie którego mieści się ogród zoologiczny (Zoologischer Garten) z największą na świecie ilością gatunków zwierząt. Do najciekawszych atrakcji ogrodu należą wybiegi niedźwiedzi brunatnych i pand.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~monika | 2011-07-11 17:35
Uwazam, ze duzo tych obiektow jest bardzo wazna.
Jesli nie ma sie za duzo czasu na zwiedzanie lub chce sie czegos innego , individualnego to polecam zwiedzanie Berlina w Trabi-XXL. W czarnej dlugiej limuzynie Trabant indiwidua´lnie zwedzicie Berlin. Kierwoca podjezdza pod wybrane przez Was punkty - robi zdjecia. Kierwoca dobrze mowi po angielsku i troche po polsku. www. trabi-xxl.de. Super sprawa

Zobacz kalkulatory