Poradopedia.pl

Jak radzić sobie z biegunką?

Autor: Poradopedia.pl | 26 June 2012 13:04

Tagi: biegunka, zaburzenia pracy jelit, zatrucie pokarmowe, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, radzić, sobie, z, biegunką?

Biegunka to objaw kliniczny polegający na zwiększonej częstotliwości opróżnień lub zwiększonej ilości stolca, wraz ze zmianą konsystencji na płynną lub półpłynną. Biegunce może towarzyszyć ogólne zmęczenie, gorączka i/lub kurczowe bóle brzucha. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Poniżej znajdują się wskazówki, jak radzić sobie z biegunką.

Leczenie biegunki

Biegunka jest zwykle chorobą o krótkim przebiegu i zdolności do samoograniczania. W leczeniu wystarczającym rozwiązaniem jest nawadnianie organizmu preparatami doustnymi: Humana Elektrolit, Gastrolit, Orsalit i Saltoral. Nawadnianie dożylne stosuje się w przypadku ciężkiego odwodnienia, wystąpienia objawów wstrząsu i zaburzeń świadomości, a także uporczywych wymiotów i braku poprawy, pomimo właściwego nawadniania doustnego.

Leki

1. Do objawowego leczenia biegunki ostrej i przewlekłej:

  • zawierające loperamid jako substancję czynną - działają już po pierwszej godzinie od podania. Loperamid wiąże się z receptorem opioidowym komórek ściany jelita, hamując propulsywną perystaltykę i wydłużając czas pasażu jelitowego. Ponadto, zwiększa spoczynkowe napięcie zwieracza odbytu, zmniejszając zarazem natychmiastową potrzebę wypróżnienia;
  • zawierające difenoksylat jako substancję czynną.

2. Wiążące substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym:

  • zawierające węgiel leczniczy jako substancję czynną - po podaniu doustnym, węgiel leczniczy wiąże różne substancje i w ten sposób umożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego; 
  • zawierające diosmektyt jako substancję czynną.

3. Działające przeciwbakteryjnie:

  • zawierające nifuroksazyd jako substancję czynną.

Nie należy stosować leków o działaniu bakteriobójczym w leczeniu niepowikłanych biegunek ostrych. Wskazaniem do ich włączenia jest wystąpienie biegunki przewlekłej lub powikłanej biegunki ostrej (z temperaturą powyżej 38 stopni C i obecnością krwi w stolcu) albo stwierdzenie w badaniach dodatkowych dużej ilości leukocytów i/lub laktoferyny w stolcu.

Domowe sposoby

Ryż, zupa marchwiowa, suchary, duszone jabłka, banany, budyń to elementy przeciwbiegunkowej diety. Pacjenci cierpiący na biegunkę powinni spożywać wskazane produkty w małych ilościach ok. 6-7 razy dziennie. Warto też wykorzystać lecznicze właściwości jagód i czarnych porzeczek - zawierają one antocyjanozydy o działaniu antybiegunkowym.

Napar z pierwiosnka zwyczajnego - należy zagotować 1 litr wody mineralnej, a gdy zacznie wrzeć - dodać 50g suszonych liści i kwiatów pierwiosnka. Po zaparzeniu, odstawić do przechłodzenia, a następnie przecedzić. Należy pić 3 razy dziennie, po jednej szklance.

Napar z kolendry - nasiona (2-3 łyżeczki) należy parzyć w sposobny sposób jak susz pierwiosnka. Dawkowanie jak powyżej.

Odwar z koniczyny polnej - 50g suszu należy wrzucić do 1 litra mineralnej wody i doprowadzić do wrzenia, po czym gotować na małym ogniu przez ok. 10 minut. Po zagotowaniu, przecedzić i pić w takich samych ilościach jak napar z pierwiosnka i kolendry.

Ziołowe herbatki można posłodzić łyżeczką miodu.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziała i biegunka nie przejdzie po 2-3 dniach, należy udać się do lekarza.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/zdrowie/jak-radzic-sobie-z-biegunka,2838.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone