Poradopedia.pl

Jak być eko na co dzień?

Autor: Poradopedia.pl | 24 February 2012 15:12

Tagi: eko, ekologia, ekologiczna torba, segregacja śmieci , zasady ekologii, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Jak, być, eko, na, co, dzień?

Bardzo modne ostatnimi laty jest życie w zgodzie z podstawowymi zasadami ekologii. Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie, ale regularne działania mogą nabrać wielkiego znaczenia. Poniżej znajdują się wskazówki, jak być "eko" na co dzień.

Odżywianie się

Owoce i warzywa z ryneczku są zdrowsze i smaczniejsze od produktów wytwarzanych na wielką skalę. Warto nawiązywać kontakty z rolnikami, u których można również nabyć świeże mleko, jajka, a także mięso.

Resztki jedzenia należy chować do lodówki, a nie wyrzucać do kosza. Każdy niezjedzony produkt można z powodzeniem wykorzystać np.: do przygotowania szybkiej przekąski lub sałatki.

Jedzenie sprawdza się również jako nawóz - wiedzą o tym dobrze działkowicze. Skorupki po jajkach odstraszają ślimaki, natomiast skórka banana idealnie spulchnia glebę. Niedopitą coca colę można użyć np.: w celu usunięcia kamienia z muszli klozetowej.

Zakupy

Foliowe reklamówki rozkładają się przez tysiące lat - szkodzą zwierzętom, zatykają systemy irygacyjne. W wielu krajach zakazano ich używania. Warto wyposażyć się w torbę wielokrotnego użytku - nie pakować zakupów w foliówki, tylko we własną siatkę z materiału.

Ekotorby cieszą się coraz większą popularnością. Działają pozytywnie na rzecz środowiska, ale też wyglądają o wiele lepiej niż kolorowe reklamówki. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest wiklinowy koszyk - świetnie wygląda i pozwala wygodnie ułożyć w środku wszystkie produkty.

Sprzątanie

Na większości osiedli (w pobliżu bloków, a także domków jednorodzinnych) znajdują się pojemniki do segregacji odpadów. Jeśli takowych brakuje, warto napisać list do administracji lub organu odpowiedzialnego za segregację śmieci, z prośbą o postawienie odpowiednich pojemników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu udać się do skupu i sprzedać makulaturę, butelki czy puszki.

Do czyszczenia różnych powierzchni w domu, zamiast silnych środków chemicznych warto używać naturalnych produktów, np.: octu. Zmiana środków czystości na mniej toksyczne pomoże ograniczyć ilość substancji szkodliwie działających na środowisko, ale przede wszystkim na ludzkie zdrowie.

Oszczędzanie światła i wody

Nie trzeba od razu wyłączać wszystkich lamp i siedzieć przy świeczkach, ale warto gasić światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa. Sprzęt AGD, telewizor czy komputer należy wyłączać z kontaktu, w przypadku dłuższej niż jeden dzień nieobecności w domu. Nie zajmuje to dużo czasu, a koszty faktycznie się zmniejszają.

Zmywając naczynia ręcznie, należy napuścić ciepłej wody do jednej komory zlewu - umyć naczynia a później wypłukać w zimnej wodzie. Zmywanie pod bieżącą wodą nie należy do najoszczędniejszych rozwiązań. W przypadku używania zmywarki, należy ją włączać dopiero po zapełnieniu naczyniami. Jeśli chodzi o kąpiel - warto wybrać prysznic zamiast wanny pełnej wody. Do mycia zębów należy używać kubka z wodą, a nie bieżącego strumienia.

Przemieszczanie się

Jeżdżąc codziennie do pracy, warto zostawić auto w garażu i korzystać z usług komunikacji miejskiej. Wykupując bilety sieciowe lub liniowe, wyjdzie taniej niż regularne tankowanie paliwa. Z samochodu można też przesiąść się na rower, a jeśli do pracy jest w miarę blisko, najlepiej chodzić pieszo - odbije się to pozytywnie nie tylko na zdrowiu i środowisku, ale też na portfelu.

Aktywne działanie na rzecz środowiska to również wspieranie różnych eko-organizacji w Internecie. Można np.: wpłacać symboliczne kwoty na ich konta albo brać udział w aukcjach, z których dochód przeznaczony jest na szczytny cel.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/dom-i-ogrod/jak-byc-eko-na-co-dzien,2489.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone