Jak wybrać studia?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy z nas jako dziecko miał jasno określoną ścieżkę rozwoju: "w przyszłości chcę być strażakiem", "jak dorosnę zostanę nauczycielką". Jednak te wyobrażenia a często marzenia odchodzą w zapomnienie, gdy jako nastoletni czy pełnoletni już ludzie mamy takiego wyboru dokonać.

Edukacja jest bardzo ważną dziedziną życia dla każdego człowieka, dlatego chcąc zdobyć konkretny zawód i odpowiednie wykształcenie po prostu musimy się uczyć. Owszem są osoby, które swoją przygodę z edukacją kończą wraz z osiągnięciem wieku dojrzałości, ale dla wielu innych okres ten jest właśnie przepustką do prawdziwego kształcenia się.

Czym się zatem kierować i jaką drogą podążać, by dokonać właściwego wyboru kierunku studiów?

Maturzyści chcący studiować prześcigają się w kierunkach kształcenia, często wybierają je tylko ze względu na ładnie brzmiącą nazwę. Nie mają świadomości co będzie potem, czy faktycznie dokonują odpowiedniego wyboru, czy dany kierunek jest zgodny z ich zainteresowaniami, czy ukończenie go nawet z bardzo dobrymi wynikami pozwoli zdobyć pracę w tym zawodzie.

Warto się zastanowić wcześniej jakie wybrać studia i na jakie nas stać. Czy można pozwolić sobie na dzienną formę nauki, czy sytuacja zmusza do studiowania zaocznego i w tym czasie podjęcia- często jakiegokolwiek zatrudnienia.

Sam kierunek studiów powinien być odzwierciedleniem naszego umysłu, charakteru, zainteresowań. Wybór nie może opierać się jedynie na panujących trendach czy nacisku wywołanym przez otoczenie. Należy mieć także świadomość trudu i wielu wyrzeczeń jakie mogą na nas czekać.

Studiom zaocznym często towarzyszy praca. Studiujemy więc w weekendy a przez cały tydzień pracujemy, oznacza to mniej czasu dla przyjaciół ale za to własne pieniądze. Jesteśmy niezależni finansowo, uczymy się zaradności, zarządzania finansami i korzystamy z pierwszych doświadczeń zawodowych.

Na studiach dziennych skupiamy się przede wszystkim na nauce, tutaj raczej nie ma mowy o szukaniu sobie pracy co równa się z brakiem własnych funduszy; zwykle jesteśmy zależni od swoich opiekunów. Do miłych stron jednak należą wolne wieczory, soboty i niedziele, które możemy poświęcić zabawie oraz spotkaniom z przyjaciółmi.

Nasza ostateczna decyzja powinna być poprzedzona rozważaniami, rozmowami, dyskusjami, szukaniem informacji o uczelniach i kierunkach, które już nas interesują a być może dopiero zwrócą naszą uwagę. Warto sprawdzać rankingi uczelni, informacje na temat jak długo istnieje uczelnia na rynku, czy oferuje studia doktoranckie, MBA (mniejsze ryzyko, że przestanie istnieć lub będzie mieć problemy), czy przeszła pomyślnie akredytację. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rady starszych kolegów kończących dany kierunek. Warto jest też sprawdzić, czy uczelnia oferuje praktyki zawodowe dla studentów lub też czy posiada programy wymiany międzynarodowej z zagranicznymi uczelniami.

Pamiętajmy robimy to dla siebie, uczymy się dla siebie. Kończąc studia będziemy poszukiwać pracy zgodnej z wykształceniem jakie widnieje w posiadanym dyplomie. Zdobycie takiej, która nas interesuje przyniesie satysfakcję z ukończonych studiów i rozwieje wątpliwości, że poświęconych kilka lat nauki nie poszło na marne.

Nie sztuką jest wiec ukończyć studia. Sztuką jest pracować, rozwijać się i być fachowcem w wyuczonej dziedzinie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: