Jak dopasować rower do wzrostu?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kupując rower, należy brać pod uwagę nie tylko jego typ i dodatkowe wyposażenie, ale też prawidłowe "fizyczne" dopasowanie do jego użytkownika.

Przy wyborze roweru, warto zwrócić uwagę na:

 

1. Ustawienie kierownicy

Kąt ustawienia, wysokość i szerokość kierownicy to parametry dobierane według indywidualnych potrzeb. Nie mniej jednak, kierownica zawsze powinna współgrać z siodełkiem w celu zachowania równowagi podczas jazdy. Im wyżej ustawiona, tym większe obciążenie na siodełku - i odwrotnie. Środek ciężkości rowerzysty powinien być przerzucony w większym stopniu na siodełko. Kierownica znajdująca się powyżej siodła lub na jego wysokości zapewni lepszą równowagę i komfort jazdy. Natomiast ustawiona poniżej siodełka, pozwoli przybrać maksymalnie aerodynamiczną pozycję i osiągnąć większą prędkość podczas jazdy. Zmieniając wysokość kierownicy można również spróbować rotacji drążka kierownicy i ustawić ją pod kątem najwygodniejszym dla dłoni i nadgarstków - w trakcie jazdy ręce powinny być rozluźnione.

2. Ustawienie siodełka

Ustawienie siodełka można regulować w dwóch kierunkach, a mianowicie: góra-dół i przód-tył. Siodełko powinno być umieszczone na takiej wysokości, by użytkownik dotykając pedału znajdującego się w najniższej pozycji, miał lekko zgiętą nogę w kolanie. Regulując siodełko w poziomie, należy ustawić je tak, by "przednie" kolano znajdowało się w linii pionowej nad osią pedału; górna powierzchnia siodła powinna znajdować się w pozycji poziomej. Siodełko można też przesuwać do przodu lub do tyłu na specjalnym wsporniku. Takie ustawienie pozwala zmienić odległość między siodełkiem a kierownicą, co wpływa na rozprowadzenie ciężaru ciała. Przesuwając siodełko do przodu, ciężar ciała rowerzysty umieszczony na kierownicy zostaje wzmocniony. Jeśli zaś siodełko zostanie odsunięte do tyłu, ciężar oparty na kierownicy zmniejszy się. Należy pamiętać, że w przypadku zmiany ułożenia siodełka, zmienia się również jego kąt nachylenia.

3. Ułożenie stóp na pedałach

Ułożenie stóp na pedałach wpływa na siłę i efektywność jazdy, ale też na wysiłek mięśni podczas pedałowania. Środek stopy powinien być wygodnie umiejscowiony na pedale, zaś kolano lekko zgięte. Jeśli pedały posiadają zabezpieczające zapięcia, należy dostosować je do rozmiaru swoich stóp.

Dopasowując rower do wzrostu, stojąc okrakiem na ramą, należy pozostawić sobie co najmniej 10 cm luzu pomiędzy kroczem a ramą. Ważna jest również odpowiednia długość ramy - sięganie do kierownicy nie powinno wymagać przyjmowania niewygodnych pozycji. Jeśli tak się dzieje, warto pomyśleć nad zmianą ramy na niższą - krótszą, która "brakującą" wysokość pozwoli nadrobić podniesieniem siodełka.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1