Poradopedia.pl

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błędy lekarskie?

Autor: Poradopedia.pl | 26 March 2012 10:13

Tagi: błąd lekarski, lekarz, odszkodowanie, prawa pacjenta, roszczenia, Prawo, porada, pomoc, instrukcja, Jak, ubiegać, się, o, odszkodowanie, za, błędy, lekarskie?

Czasem interwencja lekarska w szpitalu, przychodni lub prywatnym gabinecie zamiast pomóc, szkodzi pacjentowi. Jeśli lekarz złamał zasady postępowania, procedury albo nie dochował należytej staranności, a więc spowodował szkodę przez zawinione działanie lub zaniechanie działania, można starać się o odszkodowanie finansowe.

Błąd lekarski może wynikać z niewłaściwie postawionej diagnozy, np.: po stwierdzeniu u pacjenta innej choroby niż ta, na którą cierpi lub wykryciu i leczeniu nieistniejącej dolegliwości. Błąd w sztuce może polegać również na przyjęciu wcześniejszej, mylnej diagnozy innego lekarza.

Aby udowodnić szkodę, należy zgromadzić wszelkie dowody, czyli:

  • dokumentację medyczną - pacjent ma prawo otrzymać ją w formie kopii, wyciągu lub odpisu;
  • rachunki za dodatkowe leczenie, leki, opiekę;
  • utracone korzyści (zarobki).

Przy obliczaniu szkód poniesionych w wyniku błędu medycznego, należy wziąć pod uwagę wiek oraz sytuację życiową pacjenta, a także stopień szkody i zaniedbania lekarskiego.

Roszczeń można dochodzić przed wojewódzką komisją ds. błędów medycznych lub w sądzie. Komisja musi wydać orzeczenie w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Sprawa w sądzie może trwać nawet kilka lat.

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego powinien zawierać:

1. Dane pacjenta:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL lub serię i numer dowodu stwierdzającego tożsamość, jeśli posiada;

2. Imię i nazwisko przedstawiciela ustawowego, jeśli dotyczy;

3. Imiona i nazwiska wszystkich spadkobierców, jeśli dotyczy;

4. Wskazanie, który ze spadkobierców reprezentuje pozostałych w postępowaniu przed komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, jeśli dotyczy;

5. Adres do doręczeń;

6. Dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital:

  • firmę,
  • adres siedziby oraz adres szpitala, jeśli dotyczy;

7. Uzasadnienie wniosku zawierające uprawdopodobnienie zdarzenia, którego następstwem było zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć pacjenta oraz szkody majątkowej lub niemajątkowej;

8. Wskazanie, czy przedmiotem wniosku jest zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć pacjenta;

9. Propozycję wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia.

W skład komisji ds. błędów medycznych wchodzą medycy i prawnicy. Wniosek można złożyć w ciągu roku od dnia, w którym nastąpiło uszkodzenie ciała, zakażenie, itp., ale nie później niż w ciągu 3 lat od zaistnienia zdarzenia, które te skutki wywołało. Kiedy komisja orzeknie o zaistnieniu zdarzenia, ubezpieczyciel złoży poszkodowanemu propozycję odszkodowania. Wysokość świadczenia za niedomagania zdrowotne może wynieść maksymalnie 100 tysięcy zł, a za śmierć 300 tysięcy zł. Jeśli któraś ze stron nie zgadza się z orzeczeniem komisji, może się od niego odwołać. Wówczas, komisja zbiera się powtórnie, a od nowego werdyktu można się odwołać jedynie do sądu.

Na sprawę w sądzie można zdecydować się w ciągu 3 lat od dnia, w którym nastąpiła szkoda. W przypadku, gdy błąd lekarski dotyczy dziecka, czas przedawnienia roszczenia przedłuża się - można go dochodzić do 2 lat po uzyskaniu pełnoletności. Sądownie można starać się o odszkodowanie w wysokości poniesionej szkody oraz o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 2011 roku o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2011 r., Nr 113, poz. 660).

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/prawo/jak-ubiegac-sie-o-odszkodowanie-za-bledy-lekarskie,2573.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone