Jak dostać mieszkanie komunalne?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

O mieszkania komunalne mogą ubiegać się najubożsi mieszkańcy danej gminy. Należy jednak pamiętać, że nie ma ujednoliconych przepisów, które w skali krajowej regulowałyby zasadę przyznawania takich lokali. Co za tym idzie - każda gmina przyznaje mieszkania komunalne według własnych kryteriów.

Warunki ubiegania się o mieszkanie komunalne

Podstawowym kryterium decydującym o przyznaniu mieszkania komunalnego danej rodzinie jest dochód na osobę. W poszczególnych gminach może być on inny i różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych a określany jest mianem procentowego stosunku do najniższej emerytury krajowej.

Wiele gmin wprowadziło tzw. ocenę punktową. Oznacza to, że osoby ubiegające się o mieszkanie z zasobów gminy, podlegają ocenie poprzez punkty przyznawane zgodnie z wytycznymi zawartymi w uchwałach Rady Miasta.

Punkty można dostać m.in.:

  • za to, ile osób mieszka w jednym lokalu,
  • za samotne macierzyństwo,
  • za bezdomność,
  • a także za długość oczekiwania na mieszkanie komunalne.

W niektórych gminach obowiązuje kryterium związane z koniecznością zamieszkiwania czy też zameldowania na terenie gminy przez kilka lat albo kryterium związane z aktywnością życiową i zawodową na terenie konkretnej gminy. Chodzi tu np.: o pracę wykonywaną przez określony czas.

Sytuacja mieszkaniowa i majątkowa wnioskodawcy podlega weryfikacji. Może jej dokonać komisja decydująca o zasadności przyznania mieszkania komunalnego.

Jeśli wnioskodawca ma trudne warunki mieszkaniowe (zły stan techniczny mieszkania lub zbyt małe lokum), powinien sprawdzić czy istnieje możliwość zamiany obecnego mieszkania na inne. W uchwałach Rad Gmin zawarte są regulacje dotyczące takich właśnie zamian. Dzięki informacjom w nich zawartym można się dowiedzieć, kiedy i na jakich zasadach zamiana taka byłaby możliwa.

Niezbędne dokumenty

Ubiegając się o przyznanie mieszkania komunalnego składa się zazwyczaj: podanie, arkusz wnioskodawcy, deklarację o wysokości dochodów a także oświadczenie o stanie majątkowym.

Do wniosku o najem lokalu mieszkalnego z zasobów gminy należy również dołączyć:

  • zaświadczenie o dochodach brutto rodziny (po odjęciu składek na FUS i kosztów uzyskania przychodu), z okresu 12 miesięcy poprzedzających datę złożenia dokumentów, 
  • w przypadku posiadania dzieci w wieku szkolnym, należy udokumentować pobieranie przez dzieci wnioskodawcy nauki na terenie gminy (aktualna legitymacja szkolna lub zaświadczenie wydane przez szkołę),
  • w przypadku wychowanków domów dziecka, rodzinnych domów dziecka lub rodziny zastępczej, niezbędne jest dołączenie zaświadczenia o pobycie w takiej placówce,
  • w przypadku osób rozwiedzionych lub będących w separacji, konieczne jest dostarczenie prawomocnego orzeczenia sądu,
  • w przypadku chorób wnioskodawcy lub członków rodziny, wymagane są zaświadczenia lekarskie lub orzeczenie o grupie inwalidzkiej (stopniu niepełnosprawności),
  • w przypadku repatriantów należy dostarczyć zaproszenie od gminy, natomiast w przypadku uchodźców - karty stałego pobytu i dokumentu potwierdzającego uzyskanie statusu uchodźcy.

Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, pracownik wydziału spraw mieszkaniowych poprosi o okazanie dowodów osobistych osób pełnoletnich zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania. W zależności od sytuacji mieszkaniowej danej gminy, na mieszkanie komunalne można czekać od kilki miesięcy do nawet kilku lat.

Aby podjąć starania o przyznanie mieszkania komunalnego, należy najpierw sprawdzić obowiązujące kryteria. O dokładnych warunkach ubiegania się o tego typu lokale można dowiedzieć się w wydziale spraw mieszkaniowych lub w biurze obsługi mieszkańca danego Urzędu Miasta. Niezbędne informacje można również uzyskać na stronach internetowych poszczególnych Urzędów Miast w Polsce.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~bohdan | 2012-04-24 07:53
http://mkredyty.net/wiadomosci/nieruchomosci/mieszkania-k...
ak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", szykuje się rewolucja w przepisach dotyczących mieszkań komunalnych. Lokale mają być dostępne tylko dla osób naprawdę ubogich, a po śmierci właściciela krewni nie będą automatycznie ich dziedziczyć.