Odszkodowanie za upadek na nieodśnieżonym chodniku

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zima w naszym kraju rozpoczęła się na dobre. Śnieg i minusowe temperatury paraliżują komunikację miejską, ale też utrudniają swobodne poruszanie się pieszym, a na zaśnieżonym i oblodzonym chodniku nietrudno o nieszczęście. Jeśli upadek skończy się np.: złamaniem ręki, można domagać się odszkodowania.

Ubiegając się o odszkodowanie, trzeba udowodnić poniesioną szkodę, a ten obowiązek ciąży na osobie poszkodowanej. Należy zadbać o jak najlepsze udokumentowanie samego wypadku (dokumentacja medyczna) oraz stanu chodnika w momencie zdarzenia (zdjęcia z miejsca wypadku). Warto również mieć świadków, którzy potwierdzą zarówno wystąpienie szkody, jak i okoliczności wypadku - w tego typu sprawach może to być nawet członek rodziny poszkodowanego.

Uprzątnięcie śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, obciąża jej właściciela. Chodnikiem takim jest wydzielona część drogi publicznej, służąca do ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości, przy czym należy podkreślić fakt, iż właściciel nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych - wówczas obowiązek ten spoczywa na gminie.

Należy również wspomnieć o tym, że skoro chodnikiem jest część drogi przeznaczona do ruchu pieszych (zostało to zdefiniowane w Prawie o ruchu drogowym), teren nie przeznaczony do tego celu nie jest objęty obowiązkiem o którym mowa powyżej, choćby był on wykorzystywany w celu przechodzenia. Jeśli więc upadek miał miejsce na chodniku położonym bezpośrednio przy nieruchomości, odpowiedzialność ponosi jej właściciel. Z tego też względu, każdy właściciel nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Z żądaniem odszkodowania, najpierw należy zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego za stan chodnika. Często uznają oni swoją winę i wskazują ubezpieczyciela jako podmiot właściwy do wypłaty odszkodowania. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto dochodzić swoich praw przed sądem.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz żądania odszkodowania za doznaną krzywdę, można również domagać się zwrotu kosztów poniesionych z tytułu: opieki, zakupu leków, utraconych dochodów czy kosztów dojazdu na leczenie i rehabilitację.

Jeśli ubezpieczyciel nie uzna roszczenia, można skierować sprawę do Sądu Polubownego przy Rzeczniku Ubezpieczonych lub do Sądu Cywilnego. W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnieniem wniosku, można się zwrócić o pomoc do rzecznika konsumentów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 1996 r., Nr 132, poz. 622 ze zm.).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: