Poradopedia.pl

Domowe sposoby na katar u dziecka

Autor: Poradopedia.pl | 1 January 2012 22:45

Tagi: dziecko, katar, przyziębienie, zdrowie, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Domowe, sposoby, na, katar, u, dziecka

Katar jest dla dzieci bardzo uciążliwy - zalegająca w nosie wydzielina nie pozwala im swobodnie oddychać, jeść i spać. Objawy choroby utrzymują się do czasu eliminacji wirusa z organizmu dziecka, poprzez komórki układu immunologicznego. Jeśli infekcja przebiega łagodnie i bez powikłań, wystarczą domowe sposoby leczenia kataru. Oto one:

Nawilżanie

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja dziecka, zwłaszcza niemowlaka. Należy stosować nawilżacze powietrza w pomieszczeniach, w których dziecko przebywa i śpi. Równie ważne jest prawidłowe nawilżenie przewodów nosowych malca, najlepiej solą fizjologiczną lub rozcieńczoną wodą morską. Skuteczne są krople do nosa w sprayu na bazie płynu fizjologicznego, jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Podczas kataru nie należy unikać spacerów. Świeże powietrze udrożni zapchany nosek i ułatwi dziecku oddychanie. Nie mniej jednak, nie powinno się posyłać chorego dziecka do przedszkola czy szkoły - jego organizm jest osłabiony i może nabawić się kolejnej infekcji albo zarazić inne dzieci.

Kąpiele

Podczas kataru warto wzbogacać kąpiele ziołami lub olejkami eterycznymi - dzięki temu zmniejszy się przekrwienie śluzówek dróg oddechowych. Olejki eteryczne działają przeciwbakteryjnie, a szczególnie polecany jest: eukaliptusowy, jałowcowy, sosnowy oraz lawendowy. Przed snem, można też wymoczyć dziecku nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli.

Inhalacje

Można je stosować u dzieci, które potrafią już samodzielnie, pewnie siedzieć. Inhalacje z soli kuchennej udrożnią nosek i ułatwią malcowi oddychanie. Można również wykonać inhalację z dodatkiem rumianku i tymianku, które działają odkażająco i ściągająco. U dzieci powyżej 3 roku życia, do inhalacji można wykorzystać olejki eteryczne, np.: z mięty pieprzowej lub sosnowy. Takim olejkiem można też skropić poduszkę albo ubranko dziecka - to ułatwi mu oddychanie podczas snu.

Skutecznym sposobem na pozbycie się kataru jest smarowanie klatki piersiowej, pleców oraz stóp dziecka rozgrzewającą maścią, np.: kamforową. Natomiast podrażniony nosek warto posmarować maścią majerankową - złagodzi ona podrażnienia i zaczerwienienia powstałe na skutek kataru.

Dieta

Oprócz kąpieli i inhalacji, warto podawać dziecku herbatki ziołowe, które działają rozgrzewająco, napotnie i przeciwzapalnie - przyspieszają powrót do zdrowia. Właściwości przeciwzapalne ma m.in.: rumianek, szałwia, lipa, dzika róża.

Posiłki powinny być bogate w węglowodany oraz witaminę C (należy przestrzegać zalecanej dawki). Podczas kataru należy zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Razem z wydzieliną następuje utrata wody z organizmu, dlatego ważne jest uzupełnianie tych braków. Zakatarzony malec powinien pić dużo soków z odpowiednią ilością witamin i mikroelementów.

Sen

W czasie kataru dziecko powinno spać na boku. Zarówno najmłodszemu, jak i starszemu warto wsunąć pod górną część materaca zwinięty kocyk, tak by powstał kąt 30 stopni. Kiedy głowa znajdzie się wyżej od tułowia, zalegająca wydzielina będzie mogła naturalnie spływać, nie przedostając się do gardła czy ucha. Malec będzie swobodniej oddychał podczas snu.

Jeśli po zastosowaniu domowych metod katar się nasila, a ponadto dziecko ma gorączkę, należy wybrać się z nim do przychodni albo wezwać lekarza do domu. Nie należy tego lekceważyć, gdyż może to być objaw poważniejszej choroby.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/zdrowie/domowe-sposoby-na-katar-u-dziecka,2343.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone