Poradopedia.pl

Wszystko o krochmaleniu - co i jak krochmalić?

Autor: Poradopedia.pl | 22 February 2011 08:24

Tagi: krochmalenie, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Wszystko, o, krochmaleniu, -, co, i, jak, krochmalić?

Krochmal to mieszanka skrobi roślinnej i wody; o gęstej konsystencji przypominającej kisiel. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, odzieżowym ale też w gospodarstwie domowym. Dzięki właściwościom konserwującym krochmal zapobiega rozwijaniu się bakterii a wykrochmalone tkaniny są bardziej odporne na wilgoć i kurz.

Obecnie krochmal nie jest tak popularny jak kiedyś - nasze babcie i mamy krochmaliły pościel, koszule, bieliznę, obrusy, serwetki a nawet chusteczki do nosa. Dzisiaj można nabyć różnego rodzaju gotowe produkty przeznaczone do krochmalenia tkanin.

Krochmal można również wykonać we własnym zakresie i to na kilka sposobów, wykorzystując do tego m.in.: mąkę ziemniaczaną, ryż albo cukier.

1. Krochmal z mąki ziemniaczanej

Delikatne ubrania (bluzki i sukienki z tiulu, szyfonu) - do 1 litra wody dodajemy 1 łyżeczkę mąki, całość należy zagotować.

Obrusy, serwetki i pościel - do 1 litra wody dodajemy 1 łyżkę mąki i zagotowujemy.

Aby usztywnić kołnierzyki i mankiety przy koszulach należy dodać 1,5 łyżki mąki do 1 litra wody i zagotować. Po nakrochmaleniu koszule prasujemy na mokro.

2. Krochmal z ryżu

W dwóch litrach wody gotujemy 4 łyżki ryżu. Następnie ryż odcedzamy a wodę po nim wykorzystujemy do przygotowania krochmalu.

Koszule i biała bielizna - naczynie wypełniamy w 1/5 krochmalem i w 4/5 wodą.

Pościel i serwetki - 1/3 krochmalu i 2/3 wody.

3. Krochmal z cukru

Tkaniny tiulowe i firany - na 1 łyżkę wody dodajemy 1 łyżkę cukru i zagotowujemy.

4. Krochmal mieszany

Firany zachowają świeżość przez dłuższy czas, gdy połączymy krochmal z mąki ziemniaczanej i krochmal ryżowy w proporcji np.: po 1 lub 2 szklanki zawiesiny i dokładnie wymieszamy. Chwilę studzimy i dodajemy 1 szklankę talku.

Dodatkowe wskazówki:

Firany bawełniane i lniane najlepiej usztywnimy krochmalem ryżowym albo mieszanym.

Przemywanie skóry krochmalem jest dobrym sposobem na pozbycie się niemowlęcego trądziku.

Aby materiał po nakrochmaleniu nie przylegał do żelazka podczas prasowania można do krochmalu dodać mleka zamiast wody. Po wyprasowaniu materiał będzie miał ładny połysk.

Jeśli do krochmalu dodamy szczyptę soli, w trakcie prasowania żelazko nie będzie przywierało do tkaniny.

Bielizna na dłużej zachowa nieskazitelną biel, jeśli do krochmalu dodamy 1-2 łyżki surowego mleka.

Jeśli chcemy sobie nieco ułatwić i przyspieszyć przygotowywanie krochmalu należy jedną część wody gotować a w drugiej rozprowadzać mąkę. Po zagotowaniu wody wlewamy rozprowadzoną mąkę i całość mieszamy do momentu powtórnego zagotowania. Zdejmujemy z ognia i dolewamy odrobinę zimnej wody cały czas mieszając krochmal.

Pamiętajmy, że im gęstszy krochmal sporządzimy tym sztywniejsze będą tkaniny. Stężenie krochmalu możemy regulować: zmniejszać bądź zwiększać poprzez dolewanie wody.   

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/dom-i-ogrod/wszystko-o-krochmaleniu-co-i-jak-krochmalic,1739.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone