Zasady usadzania gości przy stole weselnym

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Jednym z ważnych elementów przygotowań do ślubu jest zaplanowanie usadzenia gości przy stołach weselnych. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka – mamy przecież dwie rodziny, które się nie znają, ludzi młodych i starszych, czasem skłóconych. Ważne jest zatem wcześniejsze przemyślenie usadzenia i skonsultowanie wyboru z najbliższą rodziną- oni najlepiej znają dalszych krewnych i ich ewentualne zaszłości?

 

By uniknąć problemów na sali weselnej warto jest przygotować plan rozsadzenia gości, który stawiamy przed salą i wizytówki z imionami i nazwiskami na stoły. Goście przed rozpoczęciem przyjęcia, kiedy i tak oczekują na przyjazd Nowożeńców mogą zapoznać się z planem i bez żadnych trudności odnaleźć swoje miejsce.

Wizytówki można zamówić razem z zaproszeniami w drukarni lub wydrukować je samodzielnie.

 

att/2008/06/03/1298_weddingtable.jpg

Najważniejszymi gośćmi przyjęcia weselnego są oczywiście państwo młodzi i to zawsze oni zajmują główne miejsce na sali. Gdy stoły są długie, ustawione w kształt litery U lub T państwo młodzi powinni siedzieć pośrodku stołu. Zasadą jest, że w środkowej części stołu, zaraz koło młodych, ich rodziców i świadków(w różnej kolejności) sadza się najbliższą rodzinę - najpierw seniorów, potem rodzeństwo.

 

Gdy zdecydujemy się na stoły okrągłe warto jest zaznaczyć ważność stołu nowożeńców np. wybierając jego kwadratowy kształt.

Również gdy stoły są małe, prostokątne lub okrągłe, stolikiem który zajmują nowożeńcy powinien być ten naprzeciwko wejścia. Należy pamiętać, że nikt nie powinien siedzieć do gości tyłem dlatego przy okrągłych stolikach kila miejsc przy stole młodych zostaje pustych.

 

Jest kilka wariantów usadzenia gości przy młodej parze:

1) Panna młoda – ojciec pana młodego- matka pana młodego – świadek z osobą towarzyszącą

Pan młody - matka panny młodej – ojciec panny młodej – świadkowa z osobą towarzyszącą

2) Lub – najpierw świadkowie z osobami towarzyszącymi (przy pannie młodej świadek pana młodego i odwrotnie) a potem rodzice.

3) Wariantem najmniej oficjalnym jest posadzenie obok młodej pary i świadków z osobami towarzyszącymi i najbliższych przyjaciół pary młodej.

 

Jedną z ważniejszych zasad jest usadzenie gości według ich rangi.

Osoby szczególnie godne szacunku (z racji wieku czy swej roli - np. dziadkowie, rodzeństwo, chrzestni) powinny siedzieć bliżej państwa młodych. Dalej od nich usadza się dalszą rodzinę i znajomych.

Jest taka zasada – Im dalej od państwa młodych tym miejsca mają niższą rangę.

 

Przy małych stołach mieści się zazwyczaj ok. 10 osób – warto wtedy rozsadzać gości tak, żeby mieli ze sobą o czym rozmawiać – najlepiej młodych z młodymi, znajomych ze znajomymi. Można dać wówczas dowolność zajmowania miejsc, bez wizytówek – wówczas należy jakoś wyróżnić poszczególne stoły – nadać im numery, jakieś nazwy, lub udekorować dodatkami w danym kolorze.

 

Kolejnym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć sadzając gości jest; jak usadzić gości z dwóch nie znających się rodzin i przyjaciół państwa młodych by dobrze się bawili i znaleźli ze sobą tematy do rozmów i wspólny język do zabawy. Jedna z teorii mówi, by integrować rodziny, wtedy jednak należy wykazać się dobrą znajomością obu jej członków. Prościej jest kierować się kilkoma zasadami:

-Kryterium wieku: młodych koło młodych

-Kryterium pokrewieństwa (należy pamiętać, by nie faworyzować żadnej z rodzin):

rodzinę panny młodej razem

rodzinę pana młodego razem (członkowie poszczególnych rodzin o wiele lepiej bawią się we własnym gronie)

-naprzemiennie kobieta i mężczyzna

-nie powinno się rozdzielać małżeństw

-pamiętać o osobach rozwiedzionych i skłóconych, by nie sadzać ich koło siebie

-nie usadzać kobiet na brzegach stołów

 

Należy pamiętać o dzieciach – jeżeli na przyjęciu będzie ich spora gromadka warto pomyśleć o przygotowaniu dla nich specjalnego miejsca  - najlepiej osobnego stolika lub oddzielnego pokoiku, gdzie będą mogły oddać się zabawie. Można w tym celu wynająć specjalną opiekunkę, która będzie się nimi zajmowała i organizowała zabawy. Można również wynająć clowna, mima, magika. Ale takie organizacje należy przewidzieć przed wyborem i rezerwacją sali.

Trzeba pamiętać, że miejsce to powinno znajdować się w pobliżu rodziców by i oni i ich dzieci czuli komfort psychiczny. Należy też zadbać o odpowiednie menu dla najmłodszych i dopilnować, by nie miały dostępu do alkoholu.

 

Zawsze warto skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego, który organizując ślub doradza Narzeczonym najlepsze rozwiązania a następnie koordynując wesele, pomaga Gościom wskazać odpowiednie miejsce, zdejmując ciężar tego obowiązku z ramion Pary Młodej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Haamster | 2012-06-06 11:36
do ~przyszła Teściowa. nie wszyscy naciagaja rodzicow na wesele. niektorzy placa sami i to ich wybor gdzie posadza rodzicow, a wtedy rodzicom nic do tego. pzdr
~mimo | 2012-05-09 18:30
Uważam ,że rodzice najlepiej będą się czuli w gronie swoich sióstr , braci itp. Bardzo często jestem na weselach i byłam na wielu u siebie w rodzinie nie raz, i planując swoje zwracam na to uwagę. Na wszystkich przyjęciach na których śpiewałam ,zawsze z młodymi siedzą świadkowie, co najwyżej znajomi. Odchodzi się chyba teraz od stereotypu sadzania rodziców koło Państwa młodych.
Para Młoda+ świadkowie lub Para młoda + świadkowie + najbliźsi znajomi to najlepsze wyjscie!!!!
~przyszła Teściowa | 2011-12-09 21:56
Masz rację Michałku, pogięło.... ale Ciebie. Rodziców nigdzie nie usadzać. Najlepiej niech nie przychodzą na wesele. Niech tylko za nie zapłacą. Szczere wyrazy współczucia dla Twojej Mamy i Taty.
~michal | 2011-05-30 21:05
rodzice koło państwa młodych?? chyba was pogieło